Anasayfa / GENEL / Teröristbaşının avukatı niye avukatın oldu Aydın Doğan?
akit2

Teröristbaşının avukatı niye avukatın oldu Aydın Doğan?

Doğan Holding’e yönelik FETÖ operasyonundan sonra Aydın Doğan’ın baş hukuk müşaviri Erem Yücel ile eski CEO’su Yahya Özdiyen gözaltına alındı. Doğan Holding “soruşturmanın bizimle alakası yok” açıklaması yaptı. Oysa bal gibi vardı. Aydın Doğan’ın FETÖ ile nasıl iş tuttuğunu hatırlayalım. Yeni Akit gazetesi genel yayın yönetmeni rahmetli Hasan Karakaya, 5 Eylül 2014 tarihinde “Fetullah Gülen’in avukatı, niçin Aydın Doğan’ın avukatı oldu?” başlıklı yazısında Doğan’ın FETÖ bağlantısını tane tane anlatmıştı. Yazısından o bölümü hatırlayalım:

SEBEP, KÂĞIT ÜÇKÂĞIDI MI?

Normal olarak, “yazı”nın burada bitmesi gerekir… Ama, “Hürriyet’in 30 Ağustos ve 2 Eylül tarihli haberleri”nin “perde arkası”na bakmadan “olayın özü”nü kavramak mümkün olmaz!..

Ben merak ediyorum; bu haberlerin, “Kâğıt üçkâğıdı dâvâsı” ve “Fetullah Gülen’in avukatları ile Yargıtay’daki dâvâ” ile bir ilgisi var mı acaba?..

akit1

Olayı hatırlıyor olmalısınız…

Aydın Doğan, 2000’li yılların başlarında “kâğıt ithalâtı” yapmak için Virgin Adaları’nda kurdurduğu “tabelâ” şirketi 1997’de faaliyete geçirmiş ve 4 yıl sonra da bu şirket vasıtasıyla “kâğıt kaçakçılığı” yapmakla suçlanmıştı… İddialara göre, kaçakçılığın boyutu “60 milyon dolar” civarındaydı!..

Ben, o günlerde sormuştum:

l Aydın Doğan’ın “kâğıt ithali” işinde kullandığı şirketin adı “Falcon” mudur?..

“Falcon” kelimesinin Türkçe karşılığı “Doğan” demek midir?.. Türkçe karşılığı “Doğan” demek olan “Falcon” şirketi, 2001 ve 2002’lerde “Aydın Doğan’a mı ait”ti?!?

l Bilebildiğim kadarıyla, Virgin Adaları; bir başka ifadesiyle British Virgin, 19-20 bin nüfuslu küçük bir ada… Kişi başına milli geliri 15-16 bin dolar. Çünkü; kara para aklayıcıları, vergi kaçakçıları ve halka açık şirketini dolandırıp kâr transfer etmek isteyen patronlar, bu adayı mesken tutuyor.

Şimdi, sormak istiyorum:

l Aydın Doğan, Falcon adlı “şaibeli” bir şirketi, neden Virgin gibi “sabıkalı bir ada”da kurma ihtiyacı hissetmiştir?..

Virgin Adaları’nda “kâğıt üretimi” mi yapılıyor ki, Aydın Doğan; Rusya’dan aldığı kâğıdı, “Virgin’deki şirket üzerinden” Türkiye’ye getiriyor?..

Adı Virgin olan bu ada; Aydın Doğan’ın kâğıt aldığı “Rusya’dan onbinlerce kilometre uzakta” değil mi?!?

l Aydın Doğan’ın, 2000’li yılların başında kâğıt aldığı Shawcliff Trading Ltd. ve Sortal Trading Ltd. şirketlerinin “bağlantı” adresinin “Falcon’la aynı” olması bir “tesadüf”(!) müdür?.. Adı geçen bu 2 şirkette, “Falcon”un, yani “Doğan”ın “ortak hesabı” var mıdır?..

DÂVÂ, GÜLEN’İN AVUKATINDA!

Aydın Doğan’ın avukatları, “bu sorularım” üzerine, benim hakkımda bir sürü dâvâ açtılar… Önümüzdeki günlerde, yine “mahkeme”lerde olacağım…

Ama, sadece “ben” değil, Aydın Doğan da mahkemelerde… Hem de, “kâğıt üçkâğıdı” meselesinden dolayı…

Özetle aktarayım:

“Kâğıt üçkâğıdı” iddialarının ayyuka çıkması üzerine SPK bastırdı ve “Aydın Doğan hakkında ceza dâvâsı” açtırdı…

Dâvâ, 2011 yılında başladı…

Aydın Doğan’ın avukatı, ünlü avukatlardan Prof. Dr. Köksal Bayraktar idi…

7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dâvâdan “beraat” çıktı.

Ne var ki; bu karar, “2012 Nisan’ında, Yargıtay 7. Ceza Dairesi tarafından, hem de “oy birliği” ile bozuldu ve “gerekçe”de denildi ki; “Sanıkların mahkûmiyetine karar verilmesi gerekir.”

Dosya, yeniden 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geldi… Ne hikmettir bilinmez; 2 Temmuz 2013’te görülen dâvânın “ilk celse”sinde “Hakim” değişmiştir!..

Değişen, sadece “hakim” değildir… “Aydın Doğan’ın avukatı” da değişmiştir!..

Ünlü avukat Prof. Dr. Köksal Bayraktar gitmiş, onun yerine “Fetullah Gülen’in avukatı Hasan Günaydın gelmiştir… Hasan Günaydın, Gülen’in diğer avukatı Orhan Erdemli’nin “Rehber Hukuk Bürosu”na bağlı bir avukattır!..

Anlayacağınız;

O zamana kadar “Fetullah Gülen’in avukatlığı”nı yapan Hasan Günaydın, artık “Aydın Doğan’ın avukatı” olmuş ve “kâğıt üçkâğıdı” dosyasına bakmaya başlamıştır!..

İşin enteresanlığına bakın ki;

Yargıtay 7. Ceza Dairesi’nin, “mahkûm edin” yönündeki kararına rağmen, 7. Asliye Ceza Mahkemesi, hem de “hakimin değişmesine ve dosyaya yeni hakimin bakmasına” rağmen, daha “ilk celse”de, “direnme” kararı alır… Yani, Aydın Doğan’ın “beraat” etmesinde direnir!..

Peki, “son durum” nedir?..

“Yerel mahkeme”nin kararı, “bozulması” talebiyle, şu anda “Yargıtay Ceza Genel Kurulu”nda bulunmaktadır!..

BİRBİRLERİYLE BAĞLANTILI MI?

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun nasıl bir karar vereceğini; Aydın Doğan gibi, ben de merakla bekliyorum!..

Ama, bu dâvâda; benim en çok ilgimi çeken taraf Aydın Doğan’ın; bu dâvâyı “Prof. Dr. Köksal Bayraktar gibi ünlü bir avukat”tan alıp, niye “Fetullah Gülen’in avukatı Hasan Günaydın”a verdiği meselesidir!..

“Yargıtay’ın yapısı ile ilgili iddialar” da malûm… Yargıtay’ın, “Paralel Yapı’nın hakimiyeti” altında bulunduğu, hatta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, dün Galler’de dediği gibi; “Yargıtay Başkanı bile Yargıtay’a hakim değil” ifadeleri, gündemdeki yerini koruyor…

O halde?..

“Yargıtay’daki yapı” iddiaları böyle ise, Aydın Doğan’ın avukatlığını da “Fetullah Gülen’in avukatı” yapıyorsa, sizce, oradan “nasıl bir karar” çıkar?!?..

Kararın nasıl çıkacağını bilmem ama; “Hürriyet’in 30 Ağustos ve 2 Eylül manşetleri” onu gösteriyor ki; “Aydın Doğan, Paralel’e mahkûm!”

Ya da; Sabah’ın sürmanşetindeki ifadesiyle, “Paralel tetikçiliğe devam etmek” mecburiyetindedir!..

Mecburen ve mecburiyetten!..

Başka çaresi yok!..

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir