Anasayfa / GENEL / Türkiye ile ABD krizinde son iddia; Beyaz Saray Obama’yı sansürledi!
almangazete

Türkiye ile ABD krizinde son iddia; Beyaz Saray Obama’yı sansürledi!

Beyaz Saray ve Cumhurbaşkanlığı’nın “Obama-Erdoğan” görüşmesine ilişkin yaptıkları farklı açıklamalar için Yenişafak yazarı Abdülkadir Selvi’den önemli bir perde arkası bilgi geldi. Selvi, Beyaz Saray yetkililerinin “Obama’nın YPG açıklamasını sansürlediğini” iddia etti.


Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barrack Obama Suriye’deki son gelişmelerle ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşme sonrası Beyaz Saray’dan ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan “Görüşme konusuna” ilişkin açıklamadaki ‘farklılıklar’ dikkat çekmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Obama’nın “Suriye rejiminin ve YPG’nin kuzeybatı Suriye’deki ilerlemesinden endişe ifade ettiğini” belirtirken; Beyaz Saray, Obama’nın sadece “Suriye rejiminin ilerlemesinden endişe duyduğunu” bildirmişti. Yani Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “YPG vurgusu” vardı. Yine Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yer bulan “Obama’nın Türkiye’den de ‘aynı bölgeye yönelik top atışlarını kesmesini istediği’ ifadesi Cumhurbaşkanlığı’ndaki açıklamada yer almamıştı.

OBAMA’NIN SÖZLERİNE BEYAZ SARAY’DAN SANSÜR!

İşte bu çelişkiye bugün çarpıcı bir yorum geldi. Yeni Şafak gazetesiyazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde “yaşanan o çelişkiyi” değerlendirdi. Selvi, Obama’nın açıklamalarının “Beyaz Saray tarafından makaslandığını” iddia etti.

İşte Selvi’nin yazısındaki ilgili bölüm;

“…Türkiye, karşılıklı teyitleşmelerden sonra gece 22′de ortak açıklamayı yaparken, ABD’nin 4 saat sonra saat 02′de Türkiye’ye haber vermeden, bazı bölümlerini çıkararak bir açıklama yapması devlet ciddiyetine sığıyor mu? Bu son derece yanlış ve devletler arası ilişkiler açısından şık bir tavır değil. ABD, YPG’nin metinde yer almasını istemiyorsa, döner iki liderin konuşma tutanaklarını inceler, gerekirse süre talep eder, talepler karşılıklı olarak ifade edildikten sonra bir açıklama yapılıyor.
O gece ilginç bir şey yaşanıyor. ABD her cümlesini, harfini, hatta noktalama işaretlerini bile gördüğü, karşılıklı olarak oluşturulan ortak metnin yayınlanması için önce onay veriyor sonra Türkiye’den habersiz bazı bölümleri çıkararak, ayrı bir açıklama yapıyor. Sonra da bazı gazetecilere iki açıklama arasında farklar olduğuna dair uyarı mesajı gönderiliyor. Dünyanın süper gücünden devlet ciddiyetine yakışmayan bir durum.”

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir