Anasayfa / GENEL / Türkiye Mursi için sokakta
mursi-sokak

Türkiye Mursi için sokakta

Yurdun dört bir yanında harekete geçen AK Parti Gençlik Kolları üyeleri, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin idam cezasına çarptırılmasını protesto etti.


Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya’da AK Parti Eskişehir Gençlik Kolları üyeleri, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam cezası kararına tepki gösterdi.

Eskişehir’de Deliklitaş Mahalllesi Hamamyolu Caddesi’nde toplanan grup adına konuşan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Özata, Mursi’ye verilen idam cezasının onandığını, içlerinde Esma’nın babası Muhammed Biltaci’nin de olduğu 16 kişinin “hapishane bastıkları” gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Verilen bu cezaların, hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu dile getiren Özata, “Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağacıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz” dedi.

sokak1 sokak2 sokak3 sokak4 sokak5 sokak6 sokak7 sokak8 sokak9 sokak10 sokak11 sokak12 sokak13 sokak14 sokak15 sokak16 sokak17 sokak18

İstanbul

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Ankara

AK Parti Gençlik Kolları, Mısır’da idam kararını Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto etti.

Afyonkarahisar

Kent merkezindeki PTT binası önünde toplanan AK Parti Afyonkarahisar Gençlik Kolları üyeleri sloganlar atarak Mursi’ye verilen idam kararını protesto etti. AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Dilek Hanım Çengel, burada yaptığı konuşmada, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasının onaylandığını belirtti.

Çengel, bu karar içerisinde Esma’nın babası Muhammed Biltaci’nin de olduğu 16 kişiye de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldıklarını hatırlattı.

Verilen bu cezaların hukuk, adalet, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olarak değerlendiklerini belirten Çengel, “Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir” ifadelerini kullandı.

Kütahya

AK Parti Kütahya Gençlik Kolları Başkanlığı önderliğindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Cumhuriyet Caddesi Küçük Park’ta toplandı.
Burada grup adına açıklama yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Özbey, halkın oylarıyla seçilen bir liderin ve arkadaşlarının devrilip, idama mahkum edilmesinin bir mahkeme hükmü olmadığını açık ve adi bir cinayet olduğunu söyledi.

Verilen kararın dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu vurgulayan Özbey, “Verilen bu cezalar, ‘hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı’ demektir. Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz” diye konuştu.
Gruplar açıklamanın ardından dağıldı.

Adıyaman

Adıyaman’da Demokrasi Parkı önünde akşam saatlerinde toplanan 50 kişilik Ak Parti Gençlik Kolları üyesi, Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasının onanmasına basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
Kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahman Genç, kararın geri çekilmesini istediklerini söyledi. Yapılan açıklamanın ardından kalabalık, bir süre ‘Diren Mursi diren, Müslümanlar seninle’ şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.

Konya

Konya’da AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, Mısır’da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

Ordu

Ordu Tahıl Pazarı mevkisinde gerçekleştirilen protesto gösterisine katılan gençler, idamlık elbisesi giyerek Mısır mahkemelerinin verdiği kararı sert bir dille kınadılar. Burada bir açıklama yapan AK parti Ordu İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Yurt, Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin, bir darbe girişimi ile iktidardan düşürülmesine sessiz kalan ABD ve batı dünyasının verilen idam cezasına da sessiz kalacağının açıkça belli olduğunu vurguladı.

Sivas

Sivas’ta da AK Parti Gençlik Kolları üyeleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında çıkartılan idam kararına tepki gösterdi.

Antalya

Ak Parti Gençlik Kolları üyesi yaklaşık 80 kişilik grup, akşam 19.30 sıralarında Kazım Özalp Caddesinde toplanarak idam kararının onanmasına tepki gösterdi. Burada basın açıklaması yapan grup, kararın adil olmadığını savundu. Grup adına Ak Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Ömer Akbaş basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında grup, ‘Katil Sissi’ , ‘Yanındayız Mursi’ sloganları attı.

İzmir

AK Parti İzmir Gençlik Kolları üyeleri, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye idam cezası verilmesini protesto etti.

MEDYAGUNDEM

mursi

Mısır’dan ilk kez iyi haber geldi

Mısır’daki darbenin ardından tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı temyiz mahkemesi tarafından …

feto-misir

Feto münafığından darbeci münafığa dua!

Teröristbaşı Fetullah Gülen son konuşmasında Mısır’ın eski müftüsü ve darbeci Sisi’nin savunucusu Ali Cuma’ya övgüler …

misir2

Mısır halkı darbeci Sisi’ye karşı yeniden sokaklarda

Mısır’da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor. Önceki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir