Anasayfa / GENEL / Zaman’ın Avrupalı yazarından Başbakan’a saldırı
zaman-lagendijk

Zaman’ın Avrupalı yazarından Başbakan’a saldırı

MEDYAGÜNDEM- Joost Lagendijk Hollandalı bir siyasetçi.  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski eşbaşkanı. Gazeteci Nevin Sungur ile evlendiği için “milli damat” olarak da biliniyor.

Kendisi halen Zaman yazarı.

Bugün Zaman’da “Erdoğanoloji” başlıklı yazısında, Başbakan Erdoğan’a saldırdı. Zaman’da son dönemde yayınlanan en sert Erdoğan yazısında, Avrupalı Lagendijk’in hakaretlerine Zaman gazetesi yataklık etti.

Sözkonusu yazı gösterdi ki, Başbakan Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne Türkiye’nin katılabileceğine yönelik sözleri Avrupa cephesinde sarsıntı yarattı.

Zaman’daki yazısında Lagendijk, “Bu siyasi bombaya namlı akademisyenlerle köşe yazarlarının verdiği tepkiler, Başbakan’ın sözlerini aşırı ciddiye alma ile AB’yi etkilemek için yapılmış kas gösterme diye addetme arasında değişiyordu. Benim gibi diğerleri ise, kulaklarına inanamayıp, bu, AB’nin ayak diremesinden duyulan anlaşılabilir hayal kırıklığının tetiklemesiyle ŞİÖ’nün ne menem bir şey olduğuna dair tümden hatalı tahminlere dayanarak yapılmış bir gaf olmalı diye düşündü.” diye yazdı.

Lagendijk’ın, “AKP lideri, yarım ya da tam diktatörlüklerle dolu bir kulübe girmeyi arzu ederken Türkiye’yi ‘birinci sınıf demokrasi’ yapma hedefinden vaz mı geçiyor? Üstü örtülü biçimde anti-NATO olan bu Asya merkezli güvenlik örgütüne katılmak uğruna Türkiye’nin NATO üyeliğini sona erdirmeyi gerçekten istiyor mu?” ifadeleri Avrupa’nın kimyasını nasıl bozulduğunun da göstergesiydi.

Zaman’ın Avrupalı yazarının, “Şahsen, ben, bunu, hem Erdoğan’ın özgüveninin şişmiş ve sınır tanımaz düzeyini hem de güvenilir kurumların yokluğunu yansıtan fena halde endişe verici bir durum olarak görüyorum.” ifadeleri haddini bilmez densizlik olarak değerlendirildi. Başbakan Erdoğan’a böyle hakaret eden Lagendijk’ın bunun için Zaman’ı kullanması manidardı.

Lagendijk densizliği iyice ileri götürerek, “Maalesef, Erdoğan’ın diplomatik dil kullanmama, hassas tartışmalara aniden müdahale etme ve canı istediğinde sesini yükseltme eğilimini bildiğimizden, Şanghay’ın çözülmeye muhtaç son muamma olarak kalmayacağından emin olabiliriz. Dolayısıyla her üniversite, gazete ve TV kanalının, kendi uzman, sertifikalı Erdoğanologlarını atamasını öneriyorum. Hepsi bir araya geldiğinde, her yeni vukuatta, ülkenin bir numaralı siyasisinin bu kez ne demek istediğini izah etmeye çalışarak, bu karmaşık zamanlarda yönünü şaşırmış bir ulusa kılavuzluk edebilir.” diye yazdı.

Bu yazı Zaman camiasının Başbakan Erdoğan’a yönelik tavrının da bir yansıması olarak yorumlandı.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

feto-medya

FETÖ’nün terörist yazarlarına müebbet

Zaman yazarları hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü …

zaman1

FETÖ’nün ilk darbe mesajı

Zaman gazetesi iddianamesinde darbe mesajının FETÖ tabanına 2013’te Gezici ve polisin bir arada gösterildiği afişle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir