Anasayfa / GÜNDEM / TRT’den Aydınlık’a sert tepki
trt3

TRT’den Aydınlık’a sert tepki

Aydınlık Gazetesi’nin haberine TRT Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

TRT, Basri Yavaş’ın katıldığı programda kendisine baskı yapıldığı iddiasına ilişkin, ”Hiçbir TRT çalışanı hiçbir şekilde program konuklarına baskı, yönlendirme yapamaz” değerlendirmesinde bulundu.

‘TRT ASTSUBAYLARDAN TSK’YA DÜŞMANLIK İSTEDİ’

TRT Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede ”TRT astsubaylardan TSK’ya düşmanlık istedi” başlıklı haber yayımlandığı belirtildi.

TRT Haber kanalında 19 Nisan’da yayınlanan ”Gündem Haber” programında, TSK’dan ayrılmak zorunda kalanların görüşlerinin ekrana yansıtıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

13 DAKİKALIK PROGRAM

”13 dakikalık haber programa 17 kişi katılmak istemiş ve konuklarımız aralarından 13 kişiyi seçerek konuşmacıları mikrofona davet etmişlerdir. Aydınlık Gazetesi’ne konuşan Basri Yavaş isimli konuğumuzsa canlı yayın sırasında konuşamamış, arkadaşlarına ve program ekibine tepki göstermiştir.

Basri Yavaş, Aydınlık Gazetesi’ne, TRT’nin ne konuşulacağına dair kendilerine baskı yaptığı iddia etmektedir. Hiçbir TRT çalışanı hiçbir şekilde program konuklarına baskı, yönlendirme yapamaz.

Haber yayınlandığı anlarda, 13 kişinin özgürce konuştuğunu ve hiçbir şekilde TSK’ya hakaret etmediğini haberi izleyen herkes görmüştür. TRT’nin tarafsız haberciliğini, programa katılan 13 konuk kabul ederken, programa katılamayan bir konuğun iddiaları herkesi şaşırtmıştır. Basri Yavaş isimli şahsın ve Aydınlık Gazetesi’nin gerçek dışı beyanlarını sadece TRT değil, programa katılan Re’sen Emekliler Derneği de yazılı olarak kınamıştır.”

-Re’sen Emekliler Derneği-

Re’sen Emekliler Derneği’nden yapılan açıklamada, söz konusu programa davet edildikleri belirtildi ve programa katılan dernek üyelerinin o dönemlerde yaşanan mağduriyetleri anlattığını, çözüm konusunda düşüncelerini aktardıkları ifade edildi.

Sürenin kısıtlı olması sebebiyle tüm katılımcılara söz verilmese de programda anlatılmak istenen tüm konuların vurgulandığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

”Bir gazeteye demeç veren re’sen emekli Astsubay Basri Yavaş’ın söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Katılımcılara böyle bir telkinde bulunulmadığını, yapılan programın tamamen mağduriyetleri dile getirmeye yönelik olduğunu, söz konusu haberde adı geçen Basri Yavaş isimli meslektaşımızın derneğimizin üyesi olmadığını belirtmek istiyoruz. Bugüne kadar tarafsız ve doğru haberlerle ülkemize hizmet eden ve ülkemizin saygın kurumlarından biri olan TRT’nin, bu tarz asparagas haber ve söylemlerle anılması bizlere dolaylı olarak rahatsızlık vermiştir. Re’sen Emekliler Derneği olarak Aydınlık gazetesinin bu haberini kınıyor ve tekzip ediyoruz.”

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

trt1

FETÖ’nün TRT inine yeni operasyon

FETÖ’nün TRT’deki yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 38 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir