Anasayfa / GENEL / THY kumpası bozacak
thy

THY kumpası bozacak

THY, ABD ve İngiltere’nin güvenlik bahanesiyle getirdiği elektronik cihaz yasağına karşı atağa geçti. Uçaklarda, Wi-Fi ve canlı TV hizmetlerine ek olarak, eXPhone kullanılacak. Cihazlar özel ekip tarafından taşınacak

ABD ve İngiltere’nin elektronik cihaz yasağının ardından, Türk Hava Yolları (THY) karşı hamle yaptı. THY, Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarından sunduğu Wi-Fi ve canlı TV hizmetlerine ek olarak, eXPhone dönemini başlatacak. Bu hizmet ile mobil cihazlardan güvenli bir şekilde internet erişimi, e-posta kontrolü, sosyal medya hesap güncellemeleri yapılabilecek. SMS alışverişinin yanı sıra mobil mesajlaşmaya imkan sağlayan uygulama, Nisan ayı itibariyle yolcuların hizmetine sunulacak. Uygulama, uçak kalktıktan belli bir süre sonra kabin ekipleri tarafından yolculara anons edilecek. Ardından telefondan ‘Data Roaming’ modu aktif olması koşuluyla herhangi bir işleme gerek olmadan eXPhone uygulaması otomatik olarak devreye girecek. Uçak inişe geçene kadar kullanılabilecek uygulama, yolcuların hizmet aldığı operatörlerin uluslararası dolaşım ücreti ile aynı olacak ve yolcuların faturalarına yansıyacak.

ÖZEL TAŞIMA
Öte yandan THY, İngiltere ve ABD’ye uçacak yolcularının cihazlarını havalimanlarında uçağa binene kadar kullanabilmelerine olanak sağlayacak yeni bir hizmeti devreye sokacak. Yolcular, boarding sırasında dizüstü bilgisayarlarını THY’nin ilgili görevlilerine teslim edecek. Bu cihazlar özel kutularda uçağın altında güvenli şekilde taşınacak, varış noktasında yolcunun kendisine teslim edilecek. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Cihazlar bir personel tarafından yolcunun gözü önünde teslim alınarak, köpüklü bir muhafazaya sarılarak kırılmayacak özel bir bagaja yerleştirilecek. Eşyaların zarar görmeyeceğini garanti ediyoruz” dedi. Kararı hayretle karşıladığını belirten Ekşi, “Güvenliğin ve emniyetin ticarete alet edildiği bu kararı, büyük bir üzüntüyle karşılıyorum” diye konuştu. THY yetkilileri, ücretsiz Wi-fi hizmeti için de çalıştıklarını kaydetti.

THY 2016’DA
■ ABD’ye 1.45 milyon yolcu
■ İngiltere’ye 834 bin 359 yolcu taşıdı.

ICAO: TÜRKİYE’DE TEDBİRLER ÜST SEVİYEDE
Türkiye, uluslararası havacılık standartlarını belirleyen Uluslararası Havacılık Örgütü’ne (ICAO), uçuşlarda tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını, ABD uçuşlarında yolcuların 5 aşamalı güvenlik uygulamasından geçirildiğini anlattı. ABD ve İngiltere’nin ‘güvenlik gerekçesi’ ile aldıkları karar 5 aşamalı güvenlik tedbiri sıralanarak çürütüldü. ICAO da aksama olmadığını kabul etti. Ancak, “Ülkelerin aldığı kararlara karışmıyoruz” dedi.

GÜVENLİK BAHANE
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Ticaretin, rekabetin söz konusu olduğu ortamda, haksız rekabeti doğuracak bir uygulamanın olmaması gerekiyor. İstanbul’un üzerinde özellikle bunun için çok duruyoruz. Bir uygulama her yerde aynıysa biz de aynı şekilde uyalım. Ama bir yere uyguluyor bir yere uygulamıyorsanız, biz bunun arkasında başka şeyler ararız” diye konuştu.

‘UÇMAKTAN VAZGEÇMEM’
Amerika’da yaşayan Türk işadamları; ABD’nin, aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeden yapılan doğrudan uçuşlara getirdiği elektronik cihaz yasağına rağmen THY’yi kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Türk işadamları, Başkan Trump’ın yasağının gerçek nedeninin güvenlik değil, ekonomik misilleme olduğunu savundu. İşadamı Murat Güzel, hizmet kalitesi ve İstanbul’dan ABD’ye direkt uçuşları sebebiyle THY’yi tercih ettiğini kaydederek, “Seyahat esnasında laptop kullanıyor olmam gerekiyor fakat yeni yasağa rağmen THY ile uçmaya devam edeceğim” dedi. İşadamı Mustafa Tuncer de “Trump’ın bu girişimi, yolcuları Delta ve United gibi köhnemiş şirketlere mecbur bırakmayı hedefliyor. Kısıtlama THY’yi tercih etmemi engellemeyecek” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir