Anasayfa / GENEL / TARAF şantaj mı yaptı? O yalanlamadaki ilginç detay!
taraf-halkbank

TARAF şantaj mı yaptı? O yalanlamadaki ilginç detay!

MEDYAGUNDEM.COM- Taraf’ta bugün “Bankaların uykusunu kaçıran batık patron” başlığıyla Hüseyin Özay imzalı bir haber yayınlandı.

Haberde, “Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle zor günler geçiren ekonomi yönetiminin başı, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden birine kamu bankaları tarafından açılan kredi nedeniyle dertte. Hükümete yakınlığı ile bilinen holdingin, Türkiye Halk Bankası’ndan açılan 450 milyon dolarlık kredinin ipoteği Hazine arazisi çıktı. Holdingin ortakları, kredi kartlarını bile ödeyemez hale geldi. Holdingin, bankalardaki tüm riski ise toplam 2.3 milyar dolara ulaştı. Ekonomi yönetimi, şimdi AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen holdingi kurtarmanın yolunu arıyor.” denildi.

Ancak haber halkbank tarafından yalanlandı. Halkbank, haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Halkbank’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Sayıştay’ın banka ile ilgili 2011 yılı raporundaki tespitlere atfedilerek açıklanan bilgilerin kamuoyunu yanıltacak şekilde haber konusu yapıldığının anlaşıldığı ifade edildi.

Habere konu edilen firmanın faaliyetlerine devam etmekte olduğu ve kredi alacaklarının vadelerinde tahsil edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kredinin takip hesaplarına aktarılması da söz konusu değildir. Bahse konu kredi bankacılık usul, esas ve teamülleri doğrultusunda kullandırılmış olup, kredinin teminatları kredi bakiyesinin oldukça üzerinde bulunmaktadır. Haber gerçekleri yansıtmadığı gibi, haberin kamuoyunu ve özellikle yatırımcıları yanıltarak spekülasyon amaçlı ve bununla bağlantılı maddi menfaat sağlamaya yönelik olarak yapıldığı düşünülmektedir. Bankanın itibarını zedelemeye ve yatırımcıların zarara uğramasına yönelik spekülatif amaçlı gerçeğe aykırı haber ile ilgili Bankamızca tüm yasal haklar kullanılacaktır.”

TARAF ŞANTAJ MI YAPTI?

Açıklamadaki “haberin kamuoyunu ve özellikle yatırımcıları yanıltarak spekülasyon amaçlı ve bununla bağlantılı maddi menfaat sağlamaya yönelik olarak yapıldığı düşünülmektedir.” ifadesi dikkat çekici. Halkbank’ın “maddi menfaat sağlama” vurgusu Taraf’a yönelik. Akla da haliyle Taraf Halkbank’a şantaj mı yaptı sorusu geliyor.

MEDYAGUNDEM

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

halkbank1

FETÖ’den Halkbank’a büyük komplo

Sabah gazetesinde Dilek Güngör’ün “FETÖ ABD’de yeni kumpas peşinde…” başlıklı yazısı şöyle… 17-25 Aralık’taki sivil …

kiraz

Yine Anadolu Adliyesi yine skandal karar

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 günü DHKP-C’li teröristlerce hain bir şekilde şehit edilen Cumhuriyet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir