Anasayfa / GÜNDEM / Televizyon ekranlarına ‘gerilla’ yasağı
pkk3

Televizyon ekranlarına ‘gerilla’ yasağı

Danıştay “‘Gerilla’ terimi, ‘meşru bir amaç için savaşan isyancı’ anlamında kullanılmaktadır” dedi ve o sözcüğü kullanan kanala ceza verdi.

Danıştay, TV’lerde PKK’lılar için ‘gerilla’ denilmesini yasakladı. Karar, CNN Türk’te 15 Mayıs 2009’da yayınlanan ‘Mardin katliamı ve aşiret kültürünün’ değerlendirildiği ‘5N-1K’ programındaki ifadeler üzerine alındı.

Cüneyt Özdemir’in sunduğu programa konuk olan edebiyatçı Yılmaz Odabaşı, PKK’nın hazırladığı kliplerde dağa çıkan gençlerin yaşamının özendirici, romantik görüntülerle yansıtıldığını vurgulamış ve gerçeğin farklı olduğunu belirterek ‘…O klipte gerilla kızlar, gerilla erkekler giysileriyle, kol kola halay çekiyorlar ateşlerinin başında….’ demişti.

UYARI CEZASI İPTAL

Akşam’dan Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre programla ilgili şikayetler üzerine RTÜK, Odabaşı’nın ‘gerilla’ nitelemesini, ‘milli güvenliğe aykırı yayın’ olarak değerlendirip kanala ‘uyarı’ cezası verdi.

CNN Türk’ün ‘cezanın iptali’ için yaptığı başvuru üzerine idare mahkemesi ‘gerilla’ ifadesinin ‘program bütünlüğü gözardı edilerek tek başına değerlendirilemeyeceği’ gerekçesiyle ‘uyarı’ cezasını iptal etti.

Ancak RTÜK’ün yaptığı başvuru üzerine Danıştay, davayı 3 yıl sonra karara bağladı ve itirazı haklı bularak kanala verilen cezayı onayladı.

Danıştay’ın 26 Mart 2012 tarihli kararında, şöyle denildi:

“… ‘Gerilla’ terimi, ‘meşru bir amaç için savaşan isyancı’ anlamında kullanılmaktadır. PKK mensupları için de bu terimin kullanılması, terörü ve teröristleri meşrulaştırma niteliğinde anlaşılabilecek ve kanunun öngördüğü milli güvenliğe aykırı sonuçlar doğurabilecekti….”

YARGITAY’DAN FARKLI KARAR

Danıştay bu kararı verirken Yargıtay 9. Ceza Dairesi de bir süre önce çok sayıda siyasetçinin hapis cezası almasına yol açan ‘Sayın Öcalan’ sözlerini ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirerek, cezayı kaldırdı. Bir döneme damgasını vuran ‘Sayın’ tartışması da böylece sona erdi. Yargıtay söz konusu kararı halen KCK tutuklusu Hatip Dicle ve BDP’li Selim Sadak’ın Roj TV’ye verdikleri bir röportaj için aldı. İkili, röportajda Öcalan için ‘Sayın’, PKK’lılar için ‘gerilla’ ifadesini kullanmıştı. Dicle ve Sadak, bu sözleri nedeniyle 6’şar ay hapis cezasına mahkum olmuştu.

MEDYAGUNDEM

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

merkel

Almanya’dan “PKK bizi nasıl haraca bağladı” raporu

Almanya’da iç istihbarat servisi, PKK’nın Almanya’da topladığı paranın son 10 yılda iki kat arttığını bildirdi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir