Anasayfa / GENEL / Yargıda paralel örgüte karşı birlik
yargi

Yargıda paralel örgüte karşı birlik

Yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdüren ve yargı camiasında birlik ve beraberlik temelli bir oluşum olarak dikkat çeken Yargıda Birlik Platformu, 12 Ekim’de yapılacak HSYK üyeliği seçimlerinde ter dökecek adaylarını tanıttı.

BÜYÜK KATILIM

Adalet Bakanlığı destekli Yargıda Birlik Platformu’nun aday tanıtım toplantısına Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek, müsteşar yardımcıları ve hakim-savcılar katıldı. Yaklaşım 2 bin civarında katılımın gerçekleştiği toplantıda salon tıklım tıklım doldu. Platformun uzun istişareler ve temaül yoklamalarının ardından belirlediği HSYK’nın adli ve idari yargı kontenjanına seçilmek için yarışacak adayların özgeçmişleri, tek tek hakim ve savcılara okundu. Platformun 16 HSYK üyesi adayı, ardından da 13 maddelik etik sözleşme imzaladı.

‘CEMAAT’ VURGUSU

YBP’nin imzaladığı 13 maddelik etik sözleşmede ‘cemaat’ vurgusu dikkat çekti. Sözleşmenin ilk maddesinde, ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, kanunlarına, Birleşmiş Milletler etik kodlarına uygun davranacağına, hiçbir cemaat, grup veya kişinin tesiri altında kalmayacağına, kanun ve vicdan dışında hiçbir güce biat etmeyeceklerine’ ifadesi yer alıyor.

YARGIDA KARANLIK GÖLGELER VAR

Adaylar adına konuşan HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz, şunları söyledi: ‘Bugün artık bıçağın kemiğe dayandığı gündür. Bugün, tuzun koktuğu gündür. Üzülerek ifade ediyoruz ki, mensubu olduğumuz yargı camiası üzerinde karanlık gölgeler bulunuyor, paralel hesaplar yapılıyor.’

YBP’nin HSYK aday listesi

Adli Yargı: Turgay Ateş, Bilgin Başaran, İsa Çelik, Ahmet Çiçekli, Mehmet Durgun, Ramazan Kaya, Selahaddin Menteş, Zeynep Şahin, Ömür Topaç, Metin Yandırmaz, Mehmet Yılmaz. İdari yargı: Cafer Ergen, Mehmet Gökpınar, Halil Koç, Hasan Odabaşı, Gönül Sayın.

13 Maddelik sözleşme

BİAT ETMEYECEĞİZ: Hiçbir cemaat, grup veya kişinin tesiri altında kalmayacağız, kanun dışı hiçbir güce biat etme yeceğiz. OBJEKTİF: Her zaman ve herkes için adaleti gözeteceğiz, bağımsızlık, tarafsızlık ve objektifliği benimseyeceğiz. ŞEFFAF: Şeffaf, hesap verme mekanizmalarını işleten kurul oluşturacağız. ÖTEKİLEŞTİRME YOK: Tasarruflarda kıdem, liyakat ve objektif kriterleri alacağız, ötekileştirmeyeceğiz. ELEŞTİRİLERE AÇIK: Sabırlı, vakur, ulaşılabilir, eleştirilere açık, taleplere duyarlı ve nazik olacağız. TARAFSIZ: Hakim ve savcıların bağımsız ve tarafsız görev yapmalarının temini için gayret sarfedeceğiz. YARGI ETİĞİ: Yargı bağımsızlığının muhafazası için yargı etiğiyle ilgili yüksek standartları sergileyeceğiz. KAYIRMA YOK: Eşimizi, kardeşimizi ve üçüncü dereceye kadar akrabalarımızı yüksek yargı üyeliğine veya unvanlı görevlere atamayacağız. GAYRİ KANUNİ: Eleştirilerin önüne geçmek veya uygunsuz bir çıkarı gerçekleştirmek gibi gayri ahlaki ve gayri kanuni herhangi bir çabada bulunmayacağız. GÖREV DIŞI: Görevde elde ettiğimiz bilgileri, görevdışı amaçla kullanmayacağız. ERİŞİM: Adalete erişim, hukukun üstünlüğü için vazgeçilmez olduğundan yetkilerimiz dâhilinde, erişimi kolaylaştıracağız. MASUMİYET KARİNESİ: Disiplin soruşturmalarında daima gerçeği arayacağız, masumiyet karinesine saygı göstereceğiz. KORUMA: Hakim ve savcılar yürütmenin ve yargının keyfi işlemlerine karşı koruyacağız. (YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

kemal

CHP’nin yargıyı arka bahçesi yaptığı yıllar!

“Yargıya müdahale” olarak ilan ettiği olayın bir şikayet dilekçesi olduğu ortaya çıkan Kılıçdaroğlu ve CHP’nin …

monte6

Yargıdaki FETÖ’ye dair vehameti gösteren haber

Meslekten ihraç edilip haklarında gözaltı kararı verilen 23 hakim ve savcıdan 5’i tutuklandı. Önceki günlerde …

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

1 Yorum yapıldı

  1. Paralel Yapılanmanın Köpekleri

    Bu YARSAV’cıları anlayamıyorum, bazen bunlarında akıl yankesicisine bir şeyler kaptırdığını düşünemeden edemiyorum. Paralel yapın şerefsizleri bizleri destekleyin, desteklemezseniz sicilinizle falan oynarız diyorlar mı? Diyorlar! Peki seçimleri bu köpekler kazanırsa YARSAV başta olmak üzere hallerinin nice olacağını hiç düşünmezler mi ola! Köpekler şimdiden terör estiriyorlar, kazandıkları zaman ilk önce YARSAV’cıların kellelerinin gideceğini hiç hesaplamazlar mı acep! Buradan YARSAV ve diğer sol-sosyal demokrat Sayın Savcılarımıza, Hakimlerimize sesleniyoruz. Bu adamları sizler bizlerden daha iyi tanıyorsunuz, bu köpeklerin seçimleri kazanmaları demek, başta ülke daha sonra da sizlerin yok olması demek değil mi? Ülkedeki kendi örgütlerine mensup teröristlerin salıverilmesi, ülkeyi ve sizlerin tekrar tehditlere, şantajlara maruz kalacağınızı, istedikleri tüm hukuksuzlukları gerçekleştireceklerini bilmiyor musunuz? Bal gibide biliyorsunuz! Siciliniz bozarız haa tehditleriyle sizlere neler yaptıracaklarını düşünmesi bile korkunç olduğunu bile bile bunlarla aynı çuvala girmenin mantığını izah edebilir misiniz? Şuanda hakimiyet sağlayamadıkları halde yaptıklarını ettiklerini birde hakimiyet sağlandığında neler yapacağını iyi düşündünüz mü? Paralel yapılanmanın kimleri, nasıl kandırdıklarını daha dün belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı referandumunda görmedik mi? Herkes bunlarla ittifak yaptığına bin pişman olmadılar mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir