Anasayfa / GENEL / TRT’den dünya basınına Mısır çağrısı
trt-misir1

TRT’den dünya basınına Mısır çağrısı

TRT Kahire muhabirinin durumu hakkında bilgi alınabilmesi için uluslararası medyaya çağrıda bulundu.

Mısır’da darbe sonrası şiddetin doruğa çıkması gazetecileri de görevlerini yapmakta zor durumda bırakıyor. Dün geceden beri Askeri Yönetim’in elinde bulunan TRT ve A.A muhabirlerinden sağlıklı haber alınamaması TRT Yönetimi’ni harekete geçirdi. TRT’nin dünya basınını daha duyarlı olması için basın açıklamasıyla uyardı.

İşte TRT’nin çağrıda bulundu uluslararası basın kuruluşları…

EBU, ABU, ARTICLE 19, SEEMO (Güneydoğu Avrupa Medya Organizasyonu), ULUSLARARASI BASIN ENSTİTÜSÜ (IPI), Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Medya Özgürlüğü Birimi (AGİT), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ), COPEAM, CMCA, Güneydoğu Avrupa Kamu Yayıncıları Birliği (EAPSMSEE), RCC (Bölgesel İşbirliği Konseyi)

TRT’NİN DÜNYA BASININA SİTEM ETTİĞİ YAZILI AÇIKLAMASI

Kahire’nin Ramses meydanındaki El Fetih Camii’nde haber almak için orada bulunan TRT Kahire muhabiri Metin Turan’ın da yer aldığı yaklaşık 500 kişilik grubun camiye sığınması üzerine, Mısır güvenlik güçleri bu alanı 18 saat kuşatma altında tutmuştur.

El Fetih Camii’ne gaz bombaları ile müdahale edildikten sonra kuşatma kaldırılmış olmasına rağmen TRT muhabirinden henüz bir haber alınamamıştır. Bu durum  ülkemizde büyük endişeyle karşılanmaktadır.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye’deki gelişmeler hakkında kapsamlı haber yapan uluslararası medyanın, demokratik değerlerin tarihi boyutta ağır darbeler aldığı Mısır’daki gelişmeleri duyurmada yetersiz kaldığını ve bireyin doğuştan kazandığı “yaşama hakkı”nı çiğneyen mevcut duruma ilişkin yeterince haber yapmamış olduğunu üzülerek izlemekteyiz…

Demokratik ilkeleri kılavuz edindiğini belirten çeşitli uluslararası platformların, mesleki etiğin temel gereği olan “şeffaflık” ve “tarafsızlık” ilkelerine uymaları beklenmektedir.

Olağanüstü hallerin hızlı, eksiksiz ve kamu sorumluluğu gözetilerek aktarılabildiği küresel çağda, uluslararası medyanın meslektaşlarının durumuna karşı duyarsız kalmış olduğunu üzülerek görüyoruz.

Bölgede sivil halkın yanı sıra, gazetecilerin öldürüldüğünü göz önüne alarak TRT Kahire Muhabiri’nin durumu hakkında bilgi alınabilmesi için uluslararası medyaya ortak girişim başlatılması çağrısında bulunuyoruz.

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

trt1

FETÖ’nün TRT inine yeni operasyon

FETÖ’nün TRT’deki yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 38 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir