Anasayfa / GENEL / Türkiye’den yeni Katar hamlesi
katar5

Türkiye’den yeni Katar hamlesi

Katar’a ABD öncülüğünde başlatılan ablukaya karşı çıkan Türkiye, bir adım daha attı. Son dakika gelişmesine göre, Katar’la imzalanan ve Türk askerinin Doha’da konuşlanmasını öngören askeri anlaşmanın da aralarında bulunduğu 3 mutabakat Meclis gündemine alındı.

Katar’a yönelik ABD ve Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan ablukaya itiraz eden Türkiye, Doha’ya destek için bir adım daha attı. Katarla imzalanan 3 anlaşma, Meclis gündemine alındı. Anlaşmaların bugün oylanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Katar’la yapılan ve Meclis onayı bekleyen anlaşmalar arasında geçen yıl imzalanan askeri anlaşma da var. Anlaşmaya göre Türkiye Doha’ya asker konuşlandırabilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’da konuşlanmasına ilişkin uygulama anlaşması Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyya tarafından imzalanmıştı.

Katar’la yapılan anlaşmaların Meclis gündemine alınması için AK Parti’nin çalışma başlattığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a yönelik S. Arabistan ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu 7 ülkenin başlattığı ablukayla ilgili ilk açıklamasında “Katar’ın yanındayız” mesajı vermişti.

MEDYAGUNDEM

avrupa

AB’den küstah açıklama

Suriyeli sığınmacıları her seferinde siyaset malzemesi haline getiren AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye …

katar3

Katar meydan okudu; savaşa hazırız

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atiyye, “Ülkesinin gerekirse kendisini savunmaya hazır olduğunu” belirtti. Suudi Arabistan, Birleşik …

katar

Körfez bitmiştir tüm yatırımlarımız Türkiye’ye

Katar’da iktidardaki el Tani ailesinin mensuplarından biri ve Katar’ın önde gelen inşaat şirketlerinden ‘Sharaka Holding’in …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir