Anasayfa / GENEL / STAR, Pensilvanya paçavrasını suçüstü yakaladı!
star-zaman

STAR, Pensilvanya paçavrasını suçüstü yakaladı!

STAR’ın belgelediği Kirli Kulak skandalını örtbas etmek için Zaman’ın yalan haberi BTK’dan döndü. Haberin doğru olduğunu bilen Zaman’ın halka kapalı Kara Liste’deki IMEI’i halka açık Beyaz Liste’de arattığı ve bu yüzden ‘kayıt bulunamadı’ sonucu çıktığı belirlendi.

Paralel örgütün yayın organı Zaman Gazetesi şantaj amaçlı yasadışı telefon dinlemelerini örtbas etmek için kara propagandada sınır tanımıyor. STAR’ın ‘İmzasıyla mühürüyle kirli kulaklar’ manşetinin doğruluğundan yüzde yüz emin olmasına rağmen yalanlamak için türlü yollara başvuran Zaman’ın bu çabası da boşa çıktı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan dinleme kararlarını gösteren resmi belgelere ve bu dinlemelerin yapıldığının bizzat İçişleri Bakanlığı müfetişlerince tespit edilmesine rağmen Zaman’ın yalanlama çabası BTK’dan döndü.  Zaman, STAR’ın belgelerini ortaya koyduğu skandalı kapatmak için manşetinden BTK’nin internet sitesindeki sorgulama bölümünde “dinlenen telefonların IMEI’lerinin” olmadığını iddia etti. Bankalardaki gibi IMEI kayıtlarında Kara-Beyaz liste sisteminin uygulandığı bilinmesine rağmen Zaman’ın yanlış bilgilerle yalanlama çabasına girmesi dikkati çekti. Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un dinlenen telefonunun IMEI kaydının olmadığı haberi Zaman’ın  yalanını ortaya çıkardı. “358225004517…” IMEI numarası sorgulandığında Sabri Uzun’un adının çıktığı görüldü.

Paralel örgütün IMEI arşivi geniş

Zaman küçük bir kurnazlık yaparak, kamuoyuna kapalı Kara Liste’de bulunan IMEI numarasını BTK sitesinde halka açık olan Beyaz Liste’de tarama yaptırarak istediği ‘Kayıt bulunamadı’ sonucu aldı. Bunu da okurlarını aldatarak manşetinden haber yaptı.

Polis istihbaratta 2012 yılı öncesine ait bu sorgulamada olmayan çok miktarda IMEI kayıtlarının olduğu belirtildi. Devlette kayıtlı olmayan IMEI’lerin paralel örgütün arşivinde kullanıma hazır olduğu belirtildi. Paralel çetenin yasal kılıflı kanunsuz dinlemelerinin kurbanlarından Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Mustafa Aydın, zaten kendisinin dinlendiğini tahmin ettiğini belirterek “Niye dinlediler bizi? Şikayetçi olacağım” diye konuştu. Skandal dinleme kararlarının altında imzası yer alan hakimler de tanıdık çıktı. Hakimlerden Kadir Kayan şu anda Yargıtay üyesi. Kadir Kayan, Seferberlik Tetkik Kurulu Kozmik Odası’nda arama yapan hakim. Süleyman İnce ise 12 Eylül Davası’na bakan hakim.

Böyle sorgulayınca BTK’da hepsi çıkıyor
ZAMAN gazetesinin ‘IMEI yalanı’nı istihbarat uzmanları çürüttü. Zaman’ın ‘sahte’ dediği IMEI numaralarınn tamamının gerçek olduğunu vurgulayan uzmanlar, TİB’in “www.mcks.gov.tr” adresinde Türkiye’de kullanılan tüm cihazlara ait kayıtların bulunmadığı, güncel olarak kullanılan cihaz numaralarına ait bilgilerin sorgulanabildiğini vurguladı. TİB’in veri tabanın sağlıklı olmaması nedeniyle sorgulama ekranına “Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır” ibaresinin yer aldığını hatırlatan uzmanlar sorgulamanın nasıl yapılması gerektiğini de madde madde anlattı:

IMEI doğrulaması nasıl yapılır?

1- IMEI’nin dinlenmesine ilişkin Hakim kararında; IMEI’lerinin GSM numaralar gibi resmi bir abone kaydının bulunmaması nedeniyle mahkeme ‘abone kaydı’ bilgisi yer almamaktadır.

2- Akıllı cep telefonları IMEI numaraları 13 haneden, diğer cep telefonlarının ise 15 haneden oluşur. Dinlenmesi istenen IMEI numaraları farklı santrallere TİB Kurumu tarafından tanımlandığından, numaralar arasında bir standart oluşturmak ve santraller arası uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için, 15 haneli IMEI numaralarının son rakamı yerine ‘0’ rakamı, 13 haneli IMEI numaralarına ise başına ve sonuna ‘0’ rakamı konularak tüm numaralar 15 haneli standart hale dönüştürülür. Bu işlem IMEI numarasının kimliği üzerinde bir değişiklik yapmamakta olup tamamen TİB kurumunun teknik standartları gereğidir.

3- Eski başbakan Necmettin Erbakan’ın kullandığı GSM numaranın takıldığı IMEI numarası Hakim kararında 352 558 025 351 110 olarak belirtilmiştir. Bu numaranın sonuna teknik olarak “0” rakamı konulmuştur. Cihaz üzerinde yazan asıl IMEI numarası ise 352 558 025 351 116. Bu şekilde www.mcks.gov.tr’den sorgulama yapıldığında cihazın kayıtlı olduğu ortaya çıkıyor.

Sistemde hepsinin kaydı var

4- STAR’de yeralan mahkeme kararlarındaki IMEI’lerin tamamına aynı işlem uygulandığında, www.mcks.gov.tr veri tabanında kayıtlarının bulunduğu net olarak ortaya çıkıyor.

İşte Erbakan sorgulaması

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan tarafından kullanılan 352558025351110 nolu IMEI numarasının sorgusu neticesinde 09.07.2009-10.10.2009 tarihleri arasında 505-5023455 nolu Erbakan adına kayıtlı numaranın kullanıldığı tespit ediliyor.

imei

Uğur Dündar sorgulaması

Uğur Dündar’ın IMEI numarası mahkeme kararında 355739022701650 şeklinde yazılmış. Cihaz üzerinde 355739022701654 numarası bulunuyor. Bu numaranın www.mcks.gov.tr veri tabanından sorgulandığında gerçek sonuç ortaya çıkıyor.

imei1

(STAR)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

feto-medya

FETÖ’nün terörist yazarlarına müebbet

Zaman yazarları hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü …

zaman1

FETÖ’nün ilk darbe mesajı

Zaman gazetesi iddianamesinde darbe mesajının FETÖ tabanına 2013’te Gezici ve polisin bir arada gösterildiği afişle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir