Anasayfa / GENEL / Teröristbaşının hortumu kesildi!
feto-dolar

Teröristbaşının hortumu kesildi!

FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu’nca incelemeye alınan 90 bine yakın dosyadan 60 bini Emniyet’e gönderildi. Son operasyonlarla birlikte FETÖ bağlantılı 900 bankacılık işlemi durduruldu, örgüt üyelerine ait olduğu belirlenen 225 milyon lira donduruldu. Terör örgütü bağlantılı olduğu için mal varlığı dondurulanların sayısı 3 bini geçti. Örgüt yöneticilerinin paralarını kurtarmak için üçüncü şahıslar üzerinden açtıkları mevduat hesaplarından da 100 milyon lira çıktı.

15 TEMMUZ SONRASI BANKAYA KOŞTULAR
MASAK yaklaşık 37 bin dosyanın analiz çalışmasını tamamlayarak savcılıklara gönderdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, FETÖ ile mücadelenin finans ayağına ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Ağbal, darbe girişiminin hemen ardından para transferi yapmaya çalışanların ağırlıklı olarak asker, emniyet görevlileri ve yakınları olduğunu belirterek, “Bazıları mal varlıklarını satarak, şirketlerinin içini boşaltarak yurt dışına kaçtı. Bazıları da bankalardaki paralarını çekerek ya da transfer etmeye çalıştı. Bankalar bu konuda çok hızlı davrandı. Gelen şüpheli işlemler doğrultusunda bu işlemler anında durduruldu” diye konuştu.

ŞÜPHELİ İŞLEMLER DONDURULUYOR
Bakan Ağbal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ üyelerine ait dondurulan tutarının 89 milyon lira, 34 milyon dolar, 2.8 milyon Euro tutarında olduğunu ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bakanlığın kara para ve terörün finansmanı ile mücadele noktasında işlemleri dondurma yetkisi aldıklarını anımsatarak, “Bankalar şüpheli buldukları işlemleri anında bildiriyorlar. MASAK gelen bu bilgileri anlık takip ediyor Aynı gün para transferleri donduruluyor” dedi. Ağbal, bankalardan, finans kuruluşlarından gelen şüpheli işlem bildirimlerine ilişkin incelemelerin ardından FETÖ bağlantılı 900’e yakın işlemi durdurduklarını söyledi.

MALİ BOYUTU ÇOK ÖNEMLİ
FETÖ’ye ilişkin soruşturmalarda işin mali boyutunun ortaya konulmasının son derece önemli olduğunu belirten Ağbal, “Bu terör örgütü gücünü oluşturduğu finans ayağı üzerinden sağladı. Özel sektör, medya, finans ayağı üzerinden de kaynaklar üretilerek de bunlar yurt içi ve yurt dışında örgütün amaçlarında kullanıldı. MASAK tarafından yapılan incelemelerde savcıların soruşturmalarına katkı verecek, bulgular elde edildi” diye konuştu.

ALACAKLAR DA ÖDENECEK
Kapatılan kurumlardan alacaklı olan vatandaşlar için de bir imkân getirdiklerini anlatan Ağbal, “Oralarla zamanında iş yapmış, mal satmış vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için müracaatlarını aldık. Çalışmalarımız sürüyor. Bu kurumlardan alacağı olan vatandaşlarımıza da alacaklarını araştırmalarımız tamamlandıktan sonra ödeyeceğiz” dedi.

ANINDA MÜDAHALE EDİLİYOR
Darbe girişiminin ardından 81 ilde büyük bir çalışma yapıldığını belirten Ağbal, örgüt üyelerine ait nakit, çek, senet her çeşit varlıklara el konuldu, tutanak altına alındığını anımsattı. Darbe girişimi sonrası yaklaşık 2 bin 350 gerçek ve tüzel kişiye ait 4 bin 350 kurum kapatıldı. FETÖ’ye ait kurum ve kuruluşların gayrimenkulleri KHK ile Hazine’ye geçerken, tapuda bular devlet adına tescil edildi. Para transferleri gibi usulsüz mal devirleri de durduruldu. TMSF’ye devredilen şirketlerde ortakların usulsüz şekilde yaptıkları devirler de ortaya çıkarken, gizli anlaşmalar da iptal edildi.

-SABAH-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

1 Yorum yapıldı

  1. Kancık Pkk terör örgütü ile de bu şekilde mücadele edilse gözlerim yaşaracak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir