Anasayfa / ANALİZ / “Üçün biri” Cengiz Çandar mı?
candar-edelman

“Üçün biri” Cengiz Çandar mı?

MEDYAGUNDEM.COM- İlişkiler artık kabak gibi ortada, Neo-Conlarla ve siyonistlerle iş tutanlar iyot gibi açıktalar…

İşte azılı Neo-Conların tescilli Erdoğan ve Türkiye düşmanları yeni bir “operasyon” başlattı, operasyonun yerli taşeronluğunu Cengiz Çandar üstlendi.

Bugün Star’da Fehmi Koru’nun da yazdığı Edelman ve Abromowitz raporları… Çandar Radikal’deki köşesine bu iki Neo-Conun Türkiye ve Erdoğan nefreti kusan raporunu kendi kinini de kusarak taşıdı, tipik Neo-Con görüşlerinin yer aldığı raporu da cilaladı, kendi ülkesini dövecek bir malzemeye dönüştürdü.

koru-rapor

WikiLeaks belgeriyle adı “Bay Mikser” olarak tescillenen gittiği her ülkeyi karıştırmaktan başka bir icraatı olmayan Edelman’ı “pazarlama” işinin Çandar tarafından yapılması şaşırtıcı olmamalı.

Bakın neler yazmış; bazı satırbaşları şöyle:

“ABD’nin iki eski Ankara büyükelçisinin yönetiminde hazırlanan raporun dikkatle ve özellikle Ak Partililer tarafından sakin kafayla okunmasında yarar var. Okunduğu vakit, malum kişiler ‘kara propaganda’ ya da ‘psikolojik harekât’ diye ortalığı velveleye verecekler. İktidarın yazılı basına ve ekranlara geniş bir yelpazeye yayarak yerleştirdikleri ya da zaten yerleşik iktidar yanlıları, benzer argümanlarla ‘yaylım ateşi’ne herhalde girişecekler. Ama ABD’nin iki eski Ankara büyükelçisinin yönetiminde hazırlanmış olan ‘From Rhetoric to Reality- Reframing U.S. Turkey Policy’ başlıklı yaklaşık 60 sayfalık raporun dikkatle ve özellikle Ak Partililer tarafından sakin bir kafayla okunmasında yarar var.

Zira, bu rapor, Türkiye politikasının ne, nasıl ve niçin öyle olması gerektiğine ilişkin olarak ABD yönetimine sunulmak amacıyla kaleme alınmış ve kaleme alanların özel ağırlığı bulunan bir rapor. Dolayısıyla Washington’da bu rapora çok özel önem atfedildiğini kestirebilmek için uzman olmak gerekmiyor. Eğer, Ak Parti iktidarı, ‘Washington’ın bana bakış açısı beni ırgalamaz. Ben, bu dünyada bildiğim gibi ve istediğim şekilde cirit atarım’ diye bir düşünceye kapılmamışsa, iktidara gelmelerinde ve iktidarlarını sürdürmelerinde ABD’nin Türkiye politikasının bayağı esaslı bir payı olduğu kanısındaysalar; söz konusu raporu ciddiye almak durumunda.”

Çandar’ın yazısının tamamı ülkesinin menfaatlerini önceleyenler için sabır gerektirecek kadar sinirleri zorlayan bir yazı…

Çandar’ın azılı Neo-Con Edelman’ı tekrar başımıza musallat etmesinin şifresini çözmek istiyorsanız, 3 yıl evvel Yiğit Bulut’un Habertürk’te yazdığı bir yazıyı okumalısınız. Ne demişti Bulut:

“Edelman’ın Türkiye’de bulunduğu süre içinde ‘sağ cebimde’ dediği üç gazeteciye ulaşılırsa, arkası çorap söküğü gibi gelecek bir ‘iddianame’ ortaya çıkabilir.”

Edelman’ın “sağ cebimde” dediği üç gazeteciden biri Çandar olamaz mı sizce de?

yigit-mg3

MEDYAGUNDEM

candar

Bunu unutma Cengiz Çandar!

Sabah gazetesinde Fahrettin Altun’un “Bunu unutma Cengiz Çandar” başlıklı yazısı şöyle… “Kırmızı Fularlı Kız, Gezi’nin …

candar1

Öldürülen teröristi kutsayan hain!

Cengiz Çandar, terör örgütü PYD saflarında öldürülen Ayşe Deniz Karacagil’i melek ilan etti. Kamuoyunda ‘kırmızı …

erdogan-kulliye

Neo-Con’un Erdoğan paniği

ABD’nin saygın gazetelerinden Huffington Post, “Ortadoğu için Erdoğan tek şans. Bölgede barış ve huzur, onun …

2 Yorumlar

  1. Kesinlikle üçün biri, hemde ortadaki!

  2. Yorumcu Analizi

    Lafa bak; ‘gelmelerinde ve iktidarlarını sürdürmelerinde ABD’nin Türkiye politikasının bayağı esaslı bir payı olduğu kanısındaysalar; söz konusu raporu ciddiye almak durumunda.’. Mandacı Cengiz’e göre raporu ciddiye almak durumunda imişiz. Başka bir emrin var mıydı? Mandacı Cengiz, Türkiye’nin Amerika’nın 51. Eyaleti olmaktan on iki sene önce kurtulduğunu unutmuş olsa gerekir. Beni ırgalamaz! Kanısında da değilim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir