Anasayfa / GENEL / Samsonite bavul Aydın Doğan’ı yakacak!
dogan-bavul2

Samsonite bavul Aydın Doğan’ı yakacak!

Aydın Doğan’ın, Doğan Holding şirketlerinden Hürriyet’in İzmir’deki arsasının satışını 2 milyon dolar az gösterdiği ve bu parayı Kıbrıs üzerinden akladığı iddiaları üzerine Maliye ve SPK harekete geçti.


Aydın Doğan yatırımcı mağduriyeti ve vergi konusuyla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Maliye Bakanlığı’nın radarına girdi.

SPK ile Maliye’nin ilgili birimlerinin Doğan şirketlerinden biri olan Hürriyet’in İzmir’deki arsa satışından 2 milyon dolarlık bölümünün yatırımcının bilgisi dışında alınması iddiasını mercek altına aldı. Gazetelere yansıyan haberde geçen yıl temmuzda Hürriyet’in İzmir’deki arsasını 5.5 milyon dolara sattığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildiren Aydın Doğan’ın açıktan 2 milyon doları Samsonite çantayla zimmetine geçirerek, Kıbrıs üzerinden akladığı iddia edilmişti.

Söz konusu iddiaların incelenmesi gerektiğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi örtülü kazanç aktarımı üzerinde durulacağını söyledi. Konuyla ilgili bilgi veren SPK’dan üst düzey bir yetkili konunun Sermaye Piyasası Kanunu’nun ‘Güveni kötüye kullanma ve sahtecilik’ başlıklı 110. Maddesi kapsamına girdiğini ve bu suça en az 3 yıl hapis cezası öngörüldüğünü söyledi. SPK’ya yakın bir kaynak ise denetim birimlerinin yatırımcının mağduriyeti varsa bunu görmezden gelmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

400 bin dolar vergi

Ekonomi bürokratları eğer iddia doğru ise 2 milyon dolarlık rakamın elde edilen karın yatırımcıdan gizlenmesi olduğuna dikkat çekiyor. Gayrimenkul satışlarında istisna olsa bile bunun bir sınırı olduğunu belirterek mutlaka kazanç üzerinden vergi ödenmesi gerektiği dile getiriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) iddiaları araştırıp ona göre vergi kaybı oluşup oluşmadığına bakacağı belirtiliyor. Gizlenen 2 milyon doların satış işleminden elde edilen kâr olduğu belirtilirken, bunun için de yüzde 20’lik Kurumlar Vergisi ile birlikte KDV ödenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Aydın Doğan’ın, sadece 2 milyon doların kâr olması halinde 400 bin dolarlık Kurumlar Vergisi ödenmesi gerektiği belirtiliyor.

En az 3 yıl hapis cezası

Yetkili, 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 110. Maddesi görevi kötüye kullanmak ve sahtecilikle ilgili Halka açık şirketlerle ilgili bölüm 110. Maddesinde düzenlendiğini belirten yetkili, inceleme sonrası iddiaların doğru olması durumunda da hükmolunacak cezanın üç yıldan az olmayacağına dikkat çekti.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

1 Yorum yapıldı

  1. Vay be paralara bak! sen Kelkitten lise mezunu vasıfsız bir insan olarak çık İstanbul a gel ve böyle bir servet elde et. biz de bu serveti çalışarak kazandığına inanalım hahaha!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir