Anasayfa / GENEL / Son operasyonun detayları; paralel yapı herkesi dinlemiş!
operasyon2

Son operasyonun detayları; paralel yapı herkesi dinlemiş!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, “yasa dışı dinleme yapıldığı” iddiasıyla haklarında yakalama ve gözaltı kararı verilen şüpheli 17 polisin, aralarında milletvekili, savcı-hakim, siyasetçi, üst düzey bürokrat, emniyet personeli ve basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi, sahte belgelerle, yasa dışı örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle dinledikleri ortaya çıktı.

Edirne ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi görevlilerinin 2008-2014 yılları arasında çok sayıda kişiyi sahte kimlik ve kişisel bilgilerle değişik zaman dilimlerinde özel amaçlı dinleyip konuşmalarını kayda aldığı yönündeki ihbar üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişleri araştırma başlattı.

Müfettişlerin raporları üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında emniyet müdürleri Halil Hilal Seyfi ve Özgür Nikbay’ın da bulunduğu 17 şüpheli polisin suç tarihinde, aralarında milletvekili, savcı-hakim, siyasetçi, üst düzey bürokrat, emniyet personeli ve basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişiyi sahte belgelerle, ilgilerinin bulunmadığı yasa dışı örgütün üyesi oldukları gerekçesiyle CMK 250 maddesiyle yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinden aldıkları önleme dinleme kararlarına dayanarak dinledikleri bildirildi.

Bu işlemin tamamen özel amaçlı yapıldığı, devletin güvenliği ile ilgisi olmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

Operasyon kapsamında hakkıda yakalama kararı bulunanların Tekirdağ İstihbarat Şubesinde görevli emniyet müdürü Halil Hilal Seyfi ve Edirne İstihbarat Şubesinde görevli emniyet müdürü Özgür Nikbay ile diğer emniyet görevlileri Burhan Akyüz, Oktay Gümüş, Vedat Akyüz, Onur Topal, Ülker Selvi, Fatih Atalay, Barış Doğrul, Hüseyin Kütükçüoğlu, Yusuf Engingör, Ünal Yıldırım, Osman Duru, Çetin Onaran, Kazım Özdemir, Ahmet Özdil ve İbrahim Arslan olduğu belirtildi.

Bu isimlerden 15’i gözaltına alınırken, Özgür Nikbay’a ise annesi rahatsız olduğu gerekçesiyle izin verildiği, bir polis memuruna ise henüz ulaşılamadığı öğrenildi.

Öte yandan, şüpheli polislerin suça konu aldıkları dinleme kararlarının İstanbul’daki mahkemelerde olduğu için soruşturma ile yetkili savcılığın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olduğu bildirildi.

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir