Anasayfa / GENEL / Saldırının arkasındaki karanlık güçler kim?
hatay-saldiri1

Saldırının arkasındaki karanlık güçler kim?

Reyhanlı’yı kana bulayan saldırının ardından güvenlik birimlerine ihbar yağıyor. Haber10’nun ulaştığı bilgilere göre saldırının planlayıcısı Suriye’nin istihbarat birimi Muhaberat, tetikçi ise THKP/C…

İlk belirlemelere göre sınırdan üç araç, ayrı zamanlarda Türkiye’ye giriş yaptı. Bomba yapımında kullanılan patlayıcılar ise kaçakçılar tarafından Hataya sokuldu. Bombaların montajı da içeride yapıldı.

Saldırının içerisinde eski THKP-C yöneticisi ve Acilciler’in lideri Mihraç Ural olduğu öne sürüldü.

THKP-C’den ayrıldıktan sonra Acilciler’i kuran Mihraç Ural, Türkiye’den kaçtıktan sonra Suriye’ye sığındı ve uzun süredir burada yaşıyor. Esad ailesine giren ve Suriye istihbarat örgütü El-Muhaberat’la yakın ilişki içerisinde olan Mihraç Ural, savaşın başlamasının ardından silahlı adamlarıyla beraber Esad ordusuyla birlikte çatışmalara katıldı. Geçtiğimiz hafta içerisinde ortaya çıkan videoda Banyas’ta gerçekleşen katliamın itirafında bulunan Ural, aynı zamanda Hatay’daki Alevileri Suriyeli sığınmacılara karşı silahlanarak ayaklanmalarını istemişti. Acilciler örgütünün adı Cilvegözü’ndeki patlamalardan sonra da şüpheliler arasında yer almıştı.

Öte yandan Reyhanlı’nın seçilmesinin nedenlerinden birsi de bölgenin Sünni ağırlıklı ve MHP’ye yakın olması. Böylece halkın tahrik edilerek provokasyona getirilerek karışıklık yaratılması amaçlardan birisi olarak öne çıkıyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen saldırının ardından güvenlik birimlerine yapılan ihbarlarda saldırının organizatörünün THKP/C olduğu iddia ediliyor. Saldırının hemen ardından yapılan ihbarları değerlendiren istihbarat birimleri çalışmalarını derinleştirirken, saldırıyı Suriye’nin yönlendirdiği belirtiliyor.

Olağanüstü Çalışmalar

Ankara’da oluşturulan kriz masasına gelen bilgiler titizlikle inceleniyor. Suriye’nin istihbarat birimi Muhaberat ile ortak operasyonlara imza atan THKP/C (Acilciler) üzerinde durulurken, tüm mobese kayıtları toplanarak saldırganların faillerinin tespit edilmesi için olağanüstü çalışmalar yapılıyor.

Devlet Terörü!

Provokasyonlara karşı güvenlik birimleri Ankara tarafından uyarılırken, saldırıların ağırlıklı olarak kamu binalarına yönelik gerçekleştirilmesi ‘devlet terörü’ olarak yorumlanıyor.

Hatay ve çevresinde Suriye yanlısı propagandalarda öne çıkan Acilciler, çözüm sürecine karşı olan yapılarla birlikte bölgede çok sayıda organize eylemleri gerçekleştirdiği biliniyor. Esed yanlısı “Mukaveme Suriye” adlı milis grubunun başında Lazkiye dağlarında muhaliflere karşı savaşan THKP/C’lilerin, Suriye’de sahil bölgelerinde etnik temizlik yaptıkları da biliniyor. (HABER10)

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

reyhanli1

Reyhanlı’daki terörden de FETÖ çıktı

MİT tırlarını durduran ve FETÖ’nün şifreli haberleşme ağı “ByLock”u kullandığı tespit edilen eski Cumhuriyet Savcısı …

saldiri5

Başörtülüye saldıran psikopat CHP üyesi çıktı

Psikopatın teki şortlu bir genç kıza saldırınca bütün dindarları zan altına sokan CHP buna ne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir