Anasayfa / GENEL / TSK’da paralel harekatı
tsk

TSK’da paralel harekatı

TSK, Paralel Yapı’ya karşı kendi içinde önlemler alıyor. Kurmay personele özel inceleme yapılırken, Yüksek Disiplin Kurulu’na 100’e yakın subay, astsubayın dosyası geliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “ulusal güvenliğe tehdit” olarak ifade ettiği paralel yapıya karşı mücadele sürerken, emniyet, finans, yargının ardından askeri ayağına da neşter vuruluyor. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay ile askeri istihbarat Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Paralel Yapı’ya ilişkin rapor hazırladı. Şubat Raporda TSK içinde Paralel Yapıyla bağlantısı olan personelin listesi çıkarıldı. Yüze yakın subay, astsubayın paralel yapı ile ilişkisi olduğu öne sürülürken, bu dosyalar Yüksek Disiplin Kurulu’na geliyor.
LOJMANLARA GÖZALTI: Askeri lojmanlarda parelel bağlantılı ailelerin kalmaması tespiti yapıldı. Son 4 yılın tüm askeri okul giriş sınavları incelemeye alındı.
KURMAY PERSONEL HASSASİYETİ: Harp Akademisi’ne seçilen yüzbaşı ve üstündeki kurmay personel seçimlerinde hassasiyet gösterilmesi istendi. Bu nedenle de kurmaylığa ayrılan personele yönelik özel inceleme başlatıldı. Paralel Yapı’nın isteği doğrultusunda yasalara aykırı davranan, casusluk gibi eylemlere katılanların ihraç edilmesi öngörülüyor.
GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ: Paralel Yapı ile ilişkisi ispatlanamayan ancak şüphe duyulan isimlerse görev değişikliğine gidilecek. Koşulları uygunsa emekliye ayrılmaları planlanıyor. Güven vermeyenler pasif kadrolara getirilecek.
YÖNETMELİK DEVREYE GİRİYOR: Paralel bağlantılı personelin ordu ile ilişiği nisan ayında yürürlüğe giren disiplin yönetmeliği kapsamında kesilecek. Bu yönetmeliğe göre, devlet sırlarını açıklayan, siyasi amaçlı kullanan, ahlaki zayıflık gösterenlerin tespit edilmesi durumunda Yüksek Askeri Şura beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulu tarafından ihraç edilebiliyor. Paralel yapının, ekimde yapılacak Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinde olduğu gibi askerdeki varlığını korumak için de dört koldan devreye girdiği belirtiliyor.
TERFİNİN ÖNÜ KAPANIYOR: Geçmiş yılların aksine Yüksek Askeri Şura’da “ihraç” maddesinin gündemden çıkarıldığı belirtiliyor. İhraç mekanizması “Yüksek Disiplin Kurulları” çerçevesinde işletilecek. İhraç maddesinin çıkarılmasına karşın, paralel yapı ile bağlantılı olabileceklere terfinin önü ise kapatılıyor. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

katar3

Türk askeri Katar toprağında

TSK’dan yapılan açıklamada 23 Türk personel ve 5 zırhlı aracın Katar’a ulaştığı belirtildi. TSK’dan yapılan …

askeri

TSK resmen açıkladı; askeri üs için Katar’dayız

Genelkurmay Başkanlığınca, dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gönderildiği, heyetin, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir