Anasayfa / GENEL / Takvim yazarı CHP’nin Alevi çuvallamasını yazdı
emin-alevi

Takvim yazarı CHP’nin Alevi çuvallamasını yazdı

CHP’deki Alevi çuvallaması

Belli ki Parti Meclisi‘ne aday olacak. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, kurultay öncesi Alevi ağırlıklı delegeye “selam göndermek” için bir çıkış yaptı. TBMM‘de cemevi açılması talebinde bulundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten olumsuz cevap alınca da“Alevilik de bir dindir” dedi.
Durum bu olunca, attığı adım ters tepti. Sarf ettiği bu sözlerle geniş bir Alevi kesimini rahatsız etti.
CHP eski Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, “Hayret ettim, ne yapmak istediğini anlayabilmiş değilim” dedi:
-Hüseyin Bey, hatırı sayılır bir Alevi dedesinin çocuğudur. Eğer babasına sorsaydı, O da Aleviliğin İslamiyet içinden çıkan bir inanç olduğunu kendisine anlatırdı.
Yerlikaya, Aygün
‘ün iddiasının tam tersine “Aleviliğin İslam’ın özü olduğunu” söyledi:
-Alevilik, Ali taraftarlarını temsil eden, İslam’ın içinden çıkan bir inançtır.
Cem Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Faruk Ali Yıldırım 
da benzer ifadelerde bulundu. Aleviliğin İslam‘dan ayrı bir din olmadığını anlattı:
-Biz İslam’ın içindeyiz. Kuran ve Muhammed’e bağlıyız. İmam Cafer Sadıki Mezhebi’ndeniz. Alevilik, İslam’ın bir yorumudur.
Ardından ekledi:
-Zaten vakfımızda bunun eğitimini de veriyoruz.

* * *

Hüseyin Aygün ilk değil…
Aleviler içinde daha önce de “Alevilik ayrı bir dindir” diyenler oldu. Ancak, bu sözler tepki gören cılız çıkışlar olarak kaldı.
Pir Sultan Abdal Derneği‘nin iki yıl önce yapılan kongresinde CHP eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, onlara “Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diye sordu:
-Neden ayrık otu gibi kendinizi ayırmak istiyorsunuz? Son derece yanlış yapıyorsunuz. Siz kendinizi ayrı görebilirsiniz. Ancak, bunu bütün Alevilere mal etmeye çalışmanız doğru değil.
Ateş
‘in bu sözleri büyük destek aldı. Kimse sesini çıkarmadı. Tepki gösteren olmadı. Mesele kapandı.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise, Aleviler içinde bile tepki toplayan tartışmayı yeniden gündeme getirdi.

* * *

Açın interneti, Alevi Konseyi‘nin sitesini inceleyin. Aleviliği, İslam‘dan farklı bir inanç olarak göstermeye çalışanlara bakın nasıl sert tepki gösteriyorlar:
Aleviler de Hz. Muhammed’i peygamber olarak kabul ederler.
* Alevilik, İslami bir inançtır. Ancak, bazı art niyetli kişiler, Aleviliği İslam’dan ayırmaya çabalamışlardır.
* Aleviliği kendi grupsal, ideolojik, bölgesel, etnik çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen kimseler, Aleviliği bu düşünceye hizmet verecek şekilde tahrif etmişlerdir.
Alevi düşmanları da Aleviliği İslam dairesi dışında görmüşlerdir.
Bu açık ve net ifadelere rağmen, Aygün‘ün “Alevilik bir dindir” sözlerinin hiçbir değeri yok. Ancak, bir CHP milletvekilinin bu çıkışı yapması oldukça düşündürücü!

* * *

Hüseyin Aygün, köken itibariyle CHP‘li olmayan bir CHP milletvekili. Kemal Kılıçdaroğlu ile yakınlığı var. Her ikisi deTunceli‘deki “Kureyşenler Sülalesi”ne mensup.
Aygün, hazırladığı seçim beyannamesinde, kendisine “adaylık teklif eden Kılıçdaroğlu” ile yaptığı görüşmeye ilişkin bazı önemli ayrıntıları açıklamıştı. Bunları da Tunceli‘nin dört bir yanına dağıtmıştı.
O bildiride aynen şu ifadeler yer alıyordu: “Bizzat Kılıçdaroğlu’ndan Alevi, Dersim ve Kürt sorunlarında yeni bir dönem açılacağı yönünde işaretler aldığım için teklifi tereddütsüz kabul ettim.” Şimdi hem Aygün, hem de Kılıçdaroğlu‘na sormak gerekiyor:
Neydi yeni dönem için o gün verilen işaretler?
Acaba o işaretler arasında “Aleviliğin ayrı bir din olduğu” iddiasının yaygınlaştırılması da var mıydı?
Tabi, gelinen bu noktada bir başka sorunun daha cevaplandırılması gerekiyor. Kılıçdaroğlu, sık sık kurmaylarından“Sağdan da oy alacak politikalar geliştirilmesini” istiyor. İyi de nasıl olacak bu? Henüz Aleviler ve Alevilik konusunda bile kafa karışıklığını giderememiş CHP, sağ seçmene nasıl güven verecek? Onlardan nasıl oy isteyecek?

EMİN PAZARCI/TAKVİM

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir