Anasayfa / GÜNDEM / Suriye sınırında büyük patlama
hayat-patlama

Suriye sınırında büyük patlama

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı yakınlarında patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybederken çok sayıda yaralıların olduğu bildirildi.

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamada ölenlerin sayısının 13’ye yükseldiği, 13’ü ağır 28 kişinin de yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, patlamanın ardından, Antakya ve Reyhanlı Devlet hastaneleri ile Suriyeliler tarafından sığınmacılar için kurulan hastanelere kaldırılan yaralıların tedavileri sürüyor.

Hastanede hayatını kaybedenlerle birlikte ölenlerin sayısının 13’ye yükseldiği belirtildi. Patlamada yaralanan 28 kişiden 9’unun Türk, 19’unun ise Suriye uyruklu olduğu belirtildi. Yaralılardan 13’ünün hayati tehlikesinin bulunduğu kaydedildi. Durumu ağır olan yaralılardan 5’inin Türk vatandaşı olduğu öğrenildi.

Bu arada, patlama sırasında 19 Suriye plakalı araçta ise maddi hasar meydana geldi.

GÜN BOYU YAŞANAN GELİŞMELER

ÖLENLER SURİYE UYRUKLU

Reyhanlı Belediye Başkanı, bir araçta bomba düzeneğinin bulunduğunu  patlama anında 5 kişinin yanarak hayatını kaybettiği 2 kişinin de kaldırıldıkları hastanede öldüğünü söyledi. Belediye başkanı Hüseyin Şanverdi ölenlerin Suriye uyruklu olduğunu söyledi.

Patlamanın Suriye plakalı bir taksinin Türkiye girişi sırasında meydana geldiği belirtildi. Gümrük kapısındaki bir görgü tanığı ise ölü sayısın çok daha fazla olduğunu araçlar içindeki insanlardan kaç kişinin hayatının kaybettiğinin bilinmediğini, araçtaki patlamanın olduğu sıralarda o bölgenin yakınına bir de havan mermisinin düştüğünü ileri sürdü. Görgü tanığı, sınır kapısında bulunanların en az yarısının Türk vatandaşı olduğunu, TIR’larla nakliyat yapanlarla birlikte Türkiye’ye girip çıkanlardan oluştuğunu söyledi.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Belediye başkanı Hüseyin Şanverdi, olayda ölü sayısının 9’a yükseldiğin 30’a yakın yaralı bulunduğunu açıkladı. Başkan Şanverdi ölenlerden 4’ünün Türk, 5’inin de Suriye uyruklu olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN BİLGİ ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’den bilgi aldığı bildirildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda patlama, Bakanlar Kurulu toplantısına ara verildiği sırada meydana geldi.

Başbakanlık yetkilileri, Başbakan Erdoğan’ın gelişmelerle ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüşüp bilgi aldığını, olayı yakından takip ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri patlamanın bir araçta meydana geldiğini açıklarken kapı girişinde bekleyen araçların büyük tahribat gördüğünü açıkladı.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir