Anasayfa / GÜNDEM / Türk gazetecilere “ölüm” işkencesi!
adem-hamit-son3

Türk gazetecilere “ölüm” işkencesi!

58 gün ilk görüntüleri yayınlanan Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un Suriye’de tutuklu oldukları sürede hiç görüştürülmedikleri ortaya çıktı.

Belgesel çekimi için Suriye’ye giden ve kendilerinden 58 gündür haber alınamayan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un Şam’da olduğu ortaya çıktı.

İran ve Suriyeli yetkililerle gerçekleştirilen temaslar sonucu gazetecilerle görüşmeyi İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım başardı.

58 GÜN BOYUNCA HİÇ GÖRÜŞTÜRÜLMEDİLER

Daha önce Dışişleri Bakanlığı’nın hayatta oldukları bilgisini verdiği ve 58 gün sonra ilk görüntüleri yayınlanan Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un tutuklu oldukları sürede hiç görüştürülmedikleri ve ortaya çıktı.

YAŞADIKLARINDAN HABERSİZLERDİ

Aynı cezaevinde fakat ayrı hücrelerde tutulan Adem Özköse’nin Hamit Coşkun’un hayatta olduğundan haberdar olmadığını, aynı şekilde kameraman Hamit Coşkun’un da Suriye’ye birlikte gittiği Adem Özköse’nin yaşadığını bilmediği öğrenildi. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Suriyeli yetkililerin İHH heyetinin ricası üzerine iki gazeteciye, serbest kalacakları güne kadar aynı hücrede kalma izin verdiğini açıkladı.

“ÖLDÜ SANDINIZ BİLİYORDUM”

Haber 7, İHH heyetinin girişimleri sonucu iki ay sonra görüşebilen tutsak gazetecilerin, Devlet yetkililerinin ve STK’ların kendilerini kurtarma için yürüttüğü çalışmaların hiçbirinden haberdar olmadığı bilgisine ulaştı. Adem Özköse’nin “58 gün boyunca yaşadığımdan kimsenin haberdar olmadığını, ailemin öldüğümü bildiğini sanıyordum” dediği öğrenildi.

SURİYE’Yİ KÖY KÖY ARADIK

Dün akşam ÜLKE TV’ye konuk olan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Adem ve Hamit’i bulmak için çok uzun araştırmalar yaptıklarını, Suriye’yi adete köy köy aradıktan sonra, İranlıların da aracılığıyla tutuldukları yeri tespit ettiklerini söyledi.

ADEM VE HAMİT’E İFTİRA ATTILAR

Bülent Yıldırım, Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un Suriye’ye gazeteci olarak değil de savaşçı olarak gittiğine dair iddialar ortaya atıldığını hatırlatarak, “Bu iftirayı yapanların kim olduğunu biliyoruz. Bunları sosyal medyada da paylaştılar ve ne yazık ki bu arkadaşlarımızın hayatlarını da tehlikeye attılar. Bunlar hain insanlar. Suriye makamlarını ciddi şekilde doldurdular. Suriye makamları bunu ciddiye aldılar. Bu iftirayı atanların yüzleri kızaracak mı bakacağız. Suriye makamları dahil bu iki arkadaşın gazeteci olduğunu biliyor. Gazeteci kimlikleri de yıllardır biliniyor. Adem ve Hamit kardeşimiz geldiğinde bu iftirayı atanlarla hukuk önünde hesaplaşacaklardır. ” dedi.

SURİYE’YE HAKSIZLIK OLUR

Kendilerinden haber alınamayan 4. günün ardından Suriye’de kayıp oldukları bilgisi alınan Türk gazetecilerin esir tutulduğu ve bir takım pazarlıklar için kullanılacağı söyleniyordu. Suriyeli yetkililerin Adem ve Hamit’in serbest bırakılması için bir pazarlık içinde olmadıklarını belirten Yıldırım, “Bu Suriye’ye haksızlık olur. Suriye hiçbir zaman böyle bir şey talep etmedi, etmiyor da.” diye konuştu.

SERBEST KALMALARI İÇİN YARGILANMALARI GEREKİYOR

Türk gazetecilerin serbest bırakılması ve yurda dönmesinden önce Suriye’de mahkemeye çıkarılacakları bilgisini de veren Yıldırım şunları söyledi: “Bir mahkemeye çıkacaklar. Orada da yasal prosedür var, devlet var. İnşallah mahkemeden sonra da serbest bırakılacaklar. Mahkemeye çıkmadan insanları alamazsınız. Bu insanlar öyle ya da böyle tutuklanmışlar. Birkaç ay cezaevinde kalmışlar. Şu anda da hukuki süreç işliyor ve biz adım adım takipteyiz. Kısa zamanda Türkiye’de olacaklarını düşünüyorum.” (haber 7)

MEDYAGUNDEM

misir-eylem-ankara

Türkiye Mısır’daki katliama sessiz kalmadı

Ankara Gençlik Platformu üyeleri, Mısır’da namaz kılan halkın üzerine ateş açılmasını protesto etti. Ankara’da bir …

adem-ahaber

Adem Özköse: “Bir gerilim filminde gibiydik”

adem-hamit-aa

Dehşet anlarını Anadolu Ajansı’na anlattılar

Belgesel çekmek için gittikleri Suriye’de 58’i hücrede olmak üzere 70 gün geçiren gazeteciler Adem Özköse …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir