Anasayfa / GENEL / Teröristbaşı mı 79 milyon mu ey ABD?
feto-abd

Teröristbaşı mı 79 milyon mu ey ABD?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısını sonrası açıklama yaptı. İşte Kurtulmuş’un sözlerinden satır başları:


Bütün milletimizi tebrik ediyorum. Muhteşem bir kahramanlık destanıydı. Bu geceyi bize yaşatan ve bize zafer bahşeden bütün milletimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İlk andan itibaren bu darbe teşebbüsüne karşı direnen medya kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Artık bundan sonra Gazi sıfatını bir kez daha hak eden TBMM’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu büyük destanın fitilini ateşleyen, ilk andan itibaren büyük bir kararlılıkla işin başında olarak herkese talimatları veren ve milleti meydanlara sevk eden Sayın Cumhurbaşkanımıza millet olarak şükranlarımızı sunuyorum. O karanlık gecenin en karanlık anında bile bir an onsun ümidimizi kaybetmedik.

Şimdi bundan sonra Türkiye kararlılıkla akılla, izanla ve her şeyi planlayarak hızla 15 Temmuz sonrasından çıkacaktır. Bu darbeyi yapan FETÖ çetesi ve onların arkasındakiler ne istediyse onun tam tersi olacaktır.

Neyi istedi bunlar? Türkiye bir iç savaşın eşiğine gelsin ve bir işgale hazır hale gelsin. Millet bir bütünleşmeyle hem bu darbeyi yapanlara hem de onların arkasındakilere gereken cevabı verdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine muhalefet partilerimizin Beştepe’de bir araya gelmesi son derece anlamlıdır. Bu süreçte de muhalefet partilerinden her türlü destek talep edilecektir. Bunlar baskıcı, otokratik bir yönetim ortaya çıksın istediler.

Şimdi önemli bir fırsat önümüze çıkıyor ve Türkiye bu darbecilerin istediğinin tam tersi yöne doğru ilerliyor. 22 Temmuz’dan bu yana bütün göstergeler olumlu yönde yükselmiş ve Türkiye ekonomisi bu badireyi atlatmıştır. Şimdi bunlar bir takım derecelendirme kuruluşları üzerinde lobi faaliyetleri de yaparak Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor mesajı vermeye çalışacaklar. Bizler ilk andan itibaren ekonomi diplomasisini en iyi şekilde yaparak hem beraber bu gidişatın olumlu yönlerini anlatacağız. 65. Hükümet’in ortaya koyduğu ekonomideki yapısal dönüşüm adımları da süratle atılmaya devam edecek.

Bu darbe teşebbüsü neyi hedefliyorsa tam tersi ortaya çıktı. Böyle olmaya devam edecek. TSK’nın yeniden yapılandırılması çok iyi planlanmış bir çalışmanın ürünüdür. Sivil asker ilişkilerinde, milli iradeyi temsil eden sivil iradenin asker-sivil ilişkilerine yön vermesi esastır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personel havuzunun çeşitlendirilmesi için yeni adımlar atılmıştır.

Bunlardan birisi de Milli Savunma Üniversitesi’nin kurulmasıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılanması, büyük kitlelere sahip silahlı kuvvetler yerine uzman bir kitleye sahip silahlı kuvvetlerin oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Kimse buradan yanlış bir sonuç çıkarmasın. Görüyoruz ki Türkiye’de darbelere zemin hazırlayan bir sistem var.

Sadece darbecilerden kurtulmuş değil, darbeyi üreten ortamı da ortadan kaldırmış olacağız. Kamu bürokrasisi vatandaşa açık hale gelecek. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat ilkeleri doğrultusunda kamu yönetimi bütün milletimize açık hale gelecek.

1 yıl içinde bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız. Ne bu yaşananları unutturacağız ne de takılıp kalacağız. Süratle normalleşmeyi sağlayacağız, gerekli adımları atacağız. İkinci alan yapısal reformların sağlanmasıdır. Ekonomik açılımlar aynı kararlılıkla devam edecek. Yerli ve yabancı yatırımcı için çabalarımız sürecek.

Sayın Cumhurbaşkanımıza 15 Temmuz akşamlı yapılan suikast girişiminde arama çalışmaları son noktaya geldi. 37 kişinin başında bir tuğgeneral var, rütbeliler var. Bütün planlar yapılmış ama planın üstünde bir plan var. Bu timden biliyorsunuz en son 12 kişi Ula’da sıkıştırıldı. 11 kişi yakalandı. 37 kişinin 36’sı yakalandı. Sadece bir astsubay aranıyor. İnşallah onu da en kısa zamanda yakalayacağız. İnşallah bunları da bulduktan sonra o en çok aranan Pensilvanya’daki de ele geçecektir.

“MAŞALLAH ALMAN ADALETİNE”

Almanya’daki mitinge katılan herkese teşekkür ediyoruz. Ancak Alman makamlarının tavrını da eleştirmeden geçemeyeceğiz. NSU davası senelerden devam ederken, zamana yayılırken ne hikmettir ki Alman Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanımızın Köln’deki mitinge telekonferans ile bağlanması için bir günde karar verdi. Maşallah Alman adaletine. Dünyanın her ülkelerinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen liderler giderler ya da telekonferansla katılırlar. Sayın Cumhurbaşkanımız da daha önce mitinglere telekonferansla katılmıştı. Madem öyle onlara neden izin verdiniz?

“BU DEMOKRASİ NÖBETİ İNŞALLAH 7 AĞUSTOS’TA İSTANBUL YENİKAPI’DAKİ MİTİNGLE SONA ERDİRİLECEKTİR”

15 Temmuz’dan itibaren nöbete devam. Her partiden insan o meydanları dolduruyor. Bu demokrasi nöbeti inşallah 7 Ağustos’ta İstanbul Yenikapı’daki mitingle sona erdirilecektir. Bu herhangi bir partinin mitingi değildir. Bütün vatanseverlerin mitingidir. Herkesi bu mitinge katılmaya davet ediyorum. Bu mitingler aslında bir demokrasi mektebidir. Pazar günü demokrasi mektebinin mezuniyet günüdür. İnşallah üstün onur ödülüyle mezun olmuş milletimize diplomaları verilecektir.

SORU & CEVAP

GÖREVDEN ALMALAR

Çok titiz çalışmalar yürüyor. 15 Temmuz akşamındaki darbe teşebbüsü gerçekleşmiş olsaydı FETÖ’cü bu çetenin dışındaki hiç kimseye Türkiye’de hayat hakkı olmayacaktı. Bu örgütle herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkes kamudan ayıklanacaktır. Ancak ilişkisi olmayan kimse bir zarar gelmeyecektir. Kurunun arasında yaşın da yanmamasına dikkat edeceğiz. Ola ki bir hata olursa, bunu da insanlar yapıyor neticede, onu da düzelteceğiz. Bunlarla ilişkisi olmayan kimseye zarar gelmeyecek. İlişkisi olan da kusura bakmasın, korksun.

669 no’lu KHK TSK’nın yeniden yapılanmasının ana çerçevesini oluşturuyor ama her şeyi içermiyor. Bundan sonra askerlik süresinin kısalması ve uzman orduya geçiş aşamaları da 2030 perspektifi doğrultusunda planlanacak.

İADE EDİLECEK Mİ

Biz hukuken elimizden geleni yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Herhalde dünyada hiç kimsenin 15 Temmuz Türkiye’yi işgale hazırlama teşebbüsünün FETÖ ile ilişkili olduğu konusunda şüphesi yok. Şüphesi olan da saf kategorisindedir. Amerikalıların empati yapmasını isteriz. ABD’yi yıkmaya çalışan bir örgüt lideri, diyelim ki bir papaz, gelse biz onun Çankaya’da 15 yıl yaşamasına izin versek ne hissederlerse biz de onu hissediyoruz. Dostluk ve müttefiklik bunu gerektirir. Mesele sadece bizim hazırladığımız dosya değildir. Allah aşkına hala her şey anlaşılmamış mıdır? Artık şöyle bir karar ile karşı karşıyalar, bir tane teröristin orada yaşaması mı yoksa 79 milyonun dostluğu mu?

PAPA’NIN AÇIKLAMASINA CEVAP: HEMEN ADAMLARINI GÖNDERSİN

Papa’nın öyle bir açıklamasını görmedim ama öyleyse hemen adamlarını göndersinler, gelsinler Türkiye’de yoldan geçen 100 kişiyi çevirsinler, 99 kişi bu FETÖ darbesi demezse ben de bir şey bilmiyorum.

GENELKURMAY’IN CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLANMASI

669 nolu KHK’daki TSK ile ilgili yapılan tasarrufların hiçbiri şahıslarla ilgili değildir. Aynı şekilde istihbaratla ilgili düzenlemeler de şahıslarla ilgili olmayacaktır. Kara kaplı koca bir defterin kapağını açtık. Şimdi içinden sürekli yeni bilgiler çıkıyor. Hepimiz faniyiz. Öyle bir hale getirelim ki bir daha kimse darbe yapamasın. Öyle bir istihbarat sistemi kuralım ki bu istihbarat Türkiye’nin gerektirdiği en üst seviyede olsun. İstihbarat birimlerinin de yeniden yapılandırılması gündemdedir ve bu konudaki düzenlemeler de KHK ile düzenlenecektir.

MEMURLARIN İZİNLERİ NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK

Net bir tarih söyleyemiyoruz. Memur kardeşlerimizin bir yaz tatili beklentisi var. Bu karar tatilleri kapatalım diye alınmadı. Bu örgütle ilişkili memurların tespit edilmesi için alındı. Gereği ortadan kalktığında kaldırılır. Tarih veremiyorum.

İNGİLİZLERİN TAHLİYE HAZIRLIĞI YAPTIĞI İDDİASI

İngilizlerin bir hazırlık yaptığı sadece bir duyumdur. Bu konuda İngiltere’den bir açıklama gelmedi. Türkiye güvenli bir bölgedir. Kimse telaş içinde olmasın. Bizde misafire hürmet vardır. Misafirin canını, malını, onurunu korumak bu ülke halkının en temel özelliklerindendir.

KOZMİK ODA, ULUDERE…

40 yıllık bir hazırlık… Soru çalmışlar, adam yerleştirmişler, adamların önlerini kesmişler. Kozmik Oda’daki bilgiler, nerede bunlar? Uludere’nin istihbaratı… Kapak açıldı. Bu kapak açıldıktan sonra üzerimize düşen, ne varsa geçmişe dönük bunları da temizlemektir. Bu hain çete geçmişte ne yaptıysa fitil fitil burunlarından getirmek gerekir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Köln’deki konuşmasının engellenmesi hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir meseledir. Bu konu üzerinde durulacaktır.

REJİM GÜÇLERİNİN HALEP’İ ELE GEÇİRDİĞİ İDDİALARI

O bölgenin bizim için çok hassas olduğunu biliyorsunuz. Çok yakından takip ediyoruz. Ilımlı muhalefetin güçlendirilmesi… Ümit ederim ki hızlı bir şekilde bu süreçten geçilir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NIN ‘DİYANET CUMHURBAŞKANI’NA BAĞLANSIN’ SÖZLERİ

Diyanet İşleri Başkanımız sevdiğimiz, saydığımız bir hocamızdır. Diyanet İşleri Başbakanlık’a bağlıdır. Bildiğiniz gibi Başbakanlık’a bağlı kurumlar Başbakan Yardımcıları arasında taksim edilir. Bürokratların bu şekilde açıklamalarının da bürokrasinin genel kuralları açısından çok da şık olmadığını belirtmek isterim.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir