Anasayfa / GENEL / Vuslat Doğan’ın ByLock paniği!
dogan-vuslat

Vuslat Doğan’ın ByLock paniği!

Bugün Sabah gazetesinde yer alan bir haber Aydın Doğan’ın kızı Vuslat Doğan Sabancı’yı panikletti.

Sabah gazetesi, Hürriyet’te yer alan By Lock haberinin bir algı operasyonu olduğunu ortaya koyarak, “Aydın Doğan’ın 2 aşamalı algı operasyonu…” başlıklı bir haber yayınladı. Sabah haberinde “Hürriyet ve röportajı gerçekleştiren İsmail Saymaz’ı aramadan önce birçok gazeteciyle irtibat kurduğu ortaya çıkan ve örgütün Amerika’da devşirilen elemanlarından olduğu belirlenen Alpaslan Demir’in, ABD’deki ilişkileri de inceleniyor. Demir’in, geçen hafta ABD’de bulunan Doğan Medya Holding Yayın Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’yla irtibat kurduğu da iddia edildi” ifadelerine yer verdi.

HÜRRİYET’TEN AÇIKLAMA

Sabah gazetesinin haberine Hürriyet’ten açıklama geldi. Hürriyet’in yaptığı açıklamada “Sabah gazetesinde bugün yayımlanan bir haberde, gazetemizin geçen pazartesi günkü ‘İşte Herkesin Aradığı Bylock’ başlıklı manşetinin ‘FETÖ ile CIA’nin ortaklaşa yürüttüğü bir operasyon olduğu’ şeklinde asılsız bir iddiaya yer verilmiştir” denildi.

Vuslat Doğan cephesinde tam bir ByLock paniğini açık eden açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu, Türk basın tarihine geçecek ölçüsüzlükte bir iftiradır. Aynı haberde ‘David Keynes’in geçen hafta ABD’de bulunan Doğan Medya Holding Yayın Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ile irtibat kurduğu iddia edildi’ şeklinde bir iftiraya da yer verilmiştir. Bu, büyük bir yalandır. Sabah’ın bu asılsız haberiyle ilgili olarak yargı makamlarına tekzip için başvurmanın yanı sıra gerekli davalar da tarafımızdan açılacaktır”.

İŞTE SABAH’IN HABERİ:

İstihbarat kaynaklarına göre, Hürriyet’te Türk asıllı ABD vatandaşı David Keynes’le yapılan ByLock röportajının 2 temel hedefi var: 1: 15 Temmuz ile FETÖ’nün ilişkisini sulandırmak 2: Örgütün CIA ile bağlantılı ‘büyük balıkları’nı kamufle edebilmek
ByLock’un sahibi olduğunu söyleyen Türk asıllı ABD vatandaşı David Keynes’in, Aydın Doğan’ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan beyanatları, istihbarat kaynakları tarafından, inandırıcı bulunmadı. Haber, FETÖ ile Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nın bir operasyonu olarak değerlendirildi. İstihbarata göre, operasyonun iki amacı var. Ana amaç, gizli haberleşme sistemi ByLock’un Ocak 2016’dan sonra kullanılmadığını yayarak, “FETÖ 15 Temmuz darbe girişiminde yer almadı” algısını yerleştirmek… İkinci amacın ise “ByLock’un kullanıcılarının yüzde 10’u FETÖ’cü değil” açıklamasıyla “FETÖ’nün büyük balıkları” denilen ve CIA ile bağlantılı olan isimlerin gizli kalmasını sağlamak olarak değerlendiriliyor.

ÇELİŞKİLİ BİLGİLER…
Hürriyet’in söz konusu manşetiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün “teröre yardım soruşturması” açmıştı. Türk istihbarat kaynakları da dikkat çekici tespitlerde bulundu.
1973 Giresun doğumlu Alpaslan Demir’in Hürriyet’teki röportajında, ABD vatandaşı olup David Keynes ismini almadan önce Türkiye’deki yaşamına dair verdiği bilgilerin yanlış ve tutarsızdı. Ankara’da FEM dershanesine gidip lise döneminde ışık evlerinde kaldığını ifade eden Alpaslan Demir’in liseye gittiği yıllarda FETÖ’nün Ankara’da FEM dershanesi bulunmuyordu. O dönem örgüte yakın isimlerin çocuklarının Ankara’da Maltepe Dershanesi’ne gittiği biliniyor.
DERSİNİ ÇALIŞMAMIŞ
Alpaslan Demir’in “Lisede ışık evlerine gittim” yalanına ise yine örgütü iyi tanıyan çevrelerce, “FETÖ’nün ışık evlerine yükseköğretimde okuyan öğrenciler kabul edilir, lise öğrencileri ise yurtlara gider” yalanlaması geldi. Söz konusu yalan bilgilerin, röportajı kabul eden şahsın görevlendirildiği ama dersini iyi çalışmadığını gösterdiği değerlendirmesi yapıldı.

MİT ÇÜRÜTTÜ
Alpaslan Demir’in, Amerikalı ismiyle David Keynes’in, ByLock’un sahibi olduğunu ve sistemin Ocak 2016’dan sonra kullanılmadığını ifade etmesi algı röportajının ilk aşaması olarak değerlendiriliyor. 15 Temmuz kalkışması içinde FETÖ mensuplarının bulunamayacağı imajını vermeye çalışan Keynes’in iddiasını ise MİT kripto uzmanları çürütüyor. MİT kripto uzmanlarının deşifre ettiği sistemde yazışmalar darbe günü ve sonrasına kadar uzanıyor.
BAŞKALARINI DA ARADI
Hürriyet ve röportajı gerçekleştiren İsmail Saymaz’ı aramadan önce birçok gazeteciyle irtibat kurduğu ortaya çıkan ve örgütün Amerika’da devşirilen elemanlarından olduğu belirlenen Alpaslan Demir’in, ABD’deki ilişkileri de inceleniyor. Demir’in, geçen hafta ABD’de bulunan Doğan Medya Holding Yayın Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’yla irtibat kurduğu da iddia edildi.

AMAÇ SULANDIRMAK
Türk istihbarat uzmanlarına göre, ByLock soruşturmasını sulandırmak için yapıldığı ortaya çıkan röportajın diğer amacı da ByLock kullanıcı listesinde adları bulunan, CIA ile bağlantılı FETÖ’cüleri kurtarmak… ByLock kullanıcılarının yüzde 90’ının FETÖ mensubu kalan yüzde 10’unun ise dünyanın dört bir yanındaki masum insanlar olduğunu savunan Demir’in bu sözlerle, ByLock kullanıcısı olan ve ‘büyük balık’ lakabıyla anılan CIA bağlantılı isimleri, bu yüzde 10’luk dilime sokmak istediği değerlendiriliyor.

15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE’DEYDİ
Polis kayıtlarına göre en son 20 Haziran 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan giriş yapıp yine oradan 7 Ağustos 2016’da çıkan Alpaslan Demir’in, David Keynes pasaportuyla 2014 ve 2015’te aynı havalimanından yurda 4 kez giriş yaptığı tespit edildi. Gazeteci Haydar Meriç cinayetinde adı geçen, MHP ve Baykal kaset kumpaslarının planlayıcısı olarak aranan FETÖ mensubu TARKİM Havayolu sahibi Faruk Bayındır’la irtibatlı olup birlikte hareket ettikleri de istihbarat kaynaklarınca tespit edilen Alpaslan Demir’le ilgili emniyet ve istihbarat kaynaklarının çalışmaları devam ediyor.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir