Anasayfa / GENEL / Türk firmalarına 50 milyar dolarlık fırsat
erdogan-pakistan

Türk firmalarına 50 milyar dolarlık fırsat

Pakistan’ın 50 milyar dolarlık enerji ve lojistik altyapı yenileme yatırım projeleri, Türk müteahhitleri için umut oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde öne çıkan iş potansiyelini değerlendiren Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya, bunun önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Yerlikaya, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Pakistan yolculuğu iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha da güçlendirdi. İş adamlarının da yoğun ilgi gösterdiği ziyareti değerlendiren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla Yerlikaya, ikili ticaretin arttırılması için gerekli yatırım fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yeşilkaya; Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru Projesi kapsamında Pakistan’ın 50 milyar dolarlık yatırımla enerji ve lojistik altyapısı yenileyeceğine dikkat çekti. Bunun da Pakistan’da yatırım yapmak isteyen Türk firmaları için önemli bir iş fırsatı oluşturduğunu belirten Yerlikaya, Türk firmalarının yatırımı bu yıtırım fırsaatını iyi değerlendirebileceğini aktardı.

TÜRKİYE’YE İLGİ YOĞUN

Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in iş adamlarıyla bir araya gelerek iki ülkenin karşılıklı ticaret ve yatırımların artması için iş birliği çağrısı yaptığını kaydeden Yerlikaya, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a son Pakistan ziyareti kapsamında büyük ilgi gösterildi. Bu ilgi hiçbir lidere gösterilmedi. Erdoğan, ikili görüşmede 243 milyon dolara Pakistan’ın önde gelen beyaz eşya üreticisi Dawlance’i satın alan Koç Grubu ile diğer Türk firmalarının Pakistan’daki yatırımlarından övgü ile söz etti. Bunları iki ülke arasındaki başarılı iş birliklerine örnek gösterdi” dedi.

Yatırımlar artacak

Serbest Ticaret Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları artıracağını da vurgulayan Yerlikaya; enerji, sağlık sektörlerinin yanı sıra Türk müteahhitlik sektörünün her türlü inşaat projesinin başarıyla üstesinden gelebileceğini ifade etti. Türkiye ve Pakistan arasındaki ticaretin artırılması gerektiğini dile getiren Yerlikaya, iki ülke arasında kısmen planlama eksikliğinden kaynaklı taşıma sorunları ve yüksek gümrükler gibi fiziksel nedenlere bağlı olarak büyüyememiş bir dış ticaret resmi olduğunu söyledi.
Türkiye’nin rekabetçi olduğu pek çok sektör için Pakistan’ın önemli bir ülke olduğu vurgusunu yapan Yerlikaya, şunları kaydetti: “Türkiye’nin müteahhitlik başarısı tescilli. Cam sanayii, makine sanayii, gıda sanayii azımsanmayacak ölçeklere sahip. 200 milyonluk genç bir tüketim pazarına ihracatla ancak bir süre yetişebilirsiniz. Sonuçta yatırım mutlaka gerekecek. Türk girişimciler bundan yararlanmalı.”

Yatırım için kilit kırılacak

Ülkenin milli gelirinin 270 milyar dolar olduğunu göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Yerlikaya, “Milli geliri gözönünde bulundurduğumuzda 50 milyar dolarlık yatırımın ne anlama geldiğini daha kolay anlayabiliriz. Bu yatırımlar Pakistan’ın tarım ve sanayi sektöründeki kilidini kırmasını sağlayacak. Pakistan, dünyanın en büyük süt ve pamuk üreticilerinden biri. Enerji kısıtı nedeniyle ülke bu ürünleri katma değere dönüştüremiyor. Güvenlik sorunu Batı medyasınca abartılı bir dille anlatılıyor” bilgisini verdi.

MEDYAGUNDEM

pakis1

Pakistan’da 17-25 Aralık FETÖ’cü darbesi!

Pakistan’nın seçilmiş Başbakan’ı Navaz Şerif, FETÖ benzeri Tahir-ul Kadri örgütü mensubu hakimler tarafından görevinden azledildi.. …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

iha2

ABD şimdi Pakistan’ı taciz ediyor!

Pakistan Dışişleri Sözcüsü Zakaria, insansız hava araçları saldırılarının ulusal egemenliklerini ihlal ettiğini söyledi. Pakistan Dışişleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir