Anasayfa / GENEL / Taraf’ta yine kavga patladı!
taraf-hayko

Taraf’ta yine kavga patladı!

MEDYAGUNDEM.COM- Bugün Taraf gazetesi yazarı Hayko Bağdat, uluslararası 28 Şubatçılarla aynı anda MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Başbakan Erdoğan’ı hedef alan Emre Uslu’nun “ipini çeken” bir yazı yazdı. “Uslu ne istiyor” başlıklı yazısında Bağdat, Taraf yazarı da olan Uslu’nun çözüm sürecini hedef almasını masaya yatırıp, asıl derdini sorguladı.

Sanırız bu yazı Hayko Bağdat’ın da ipini çekecek! Çünkü Taraf’ta ipleri ele geçiren “irade” Uslu’nun da ipini elinde tutanlar. Dolayısıyla Bağdat Uslu’nun ipini çekti ama umarız kendi ipi çekilmez.

İşte Uslu’nun ipliğini pazara çıkaran yazı:

Emre Uslu ne istiyor

Taraf gazetesini yayın hayatına başladığından beri takip ediyorum.

Pek çok arkadaşım bu köşelerde yazdı, yazıyor, ayrılanlar oldu, yenileri geldi, şimdi ben de bu ailede yer alıyorum.

Gazetenin en önemli özelliği her şartta yazarlarına merkez medyadan çok daha fazla özgürlük tanıması ve kimseye ebedi bir düşmanlık taşımadan demokrasi mücadelesinden yana saf tutması oldu.


Taraf
, barışı ve demokrasiyi savunmaktan hiçbir kritik anda vazgeçmedi ve bundan sonra da vazgeçmeyeceğine eminim.

Bugün de herkesin arkasında bir bagaj taşıdığı bu iklimde Taraf’ın asıl misyonu bu değerler etrafında direnmektir elbette.

Bu saiklerle Cumhuriyet tarihinin en önemli ve hâliyle en hassas adımlarından biri olan “Barış süreci”nin başarıya ulaşması için gereken sorumluluk gazetemizin de boynunun borcudur.

Sürecin hakkaniyetle yürütülmesi ve tarafların üstlerine düşenleri gerçekleştirmesi için tüm eleştiri ve öneriler eli kalem tutan herkesin görevi elbet.

Fakat daha sürecin adının anılmaya başlandığı ilk anlardan itibaren Emre Uslu’nun takındığı tavır açıkçası benim canımı çok sıkıyor.

Kısaca “Hükümet Kürtler için adımlar atsın ama PKK ile bilinen yöntemlerle mücadeleye devam etsin. PKK ateşkese mecbur olduğu için bizleri oyalamak adına bu işe girdi. Hepimiz aslında salak olduğumuz için bu süreç denen dönemde PKK’nin taktiklerini göremiyoruz. MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bu ülkenin başına gelen en büyük felakettir” olarak özetlenebilecek yorumlarını okuyup duruyoruz.

Uslu, geleneksel ‘devlet adamı’ reflekslerine benzer bir üslupla, kendisinin taşıdığı korkulara teslim olmamızı ve yukarıda bahsettiğim şer odaklarına kanmamamızı öneriyor.

Kürtler için adım atılsın ama PKK ile savaşılsın” nasıl bir mantığın ürünüdür?

Özel okullarda Kürtçe öğrenin ama dağlarda sizin çocuklarınızı öldürmeye devam edeceğiz” diye bir barış önerisi mi olur?

30 yıldır savaşan tarafların masaya oturmasından ve silahsız bir çözümü zikretmelerinden daha makul bir beklentisi olan var mı?

Bugün Kürt siyasi hareketi son seçimlerde 2.592.000 oy almış, yüzden fazla belediye başkanlığı kazanmış, 36 vekil ile Meclis’te grubu bulunan bir yapı iken ve bu yapı çözüm için Öcalan’ı işaret ederken devletin bu realist teklifi değerlendirmesinin nesine karşıyız?

Bir ülkede bu kadar “terörist” olabilir mi?

Uslu, PKK başka Kürt tabanı başka mı zannediyor?

Barışan tarafları AKP veya PKK olduğu için tukaka ilan etme alışkanlığının moda olduğu bugünlerde AKP veya PKK’nin savaşan hâlini daha mı çok seviyoruz?

Açıkçası “ben demiştim” hastalığından mustarip yazarların kötü haberlere daha çok kulak kabarttığına takılmadan, barış için oturulan masadan kimse kalkmadığı sürece umudumu yitirmeyeceğim.

Milyonlarca insanın barış beklentisi var.

Barışı savunmaktan daha güçlü sesi çıkan hiçbir siyasi damarın bulunmadığı günler yaşıyoruz.

Gözümüzün içine baka baka bu barış için çaba göstereceğini vadedenler ortalık yerdedir.

Kürt halkının talepleri somut olarak bellidir.

Uslu’nun sürekli bir öğretmen edası ile “bir devlet nasıl hareket etmeli” sorusuna cevap aramasının memlekete pek faydalı olacağını düşünmüyorum.

Çünkü bu köşeleri kullananlar “devlet” değil gazetecidir.

Asli görevimiz de “insanlar nasıl daha özgür ve mutlu yaşar” sorusuna cevap aramaktır.

Ben barış istiyorum.

Bunun için karşımda duran en ufak bir ihtimale dahi dört elle sarılıyorum, mücadele ediyorum.

Peki, komşu köşeden Emre Uslu bazı bürokratların yerinden olması dışında tam olarak ne istiyor?

Vallahi bilmiyorum.

MEDYAGUNDEM

teror

CHP bu alçak teröristlerle yürüyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözde adalet yürüyüşü adı altında planladıkları kirli tezgah gün geçtikçe …

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

can1

Vatan hainlerinin Almanya’daki sefil halleri!

Daha rahat şekilde Türkiye düşmanlığı yapabilmek için Alman sponsorluğunda Berlin’de site kuran Can Dündar ve …

2 Yorumlar

  1. Hayko, karşıyakadaki Emregillerin Emirgiller olduğunu daha yeni mi fark ettin. Onların işi gücü devlet yıkıp, devlet kurmak olduğunu yedi düvele sor, sana anlatsınlar.

  2. Yorumcu Analizi

    Hayko’nun yazısı bana pek inandırıcı gelmedi. Taraf yazarlarının tek tek sağa sola serpiştirilmelerinin inandırıcı gelmediği gibi! Belki Emre Uslu’ya bir operasyon yapılıp gazeteden uzaklaştıracaklar ama bu göstermelik, danışıklı dövüş olacağından hiç şüphem yoktur. Tufandan önceki sessizlikte mevziler değiştirilip yeni konuşlandırmalar yapılıyor. Başkaları dururken kendilerinin savaşmaları çok kan kaybettirdi. Çıkışlar, kafa tutmalar mantık hatalarıyla dolu idi, taban olayların farkına varıp kaymaya başlayınca maşa görevi görecek şahsiyetsizlere lojistik destek sağlanarak işi bitirme yöntemi seçildi. Seçimler yanaşırken Arenalar kurulup tedarik edilen uydurma dosyalar istiflenmeye başlanınca piyasadan çekilmek gerekiyordu ve yavaş yavaş her biri farklı yöntemlerle çekilmeye başlıyorlar. Mesele bu! Çünkü gününden, vakti saatinden önce dosyalardan bahsedenler piyasadan çekilmek istenenlerdir. Bugün Amberin Zaman’ın şu paragrafı ‘’ İsrail veya ABD AK Parti’yi gerçekten “vurmak” istese elinde daha ikna edici malzemeler yok mudur sizce? Örneğin yolsuzluklar konusunda.‘’çok dikkat çekiciydi. İsrail veya ABD’nin yolsuzluk konusunda ülkeyi vurabileceğini söylerken, ne demek istiyordu? İlk defa Uluslararası güçlerin yolsuzluk konusuyla bir ülke iktidarını vurma garip hamlesini Amberin’den duymuş oldum. Peki bu Uluslararası güce yolsuzluk malzemesini kim vermiş olabilir ki, yada Tufandan önceki sessizliği İsrail veya ABD’ mi bozacak, yada bu malzemeleri malum güçler kullanıp İsrail veya ABD’mi yaptı diyecekler veya yapmış olabilirler mi denecek ki sorusunu Amberin’e yöneltsek bize ne cevap verirdi acaba??? Yakında Amberin’de erken öttüğü için her an piyasadan çekilebilecekler listesindedir. Tıpkı Emre Uslu gibi! Amerika’dan estirilen bu yolsuzluk hikayeleri Tufandan önceki sessizliğinde nedenimidir acaba? Bütün bunlar, Tufandan önceki sessizlikle sağlama alınma, gemiyi güvenli limanlara demirleme gayretleri mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir