Anasayfa / GENEL / Terör operasyonlarına destek zirve yaptı
anket1

Terör operasyonlarına destek zirve yaptı

ORC Araştırma Şirketi, gündeme dair yaptığı araştırmada terör operasyonlarına halkın büyük bir destek verdiği ortaya çıktı.

36 ilde, 3 bin 840 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan saha çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

ORC Araştırma Şirketi, devlet içinde çöreklenen paralel yapının hükümeti düşürmek amacıyla hayata geçirmeye çalıştığı 17-25 Aralık darbe girişiminin yıldönümünde vatandaşların operasyona bakışını araştırdı. 12-17 Aralık tarihleri arasında 36 ilde, 3 bin 840 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan saha çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

17-25 Aralık 2013 tarihleri arasında yaşanan olaylarla ilgili kanaatiniz nedir?

“17-25 Aralık 2013 tarihleri arasında yaşananlarla ilgili kanaatiniz nedir?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 67’si “Devlete yapılan bir darbe girişimi” cevabını verdi. Deneklerin yüzde 5.6’sı “Hatırlamıyorum” dedi. Araştırma, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 49.48 oy alması göz önünde bulundurulduğunda, sadece AK Parti seçmeni değil, diğer partilere oy verenlerin yaklaşık yarısının operasyonu hükümete yönelik bir darbe girişimi olarak gördüğünü ortaya koydu.

SİSTEM DEĞİŞMELİ

Size göre, mevcut parlamenter sistemle mi devam edilmeli, başkanlık sistemine mi geçilmeli?

Araştırma, toplumun çok büyük bir kısmının başkanlık sistemine destek verdiğini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, “Mevcut parlamenter sistem mi, başkanlık sistemi mi?” sorusunda “Başkanlık” diyenlerin oranı yüzde 63.5 oldu. Deneklerden yüzde 7.2’si fikir belirtmezken, parlamenter sistemden memnun olanların oranı ise yüzde 29.3’te kaldı.

YENİ ANAYASAYA DESTEK

Yeni anayasa yapılmasına destek veriyor musunuz?

ORC Araştırma Şirketi’nin 4-9 Kasım tarihleri arasında yaptığı araştırmada mevcut anayasadan memnun olmayanların oranı yüzde 84.4’ken, son araştırmada yeni anayasa isteyenlerin oranı yüzde 90’a çıktı.

Vatandaş ‘ihanet’ olarak görüyor

Devlete ait gizli belgelerin yayımlanması hakkındaki görüşünüz nedir?

Araştırmada deneklere sorulan önemli konulardan biri ise devlete ait gizli belgelerin ifşa edilmesi oldu. Buna göre katılımcıların çok büyük bir kısmı olayı ‘Vatana ihanet’ olarak görüyor. Araştırmada “Devlete ait gizli belgelerin basın yoluyla ifşa edilmesiyle ilgili kanaatiniz nedir?” sorusunda katılımcıların yüzde 69.2’si “Vatana ihanettir” yanıtını verdi. Yüzde 18.5’i “Gazeteciliktir” derken, yüzde 12.3’ü ise fikir belirtmedi. Son olarak MİT TIR’larına ait görüntülerin Cumhuriyet’te yayımlanması tepki toplamıştı.

Operasyonlara büyük onay  

PKK’ya yönelik operasyonları destekliyor musunuz?

“Paralel yapıyı etkisiz hale getirmeye yönelik gerçekleştirilen operasyonları destekliyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 89’ü “Evet” derken, “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 11’de kaldı. Araştırmada vatandaşların terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlara da büyük bir destek verdiği ortaya çıktı. Terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyonlara destek verenlerin oranı yüzde 91.8 oldu.

Türkiye Rusya’ya karşı haklı

“Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimde hangi ülke haklıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 86.1’i “Türkiye haklıdır” yanıtını verdi. Rusya’yı haklı bulanlar ise yüzde 7.9 da kaldı. Araştırma vatandaşların, Rusya, İran, Suriye ve DAEŞ’ten gelebilecek tehditlere karşı da müttefiki olan veya olmayan ülkelerle işbirliği yapmasına sıcak baktığını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 74’ü işbirliklerine destek verdi.

MEDYAGUNDEM

akbay1

Terörün “Sözcü”sü!

Pensilvanya’dan gelen talimatla manşet atan Burak Akbay’ın sahibi olduğu Sözcü gazetesi bir skandala daha imza …

hamburg

Beslediği teröristler Almanya’yı yakıyor

Almanya’nın Hamburg kentinde devam eden gösterilerden gelen bir video Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini akıllara getirdi. Almanya’da …

teror

Terör yanaşmalarına anladıkları dilden!

Terör örgütlerinin sözde adalet yürüyüşüne destek vermesi gerçeğini sulandırmak isteyen Milliyet yazarı Mehmet Tezkan’a anlamlı …

1 Yorum yapıldı

  1. bir oy da benden gelsin pkk yı ezin hem de öyle bir ezin ki mağmaya gömün, Hatta mümkünse rusyayı da suriyeye gömün, hergün bombaladıkları Türkmen kardeşlerimizin kanlarında boğulsunlar, Başkanlık sistemi hemen, acil ve derhal gelsin, gelsin ki sefil muhalefet partileri sonsuza kadar koalisyon yüzü bile göremesinler,17 25 aralık da gezi de tamamiyle bir darbe teşebbüsüdür yeltenenlerin tamamı en ağır şekilde cezalandırılsın hatta idam cezası tekrar gündeme alınsın ve tüm pkk lı irancı, ruscu, paralel hainler idam edilsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir