Anasayfa / GENEL / Şehrini pislik götüren HDP’li belediyede PKK’lıya iş garantisi
gultan1

Şehrini pislik götüren HDP’li belediyede PKK’lıya iş garantisi

Gültan Kışanak’ın başkanı olduğu Diyarbakır Belediyesi’nin toplu iş sözleşmeleri terör suçundan gözaltına alınan veya tutuklananları koruyup kolluyor. PKK’lı işçi tutuklandığında ailesine ayda 2 bin lira maaş bağlanıyor


İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin HDP’li belediyelere yönelik soruşturması sürerken HDP’li Gültan Kışanak’ın başkanı olduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve belediyeye bağlı şirketlerin teröriste iş garantisi verdiği ortaya çıktı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu iş sözleşmelerinin “gözaltına alınma, tutukluluk, mahkûmiyet” başlıklı bölümünde herhangi bir suç nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan işçinin iş akdinin feshedilmeyeceği ifade ediliyor. Sözleşmede ayrıca gözaltı ve tutukluluk süresince işçi veya yakınlarına 2 bin lira “sosyal yardım ödemesi” yapılması öngörülüyor. Üstelik terör suçu da bu kapsam dışında tutulmuyor.

4 BİN LİRA MAAŞ, NEVRUZ İZNİ
Toplu iş sözleşmesine göre çalışanlara ortalama 4 bin lirayı bulan şişirme ‘maaşlar’ ödeniyor. 1 Mayıs için maaşa ek ödeme gerçekleştiriliyor. Ayrıca bayramlarda bin lira harçlıktan, biner lira evlenme yardımı, ölüm, afet yardımı da veriliyor. Belediye, 21 Mart Nevruz gününü idari tatil yaparak HDP’ye destek mitingine dönüştürülmesine katkı sunuyor. Sözleşmenin, “Gözaltına alınma, tutukluluk, mahkûmiyet” başlıklı 26. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “1- Herhangi bir suç sebebiyle gözaltına alınan veya tutuklanan işçinin iş akdi feshedilemez. Gözaltı veya tutululuk halinin kalkması ile birlikte işçi derhal işe başlatılır. 2- İşçi herhangi bir suçtan tutuklandığı takdirde (yüz kızartıcı ve adli suçlar; genel edebe ve ahlaka aykırı, uyuşturucu madde üretimi, temini kullanımı hariç) gözaltında tutuklu kaldığı sürece işçiye ve yakınlarına ayda net 2 bin lira tutarında sosyal yardım olarak ödeme yapılır. 3- İş akdinin feshedilmediği süre dolmadan cezasını tamamlayan, cezası ertelenen, paraya çevrilen, affa uğrayan veya tahliye edilen işçi, 1 ay içinde başvurması halinde derhal işe başlatılır.” Son dönemde Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi başta olmak üzere bölgeyi çatışma alanına çeviren terör örgütü PKK’nın açtığı çukurlar ve kurduğu barikatların da HDP’li belediyelerin veya belediye taşeron şirketlerinin iş makineleri ile yapıldığı belirlenmişti. Özellikle aracı şirket üzerinden gerçekleştirilen kaynak transferinin terör örgütüne aktarıldığı düşünülüyor.

YATIRIMA BİR KURUŞ PARA YOK
Diyarbakır Belediyesi’nde terör örgütüne katılanlar ile çatışmada ölenlerin ailelerine belediyelerde öncelikle iş veriliyor. HDP’li belediyelerin kaynakları yatırıma değil, ağırlıklı olarak personel giderlerine gidiyor. Örneğin Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin toplam giderlerinin yüzde 62.6’sı personelden kaynaklanıyor. Türkiye ortalamasında bu oran yüzde 11.7. Personel giderlerinin nereye gittiği tek tek araştırılırken, devletin kasasına göz diken belediyelerden de hesap vermesi istenecek. Devlet bütçesinden pay alıp kamu yararına aykırı işlem yapan, devleti zarara uğratan belediyelere yönelik yaptırımlar artırılacak. Belediye imkânlarının örgüt üyelerine sunulmasına bölge halkı da tepkili.

MAAŞLAR DAN PKK’YA KESİNTİ
Yapılan incelemelerde HDP’li belediyelerin 10 kişilik kadro olması gereken yerlerde kadroyu çok daha fazla göstererek terör örgütüne üye kişilere maaş bağladığı belirlendi. Bunlara verilen aylıklardan da terör örgütü PKK için kesinti yapıldığı belirtiliyor. İddiaya göre, maaşlar önce bankaya yatırılıyor. Daha sonra personelin banka kartlarını toplayan belediye mutemetleri bankamatiklerden paraları çekiyor. Kesinti yaptıktan sonraki kısmını elden personele dağıtıyor. Mardin, Hakkâri, Şırnak, Van belediyelerine önceki yıl vatandaşa hizmet yatırımı için devletin kasasından 820 milyon lira ödenirken, bu paranın yasaya aykırı olarak 210.5 milyon lirasının personele dağıtıldığı belirlendi.

PRİM BORÇLARI KABARIK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkardığı borç karnesi HDP’li belediyelerin primlerini de ödemediğini ortaya koyuyor. Bu karneye göre geçen yıl 396 belediyeden 59’unun prim borcu bulunuyor. HDP’li Van Büyükşehir Belediyesi 114 milyon lira borçla listesin üçüncü sırasında yer alıyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi 29 milyon lira ile 6. sırada, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise 12. sırada. Öte yandan PKK’nın lojistik deposu gibi çalışan belediyelere yönelik yasal düzenleme yapılacak. Acil yerlerde valilik genelgesi ile iş makinelerinin kullanımı takibe alınırken, yasal düzenleme ile sıkı denetim gelecek.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

merkel

Almanya’dan “PKK bizi nasıl haraca bağladı” raporu

Almanya’da iç istihbarat servisi, PKK’nın Almanya’da topladığı paranın son 10 yılda iki kat arttığını bildirdi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir