Anasayfa / GENEL / RTÜK’teki FETÖ’den intikam cezaları
rtuk-ceza

RTÜK’teki FETÖ’den intikam cezaları

RTÜK’te örümcek ağı gibi yapılanan FETÖ’cüler, halkın sesini duyuran aHaber’e 25 ayrı yayın durdurma cezası daha verdi. aHaber’e 1 ayda verilen intikam cezalarının sayısı 60’ı buldu.


RTÜK-YSK kirli ittifakının Türkiye’nin en çok izlenen haber kanalı aHaber’e yönelik karartma politikası son hızıyla sürüyor. Son yıllarda Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) karargahı gibi çalışan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aHaber’e 1 Kasım seçim dönemine yönelik yayınlar için 25 yayın durdurma ve uyarı cezası daha verdi. Bu cezaların 23’ü yayın durdurma, 2’si ise uyarı cezasından oluşuyor. Böylece YSK ve RTÜK’ün aHaber’e karşı adaletsiz ve “pes artık” dedirten cezalarının sayısı son bir ayda 60’a ulaştı.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ
Türk televizyon tarihinin en ağır cezaları verilerek yapılan aHaber’i susturma operasyonu, siyaset ve medya dünyasından da büyük tepki çekti:

Avni ÖZGÜREL (Gazeteci- Yazar):
Bu tarz verilen yasaklamaların veya verilen cezaların iyi niyet ile izah edilmesi mümkün değil. Burada RTÜK’ün, suçu YSK’ya atmasının bir inandırıcılığı yok. YSK’nın yayınları seyrettiği yok. Yayınları seyredip bu cezayı gerektirir diye hükme varan kurum RTÜK.

Doç Dr. Fahrettin Altun (SABAH Gazetesi Yazarı):

Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir şey. Bu karartma, cezalandırma, sansür her halükarda aHaber’in ötekileştirilmesi, aHaber’in baskı ile susturulmaya çalışılması. Bunun en önemli nedeni aHaber’in milli duruşu. Bu cezaların her şeyden önce temel bir hakka, teşebbüs hürriyetine bir saldırı olduğunu ifade etmemiz lazım. Baktığımızda aHaber’i tarafsız bir yayın yap diye yönlendirenler aslında belirli bir ideolojik çizgi etrafında, tabiri caiz ise suya sabuna dokunmadan yayın yapmaya zorlamaktadır. aHaber yeni Türkiye’nin kurumsallaşması sürecinde bir pozisyona sahip.

‘AHABER YALNIZ DEĞİLDİR ‘
Aydın ÜNAL (AK Parti Ankara Milletvekili): aHaber tarafsız, izlenen, dikkat çeken yayın yaptığı için RTÜK ve YSK tarafından cezalandırılıyor. Kimse burada basın özgürlüğünden bahsetmiyor çok ciddi bir çifte standart var. aHaber kesinlikle yalnız değildir, ben dahil parlamentoda basın özgürlüğüne inanan çok sayıda milletvekili aHaber ile birliktedir.

İŞTE O YASAKÇI KAFALAR
aHaber’e Türk televizyon tarihinin en ağır cezalarını kesen RTÜK’ün bu son operasyonu, kurulun başkanlık seçiminden önce gerçekleştirdiği öğrenildi. aHaber’e ceza teklifi, iki CHP, iki MHP ve bir HDP kontenjanından üyelerin 4’e karşı 5 oyuyla çıktı. YSK da RTÜK’ün raporunu gerekçe göstererek cezaları onayladı.

rtuk-yasak

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir