Anasayfa / GENEL / Suriyeliler için küresel seferberlik
suriye-seferberlik

Suriyeliler için küresel seferberlik

”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasının uluslararası ayağı, eş zamanlı olarak 16 ülkede düzenlenen basın toplantıyla başlatıldı.

Türkiye’den sivil toplum kuruluşları, Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından, Suriye’de yaşanan trajedinin mağduru olan ve kendi ülkesinde mülteci konumuna düşen sivil halka yönelik başlatılan ”Kış geldi… Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyasının uluslararası ayağı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki Genel Merkezi ile eş zamanlı olarak 16 ülkede düzenlenen basın toplantısıyla başlatıldı.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Sekreteri Ali Kurt, toplantıdaki konuşmasında, 27 Aralık 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yaptıkları basın toplantısında Türkiye genelinde resmi-sivil bütün yardım kuruluşlarının katılımıyla yardım kampanyasını ilan ettiklerini belirterek, insanlığın şefkatinin Suriye’de birleştiğini söyledi.

Yüzlerce sivil toplum kuruluşu, sendikalar ve medya kuruluşlarının da desteklediği kampanyanın bugün uluslararası ayağının başlatıldığını hatırlatan Kurt, şunları kaydetti:

”İslam alemi ölçeğinde sivil dayanışmayı temin maksadıyla kurulan ve bugün için 53 ülkeden 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun birlik ve beraberliğini hedefleyen İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin öncülüğünde başlattığımız Suriyeli kardeşlerimize yardım kampanyamıza, yirmiyi aşkın ülkede, şu an için 16 ülkeyle aynı anda aynı logo ile, ‘ Suriye için Bir Ekmek Bir Battaniye’ başlığı altında birçok üye ve kardeş teşkilatımız destek vermektedir. Hür dünyanın gözü önünde bir insanlık ayıbı olarak devam eden katliamların ve vahşetin gün geçtikçe daha da artması karşısında sessiz kalan uluslararası güç odaklarına inat, çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz kendi ülkelerindeSuriye için yardım kampanyaları başlatmışlardır.”

Kurt, İslam dünyasının Suriye için yardım kampanyaları düzenlediğini ifade ederek, ”Gerek ülkemizde ve diğer sığınma kamplarında hayata tutunmaya çalışan 600 bin Suriyeli mülteci kardeşimize, gerekse Suriye toprakları içinde evini terk etme zorunda kalmış 4,5 milyon civarındaki kardeşlerimize tüm İslam dünyası yardım kampanyaları ile elini uzatıyor” diye konuştu.

Kampanyaya Türkiye ile birlikte bugün Malezya, Pakistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, Belçika, Bahreyn ve Cezayir’in destek verdiğini anlatan Kurt, şu bilgileri verdi:

”Bugün çok anlamlı bir tablo ortaya koyarak, yıllar önce farklı coğrafyada ama aynı mezalimle karşı karşıya kalmış Bosna’da kardeşlerimiz, ıstıraplarını çok iyi anladıkları Suriye’deki kardeşlerinin bu çığlığına kulak vermekte ve bu kampanyaya başta Merhamet Yardım Teşkilatı olmak üzere Bosna-Hersek STK’larla, Kızılay ve Kızılhaç ile birlikte bu kampanyaya iştirak etmektedir. Ve yine Pakistan’dan Hubeyb Vakfı ve El-Hizmet Vakfı, Malezya’dan Küresel Barış Misyonu, WADAH, Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Takmir Vakfı, Libya’dan Libya Verenel Derneği, Kuveyt’ten Uluslararası İslami İnsan Hakları Komitesi, KKTC’den KKTC Din İşleri Başkanlığı ve çeşitli STK’lar, Bahreyn’den Islah Derneği, Mısır’dan STK’ları Destekleme Vakfı, Lübnan’dan Lübnan’daki Suriyeli Mültecilere Yardım Yapan STK’lar Birliği Ürdün’den Kudüs Kültür Forumu, Yemen’den Yemen Yetimler Vakfı, Nama Platformu ve Türkiye Yemen Kalkınma Vakfı, Fas’tan Mehdi bin Abud Vakfı, Belçika’dan Avrupa Müslümanları, Sosyal Düzen İnisiyatifi (EMISCO) ve çeşitli STK’lar, Makedonya’dan Merhamet Derneği, Vizyoni ve Ensar dernekleri ve ABD’den Helping Hand İnsani Yardım Vakfı kendi ülkelerinde bizimle eş zamanlı olarak yaptıkları basın toplantıları ile bu kampanyaya iştirak ediyorlar.”

Kurt ayrıca, ‘‘Dün İDSB Konsey üyemiz Al Muntada Al Islami Trust İngiltere’de faaliyet gösteren muhtelif STK’larla birlikte bir basın toplantısı yaparak, kampanyaya desteğini duyurdu ve Suriye için 1 milyon dolar yardım toplamayı vaad ettiler” dedi.

”Suriye’de insanlığın vicdanı test ediliyor”

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, Suriye’nin herkesin çok yakından takip ettiği üzere ”acımasız bir vahşet” ile karşı karşıya olduğunu, ülkede ”insanlığın vicdanının test edildiğini” ve ”yürek yakan katliamlar” yaşandığını söyledi.

Her gün yüzlerce insanın, ”devlet terörünün kurbanı olduğunu” ve  binlerce insanın evsiz yurtsuz şekilde ülke içinde ve dışında ”kaçacak yer aradığını” kaydeden Kurt, ‘’10 binlerce insanın şehit olduğu, 100 binlercesinin tutuklanarak işkence ve ihanete uğradığı, azımsanmayacak sayıda vatandaşın kayıp olduğu ve akıbetlerinin bilinmediği, milyonlarca kişinin ise kendi ülkesinde mülteci konumunda olduğu bir Suriye’den; kışı iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde gerçekten aç, biçare ve başını koyacak bir yere, karnını doyuracak bir lokma ekmeğe muhtaç 100 binlerce kardeşimizden bahsediyoruz” diye konuştu.

Kurt, İDSB olarak Suriye’deki durumu başından bu yana takip ettiklerini ve ülke içinde neler yaşandığını düzenli olarak çeşitli kaynaklardan temin ederek paylaştıklarını anlattı.

Bu çerçevede ilk aylardan beri Suriye ile ilgili bir çok istişari ve yardım toplantıları düzenleyerek, farkındalığı artırmaya, ortak bir zemin oluşturmaya ve Suriyeliler’in yanında olmaya yönelik faaliyetlere yoğunlaştıklarını ifade eden Kurt, şöyle devam etti:

”Gelinen noktada bu bilgilendirme toplantıları, programlar ve konuşmaların fiili anlamda daha ciddi ve sürdürülebilir bir insani yardım kampanyasına dönüşmesi gerektiği çok açıktır.

Bir insanlık krizi ile karşı karşıya kalan Suriye halkına hepimizin güçlerini ve imkanlarını seferber ederek yardım etmesi zaruridir. Bu hem yüce dinimizin ve hem de insanlığımızın bir gereğidir. Kanın döküldüğü, çaresiz insanların ahının semaya yükseldiği bir ortamda hiçbir siyasi gerekçe haklı olarak ileri sürülemez. Suriyeli kardeşlerimize, yetimlerimize, öksüzlere, muhtaçlara, evsizlere ve kendi özgürlük mücadelesini verenlere sahip çıkmak, yardım elimizi uzatmak ve bu tarihi kavşakta onların yanında yer almak her şeyden önce bir insanlık borcudur.

Bugün Suriye’de yerel, bölgesel ve küresel müttefiklerinin desteğiyle vahşeti sürdüren, fırın kuyruklarında bile kendi halkının üzerine bomba yağdıran zalim bir rejime karşı kahramanca direnen, hürriyet ve şeref mücadelesi yürüten Suriyeli kardeşlerimize yardım günüdür.

Hz. Hüseyin’in masum çoluk çocuğuyla aç ve susuz bırakıldığı Kerbela’ya yakın bir coğrafyada, duyarsız ve tutarsız güç odaklarının müsamahası ve desteği altında evleri başlarına yıkılan, 22 aydır milyonlarcası yurtlarından edilen, camileri, okulları acımasızca bombalanan, evlatları gözlerinin önünde katledilen bir mazlum halka, dünya insanları olarak el uzatma günüdür.”

Kurt, İDSB olarak kampanyayı tüm güçleriyle desteklediklerini belirterek, toplantıyla eş zamanlı olarak da birçok üyelerinin dünyanın muhtelif yerinde bu kampanyaya destek verdiklerini basın toplantıları ile ilan ettiklerini hatırlattı.

İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, ”Buna önümüzdeki günlerde de yeni yeni katılımlar da olacak. İnşallah bu çok hayırlı kampanya ile Suriyeli kardeşlerimize çok muhtaç oldukları ve bekledikleri yardımlar ulaşacak ve temenni ediyoruz ki bu zulüm en yakın zamanda sona erecektir” dedi. (aa)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir