Anasayfa / GENEL / Zaman gazetesi yalan siciline bir haber daha ekledi!
zaman

Zaman gazetesi yalan siciline bir haber daha ekledi!

Artvin’de seçimi kaybeden CHP’li başkan “Cemaatle işbirliği hataydı” itirafı SABAH’a manşet olunca sözlerini inkâr etti. Ancak ses kaydı hem kendisini hem de inkârı manşet yapan Zaman’ı yalanlamış oldu.

Artvin’i AK Parti’ye kaptıran CHP’li başkanı, “Cemaatle kol kola girip yanlış yaptık” itirafı SABAH’ta manşet olunca söylediklerini inkâr etti. Daha önce de pek çok yalan habere imza atan Zaman da bu çark edişi birinci sayfadan okuyucularına duyurdu. Ancak başkanın ses kaydı, hem kendisini hem Zaman’ı açığa düşürdü. Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden 3 dönemdir belediye başkanı seçilen ancak son seçimde koltuğu AK Parti’li Mehmet Kocabaş’a kaptıran Emin Özgün, SABAH’a yaptığı seçim değerlendirmesinde Gülen grubuyla yaptıkları ittifaka atıf yaparak, “Bana gelip bin oyları olduğunu söylediler, seçimde bana çalıştılar” dedi.

‘TABANI KÜSTÜRDÜK’ DEMİŞTİ
Emin Özgün’ün “Bana uzatılan eli sıktım. Niye sıkmayayım ki! Biz Gülen cemaatinden medet umduk. Ama cemaatin böyle bir oyu yokmuş Artvin’de. Gülencilerle ittifaka girmekle büyük yanlış yaptık. Onların oylarından medet umduk. Bu çok büyük hataydı. Çünkü sosyal demokrat tabanımız buna tepki gösterdi. Rahatsız oldu. Gülencilerle ittifak yapmasaydık, sosyal demokrat tabanımızın doğal oyunu alarak seçimi kazanabilirdik” sözleri, SABAH’ta “Gülenciler’e sığındık, tabanı küstürdük” başlığıyla manşet oldu.

ZAMAN’IN SİCİLİ KABARIK
Haber manşetten yayımlanınca bu kez yerel basına konuşan Emin Özgün, söz konusu ifadelerin kendisine ait olmadığını savundu. Ardından da paralel yapının yayın organlarına röportajlar verdi. Zaman’ın haberinde de Özgün’ün ağzından şu ifadeler kullanıldı: “Biz kimseyle işbirliği yapmayız. Ama Artvin’de birçok cemaat var. Cemaatleri reddederek siyaset yapamazsınız. Zaten Artvin küçük bir yer. Ben bu insanlarla daha önce de görüşüyordum. Cemaat oylarından medet ummak işbirliği anlamına gelmez.” Bu ifadeler gazetenin birinci sayfasından, “SABAH’a yalanlama” diye sunuldu. Ama Özgün’ün SABAH’a yaptığı açıklamalarının ses kaydı, hem kendisini hem de Zaman’ın yalanını ortaya çıkardı. Nitekim haber de daha sonraki baskılarda gazetenin tamamından çıkarıldı. Ne var ki bu, Zaman’ın ilk ‘vukuatı’ değildi. Son dönemde, SABAH’ta yayımlanan savcı Zekeriya Öz’ün kıyak Dubai tatili, Zaman gazetesi binasının okul arsası üzerine yapıldığının belirlenmesi, Fethullah Gülen’in yasadışı yolla yeşil pasaport alması, Gülen grubuna tepki gösteren Nurs köyü sakinleri ve Gülen’in kendi hocası Sadi Mazlumoğlu’nu ihbar ederek tutuklanmasına neden olduğu haberleri, Zaman tarafından yalan haberlerle ‘düzeltildi’. Ancak SABAH, Zaman’ın yalanlarını bir bir çürüttü. Foyası ortaya çıkan Zaman da yalan haberlerinin arkasından yaşanan gelişmeleri görmezden geldi.

İşte o röportaj…
Artvin’i kaybeden başkan Emin Özgün’ün söylemedim dediği ancak ses kaydında yer alan sözlerinden bir bölümü şöyle: “Sonuçta bu bir seçim. Seçimlerde cemaatçiler dedi ki, ‘Bizim Artvin’de bin oyumuz var’ Ben de bana uzatılan eli sıktım. Niye sıkmayayım ki? Cemaat oylarından medet umduk. Ancak cemaatin böyle bir oyu yokmuş Artvin’de. Sosyal demokrat tabanımız da böyle kol kola girmekten rahatsız oldu, küstü. Seçim sonuçları bizim için de onlar için de hayal kırıklığı.”

Paralel yapının yeni hedefi cumhurbaşkanlığı seçimi
Yerel seçimlerden sonra paralel yapı şimdi de ağustosta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için kolları sıvadı. Ankara kulislerini hareketlendiren iddiaya göre paralel yapı muhalefet partilerini tek adayı desteklemeye zorlayacak. Edinilen bilgiye göre güvenlik güçleri, yerel seçim öncesinde, seçmeni etkilemek için ortaya çıkarılan yasa dışı dinleme ve izlemeyle elde edilmiş görüntüler, ses kayıtları ve benzeri çalışmaların yeniden yaşanması ihtimali üzerinde duruyor. Yapılan çalışmalarda özellikle kamu kurumlarında oluştuğu belirtilen “paralel devlet yapılanmasının” cumhurbaşkanlığı seçimine de etki etmek amacıyla harekete geçtiği tespit edildi. Buna göre paralel yapı Çankaya Köşkü’ne çıkacak ismi belirlemek için düğmeye bastı. Yapının hedefinde ise bu defa iktidar partisi değil, muhalefet partileri var. Nihai hedef iki büyük muhalefet partisini “tek aday üzerine uzlaşmaya zorlamak”. Bu şekilde iktidarın destekleyeceği adayın karşısına, farklı bir isim çıkarılarak geniş bir konsensüs oluşturulmaya çalışılacak. Söz konusu planın uygulanabilmesi için sadece kamu kurumlarının değil, iş dünyasının da devreye sokulduğu ifade edildi. CHP ve MHP’yi tek aday üzerinde birleştirebilmek için ünlü bir işadamı ve eski bir siyasetçinin de desteği alındı. Bu amaçla yapılan görüşmelerde ise muhalefet üzerinde psikolojik bir baskı oluşturarak, paralel yapılanmanın da desteklediği aday üzerinde uzlaşmalarının sağlanması kararı alındı. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

feto-medya

FETÖ’nün terörist yazarlarına müebbet

Zaman yazarları hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü …

zaman1

FETÖ’nün ilk darbe mesajı

Zaman gazetesi iddianamesinde darbe mesajının FETÖ tabanına 2013’te Gezici ve polisin bir arada gösterildiği afişle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir