Anasayfa / GENEL / Tutuklu Vatan muhabiri polisi fişlemiş!
cagdas-kck

Tutuklu Vatan muhabiri polisi fişlemiş!

15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 3. KCK iddianamesinde Vatan Gazetesi polis muhabiri Çağdaş Ulus polisleri fişlemekle suçlandı.

Ulus’un terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Fırat haber ajansı (ANF) müdürü İsmet Kayhan’ın talimatı doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğünde çalışan polisleri fişlediği ortaya çıktı. Emniyette elde ettiği bilgileri ANF’ye aktarması teknik takibe takıldı. KCK soruşturması yürüten polisler aleyhine ANF yayınlanan birçok haberin kaynağının Vatan muhabir Ulus olduğu tespit edildi.

Ulus’un polis muhabiri olmanın sağladığı kolaylık sayesinde önemli soruşturmaları yürüten emniyet görevlileri hakkında topladığı bilgileri Kayhan’a ulaştırdığı ifade edildi. Öte yandan Ulus’un Vatan gazetesinde çalıştığı dönemde ‘Bahoz Deniz’ takma ismiyle ANF’de haberler yazdığı da belirtildi. Ulus, ifadesinde Kayhan ile internette tanıştığını ileri sürdü. MSN üzerinden görüşmeler yaptığını kabul etti. Başbakan Tayyip Erdoğan yaptığı bir açıklamada tutuklu bulunan gazetecilerden sadece altısının sarı basın kartına sahip olduğunu söylemişti. Çağdaş Ulus sarı basın kartına sahip olan 6 gazeteciden biri. Tutuklu olan Ulus’un bilgi sızdırdığı İsmet Kayhan hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Polis muhabirinin polisleri fişlemesi teknik takibe şöyle takıldı:

İSMET KAYHAN: Şu cemaatin İstanbul da ki adamlarını bana yazsana emniyetteki.

ÇAĞDAŞ ULUS: Tamam ııı şey yapabiliriz bak o güzel o güzel olur onu halledelim.

İSMET KAYHAN: isimlerini falan yavaş yavaş şey yapalım onuya.

İSMET KAYHAN: Kendine iyi bak.

ÇAĞDAŞ ULUS: Sağolasın yarın ben şey yapayım onu da yardımcı olayım o konuda yarın.

İSMET : He sen bir bakarsın acelesi yok.

ÇAĞDAŞ ULUS: Tamam tamam abi.

İSMET KAYHAN: Ama yazıp göndereceksin öyle.

ÇAĞDAŞ ULUS: Tamam tamam hallederim.

Savcılık bu görüşmede şüphelinin KCK/PKK Basın Komitesinin Avrupa sahası üst düzey sorumlu yöneticilerinden ismet KAYHAN isimli şahısla irtibatlı olduğu; dolayısıyla KCK/PKK Basın Komitesi ile bilgi alışverişi içinde olduğu ifade etti. İsmet KAYHAN isimli şahsın sağlamış olduğu bilgileri, belli bir örgütsel amaç doğrultusunda kullanılmak üzere verdiği,bunun karşılığında da şüpheli Çağdaş Ulus’tan örgütün amaçlarına hizmet edecek nitelikte haberler istediği, şüpheli Çağdaş Ulus’un normal bir gazetecinin ulaşamayacağı haber ve bilgilere KCK/PKK yönetiminde bulunan ismet Kayhan aracılığıyla ulaştığı kaydedildi. Yine aynı görüşmede Söz İsmet Kayhan’ın Çağdaş Ulus’tan araştırmasını istediği “emniyette bulunan cemaatçiler” konusu ile ilgili olarak 2011 Mayıs-Haziran aylarında Abdullah Öcalan’ın “Türkçü Yeşil Ergenekon” şeklinde avukatlarına yapmış olduğu açıklamalarda, Gülen Cemaatini, örgütün hedefi haline getirmesi hatırlatıldı.

Aynı doğrultuda 30 Kasım 2011 tarihinde www.firatnews.com isimli örgüt internet sitesinde yayınlanan röportajda Murat KARAYILAN: “…şimdide YEŞİL ERGENEKON BU ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERi KULLANARAK ve BAZI İŞBİRLİKÇİ KÜRT KESiMLERi DE ÖNE ÇIKARARAK SONUÇ ALABiLECEĞiNi HESAPLAMAKTADIR…” şeklinde vermiş olduğu bilgilerle Gülen Cemaatini operasyonların sorumlusu ilan ettiği anlaşılmıştır.” denildi.

İsmet KAYHAN ise KCK/PKK terör örgünün en önemli organlarından biri olan ve Avrupa’dan yayın yapan ANF’NiN üst düzey sorumlu yöneticilerinden olması nedeniyle; gerek terörist başı Abdullah ÖCALAN gerekse de KCK/PKK yürütme konseyi başkanı Murat KARAYILAN?IN söylediklerini doğru çıkarmak adına bir medya kampanyası başlatmayı hedeflediği vurgulandı. Diğer yandansa operasyonun haksız bir yere yapıldığı imajı oluşturularak soruşturma safahatının KCK/PKK örgütünün amaçlarına hizmet ettiği kaydedildi. İddianamede: “Bu konuda Çağdaş Ulus isimli gazetecinin İstanbul Emniyet Müdürlüğünde sözde cemaatçi kadrosu ile ilgili bir listeyi hazırlayıp, ismet Kayhan’a göndereceği ismet Kayhan’ın da manipülatif bir medya kampanyası başlatacağı anlaşılmıştır. Dolayısıyla ismet KAYHAN?IN teklifini “tamam abi” şeklinde onaylayan Çağdaş ULUS?UN, gazeteci kimliğinden istifade, soruşturma safahatını ismet Kayhan’la birlikte etkilemek amaçlı haber yapma konusunda anlaştıkları görülmüştür.” İfadeleri yer aldı.

İddianamede daha önce ANF’de yayınlanan “POLiS HABERi YAPTI GAZETELER KCK OPERASYONLARINI BÖYLE YAZACAK” başlıklı haberin kaynağının da Çağdaş Ulus olduğu ortaya çıktı. Ulus’un bu habere ilişkin Kayhan’a bilgileri ulaştırması da teknik takibe takıldı.

İddianamede:

ÇAĞDAŞ ULUS ; Alo

İSMET KAYHAN ; Ha müdür baktım ben Ha yarın çıkacak Şeylere mi?

ÇAĞDAŞ; Evet abi

İSMET ; HANGİ GAZETELERE SERVİS EDİLDİ.

ÇAĞDAŞ : EE HEPSİNE

İSMET ; HEPSİNE

ÇAĞDAŞ ; Ha birde iŞin ilginci ne biliyor musun abi orda yazanların hepsi yani Şey direk çıkŞ olarak yani onların yazdıkları. Hani eskiden bilgi verirlerdi ya Şimdi sanki habercileri varmış gibi yazıp o şekilde gönderiyorlar.

İSMET ; Yani metinler direk Emniyet tarafından mı yazılmıŞ?

ÇAĞDAŞ ; Evet evet

İSMET ; Yani gazeteciler kalem oynatmamış mı bunun üzerinde direk Polisler yazmış.

ÇAĞDAŞ ; Aynen öyle aynen öyle

İSMET ; İstanbul Eminyet Müdürlüğü

ÇAĞDAŞ : Hıhı aynen öyle.

İSMET ; Servisi falan var mı herhangi bir servis falan.

ÇAĞDAŞ ; Nasıl?

İSMET ; Eminyetin hangi birimidir acaba ÇAĞDAŞ ; Şey Terörle Mücadele olması lazım.

Şeklinde kayıtlara geçti.

Savcılık bu bilgilerin 22 Kasım 2011 tarihinde Fırat haber ajansında “POLiS HABERi YAPTI GAZETELER KCK OPERASYONLARINI BÖYLE YAZACAK” şeklinde yayınlandığını kaydetti. (ZAMAN)

MEDYAGUNDEM

cagdas-ulus

Herşey o haberle başladı!

MEDYAGUNDEM.COM- Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus tutuklu kaldığı 268 günü yazdı. Gazeteci Çağdaş Ulus, örgüt üyeliği …

cagdas-ulus2

Vatan’ın KCK tutuklusu muhabirine tahliye

Terör örgütü KCK’nın basın komitesine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Vatan Gazetesi …

mutlu-ulus

Vatan yazarı Mutlu o gerçeği niye gizledi?

MEDYAGÜNDEM- Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, bugünkü yazısıyla “manipülasyon” ve “perdeleme”nin nasıl yapıldığına dair ibretlik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir