Anasayfa / GENEL / TİB’deki Fetoş’un telekulaklarına büyük temizlik!
tib

TİB’deki Fetoş’un telekulaklarına büyük temizlik!

17-25 Aralık darbe girişimine kadar paralel örgütün dinleme üssü olarak kullandığı TİB’de paralel yapıya çalıştığı tespit edilen 45 uzman ve uzman yardımcısı görevden uzaklaştırıldı. Suçu tespit edilenler için de savcılık soruşturma başlattı.


Paralel yapı tarafından ‘paralel karargah’ olarak kullanılan ve artık kullanılamaz hale gelen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) binasının yerine yeni bir bina yapılması için hazırlıklar devam ederken bir yandan da paralel personel temizliği yapılıyor. TİB’de paralel yapı elemanı olduğu tespit edilen 45 uzman ve uzman yardımcısının uzaklaştırıldığı öğrenildi. Uzman ve uzman yardımcıları, geçici görevle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Diyarbakır ve Erzurum Bölge Müdürlükleri’nde görevlendirildi.

ADETA PARALEL YAPININ ÇİFTLİĞİNE DÖNMÜŞTÜ

17-25 Aralık darbe girişiminden hemen sonra dinlemelere çeki düzen vermek için kurulan TİB’de inceleme yapan müfettişler paralel yapının kurumu ele geçirdiğini tespit etmiş, personelin yüzde 90’ının paralel yapıya yakın olduğunu belirlemişti. Her konuda Cemaate yakın şirketlerden yardım alındığı, TİB’in birkaç şirkete bağımlı kılındığı tespiti de o dönemde yapılan inceleme raporlarına yansımıştı. Darbe girişimin hemen ardından TİB’deki daire başkanları görevinden alınmış, haklarında soruşturma başlatılmıştı.

ALT KADROLARDA TEMİZLİK

17/25 Aralık darbe girişimine kadar paralel örgütün hakimiyetine giren kurumda üst düzey temizliğin ardından alt kadrolarda da paralel temizlik başlatıldı. Bu kapsamda bir yıllık çalışma sonucunda TİB’de paralel yapı elemanı olan 45 uzman ve uzman yardımcısı tespit edildi. Belirlenen 45 uzman ve uzman yardımcısının TİB’den uzaklaştırıldığı öğreniildi. Paralel uzman ve uzman yardımcıları, geçici görevle BTK Diyarbakır ve Erzurum Bölge Müdürlükleri’nde görevlendirildi.

PERSONELLE İLGİLİ ÇARPRAZ KONTROLLER YAPILIYOR

Paralel yapının merkez üs haline getirdiği TİB’deki ‘paralel temizlik harekatı’nın devam edeceği öğrenildi. Halen TİB’de tespit edilemeyen paralel yapının üyelerine karşı önlemler alındı. Çapraz kontroller yapılarak tespit işlemleri hızlandırıldı. Öte yandan Gölbaşı savcılığı tarafından haklarında iddianame düzenlenen BTK ve TİB personeli hakkında ise idari soruşturma başlatıldı.

(AYFER MALLI/YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

tib

FETÖ’nün ini FETÖ’ye karşı kullanılacak

17/25 Aralık süreci sonrasında Fetullahçı hainler topluluğu FETÖ’nün pek çok kişiye yönelik gerçekleştirdiği yasa dışı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir