Anasayfa / TELEVİZYON / ‘Yalan Dünya’ sponsoruna yalan söylemiş!
yalan-dunya11

‘Yalan Dünya’ sponsoruna yalan söylemiş!

Roman’ın patronu Turgut Toplusoy, Yalan Dünya sponsorluğundan neden çekildiklerini açıkladı: “Bize Gülse Birsel giyecek demişlerdi…”

Yalan Dünya’nın Gülistan’ı giydi diye severek aldığı elbiseyi geri veren müşterinin hassasiyeti(!) sizi de şaşırttıysa eğer, dizisponsorları.com adlı siteyi bir ziyaret edin. Ben bir dizi oyuncusunun giydiği, taktığı, kullandığı ürüne yüklenen anlamın bu denli büyük olduğunu doğrusu bilmiyormuşum. Sitede sorulan sorular aynen şöyle mesela, “Emir’in 17’nci bölümde taktığı gözlüğün markası nedir? Gülse’nin hemen her bölümde giydiği siyah postalların sponsoru kim? Açılay’ın giydiği siyah-beyaz çizgili kazağın markasını öğrenebilir miyim? Açılay’ın giydiği mavi gömlegin içindeki beyaz bluzun ve daha sonradan kotunun üzerine giydigi lacivert kazağın markası nedir biliyor musunuz? Yani gömleğin içindeki beyaz bluza kadar dikkat eden bir kitle var. Bırakın turuncu elbiseyi, çiçekli nevresimi, payetli yatak örtüsünü. Bir de bu sorulara tek tek cevap veren bir ekip var… Siz siteye giriyorsunuz, diziyi, karakteri seçip başlıyorsunuz sormaya. Onlar da tek tek cevaplıyorlar. Bunları görünce, düğünde giydiği turuncu elbiseyi geri götüren Meliha Hanım’ın tavrı da şaşırtıcı olmaktan çıkıveriyor.

MARKAYLA ÖRTÜŞMELİ

Dün olayla ilgili haber HT Ekonomi’de yayınlandıktan sonra Roman’ın patronu Turgut Toplusoy’un başı biraz ağrımış. Dizinin yayınlandığı kanaldan Turgut Bey’in şirkette görev yapan oğlu aranmış, sitem edilmiş. Toplusoy ile daha sonra konuştuk. “Sözleşmeye uymayan taraf, bütün bunlara aldırmadan bir de bana sitem ediyor” dedi. Ve önceki gün söylemeyi unuttuğu bir detayı daha anlatıverdi. Şirketler dizilerle sponsorluk anlaşması yaparken bazen dizinin tamamına, bazen de sadece belli bir oyuncuya ürün vermeyi seçiyormuş. Bu olayda da Roman, turuncu şifon elbiseyi Gülse Birsel’in giyeceği konusunda sözleşmeye madde koymuş. Toplusoy, “Firmamızın isminin sponsorlar listesinin ilk 6’daki sıralamasında yer alması da sözleşmedeydi. Ama buna da uyulmadı” diyor. Roman Yalan Dünya’nın onlarca sponsorundan sadece biri. Dün diğer sponsorlardan Koton ile de görüştüm. Koton’un Pazarlama departmanında Ayça Sular Öz, “Giysi sponsorluklarında ürünü giyecek karakterin markayla örtüşmesine dikkat edilir. Bunu tüm markalar yapar. Ama biz Yalan Dünya’daki karakterler için herhangi bir sınırlama getirmedik, çünkü onların tamamı bizim markamıza uyuyor” dedi.

‘MARKAMIZI KORUMAMIZ GEREK’

Turgut Toplusoy, bir diziye sponsor olurken, markayı korumak için ürünü kimin giyeceğine dair bir kısıtlama getirmenin tüm sponsorlar için yaygın bir uygulama olduğunu söylüyor. “Biz de Gülse Birsel’in giymesi konusunda anlaşmıştık, ama anlaşmaya uyulmadı” diyor. Aynı dizinin sponsorlarından İpekyol’un patronu Yalçın Ayaydın da “Ürünü kimin giydiği tabii ki önemli” diyor.

KARAKTERE ÖZEL ANLAŞMA VAR

Bazı markalar bir dizinin tamamına sponsor olurken bazıları ürünü kimin giyeceğini de söylüyor. (Habertürk)

MEDYAGUNDEM

yalan-dunya4

Kanal D’den iki diziye son dakika şoku!

Bu akşam Yalan Dünya ve Kayıp Şehir’in yerine ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’ programı yayınlanacak. Normal …

karadayi-reyting-yalan

Yalan Dünya totalde yalan oldu!

MEDYAGÜNDEM- Kanal D’nin komedi dizisi “Yalan Dünya” bu hafta yeni gününde ekrana geldi, totalde ATV’nin Karadayı’sı …

huzur-sokagi-reyting3

Kanal D’yi Orçun’un sevgilisi de kurtaramadı!

MEDYAGÜNDEM- Dün akşam reytingte Huzur Sokağı ile Yalan Dünya arasındaki rekabette gerek tüm izleyicilerde, gerekse …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir