Anasayfa / GENEL / Tokatçı Ekrem’e mahkeme kıyağı!
ekrem-tokat2

Tokatçı Ekrem’e mahkeme kıyağı!

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’ya soru sorduğu için darp edilen AKİT muhabir Mehmet Özmen hakkında, ilk duruşmaya gidemediği için yakalama kararı çıkarılırken, Özmen’in şikayetine rağmen Dumanlı’nın ifadesinin dahi uzun süre alınmaması tepkilere yol açtı.


Yargı kurumlarında halen aktif oldukları bilinen ‘kripto paralelci’ hukukçular, paralel yapı elemanlarını koruyup kollamaya devam ediyorlar. İstanbul TÜYAP Kitap fuarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’ya soru sorduğu için darp edilen Akit Muhabiri Mehmet Özmen’in şikayetine rağmen Dumanlı’nın uzun süre ifadesi bile alınmazken, ilk duruşmaya katılmadığı için Özmen hakkında yakalama kararı çıkartılması, yargıdaki paralel etkinliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Büyükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Cengiz Sarıçam, 25 Haziran’da gerçekleştirilen ilk duruşmaya katılamadığı için Özmen hakkında ‘yakalama kararı’ verdi.

“DUMANLI” SORUSU HAKİM SARIÇAM’I SİNİRLENDİRDİ

Hakkında tutuklama kararı olduğunu öğrenir öğrenmez Büyükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesine giderek ifade veren Akit muhabir Mehmet Özmen’in “İlk celsede duruşmaya gelemediğim için hakkımda yakalama emri verirken aynı şekilde duruşmaya gelmeyen Ekrem Dumanlı hakkında neden aynı karar verilmedi?” sorusu üzerine mahkeme başkanı Cengiz Sarıçam’ın sinirlendiği öğrenildi. Hakim Sarıçam’ın “Ekrem Dumanlı mazeret beyan ettiği için onun hakkında yakalama kararı vermedim” ifadesinin de gerçek dışı olduğu duruşma tutanaklarıyla ortaya çıktı.

HÂKİMDEN ‘ZEKERİYA ÖZ’ CÜMLELERİ

Mahkemeye verdiği ifade sırasında hakimle yaşanan karşılıklı diyalogların tutanaklara geçirilmesini isteyen muhabirimiz Mehmet Özmen’in talebine karşı Hakim Sarıçam’ın, “Burası televizyon değil. Şov yapma, çık dışarı!” ifadeleri, Ergenekon davalarında Savcılık yapan paralelci Zekeriya Öz’ün sanıklara karşı kullandığı aynı yöndeki cümlelerini hatırlattı. Özmen’in ifadesinin ardından hakkında verilen yakalama kararı kaldırıldı.

“HÂKİM AÇIKÇA DUMANLI’YI KORUYARAK AYRIMCILIK YAPMIŞTIR”

Büyükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Cengiz Sarıçam’ın, kararlarının incelenmesi gerektiğine işaret eden Avukat Müşir Deliduman, “Hakim Cengiz Sarıçam verdiği kararla, kendisinin Ceza Muhakemesi Kanunu ve Anayasa’nın üzerinde olduğunu vehmetmiştir. Kanunları çiğneyerek Ekrem Dumanlı’yı korumuş, açıkça ayrımcılık yapmıştır” dedi.

“SARIÇAM’IN KARARI İNCELENMELİ”

İlk celsede Mehmet Özmen’e “Yakalama Emri” veren Hakim Cengiz Sarıçam’ın eşitliğe aykırı davranarak yasaları çiğnediğini söyleyen Avukat Abdullah Balta ise, “Gerek ulusal mevzuat ve gerekse Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası mevzuat açısından hakim tarafsızlığını yitirmiş durumdadır. Bu durumda adil bir yargılama yapması söz konusu değildir. Bu nedenle davadan çekilmesi gerekir. Ayrıca hakimin yaptığı işlem incelenmeye tabi bir işlemdir ve denetlenmesi zorunludur” şeklinde konuştu.

HÂKİM SARIÇAM’IN BU KANUNDAN HABERİ YOK MU?

Akit muhabir Mehmet Özmen’e ilk celsede ‘Yakalama Emri’ çıkartan Büyükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Cengiz Sarıçam’a, Ceza Muhakemesi Kanununun 145. maddesi ve Anayasa’nın 10. maddesini hatırlatıyoruz. İşte Ceza Muhakemesi Kanununun 145.Maddesi: “İfadesi alınacak veya sorgusu yapılacak kişi davetiye ile çağrılır; çağrılma nedeni açıkça belirtilir; gelmezse zorla getirileceği yazılır” Kanun önünde herkesin eşit olduğunu ifade eden Anayasa’nın 10. Maddesinde ise; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” deniliyor.

(YENİ AKİT)

MEDYAGUNDEM

ekremd2

Ekrem itini göz göre göre kaçırtmışlar!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın firari Ekrem Dumanlı’nın da arasında bulunduğu 13 şüpheliyi takip etmesi için İstanbul …

kemal

KK FETÖ’nün kuryesi mi?

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

ekrem2

O masada CHP ile FETÖ arasında bir kurye var!

Siyasiler bayramı memleketlerinde geçiriyor. O siyasilerden biri de eski TBMM Meclisi Başkanı ve AK Parti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir