Anasayfa / GENEL / RTÜK kimin “Sözcü”sü?
rtuk-sozcu

RTÜK kimin “Sözcü”sü?

RTÜK Üst Kurulu, Sözcü gazetesi sahibi Akbay’ın evindeki kaçak garajı haber yapan aHaber’e İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin ‘ihlal yok’ raporuna rağmen para ceza kesti. RTÜK’ün “kaçak saray” ifadesini görmezden gelmesi tepki topladı.


Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun “aHaber” e yönelik verdiği para cezası “pes artık” dedirtti. Sözcü gazetesi sahibinin kaçak olduğu ortaya çıkan garajı ie ilgili yapılan haberlere ilişkin RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi “ihlal yok” kanaatine varırken, Üst Kurul bu kararı göz ardı ederek, aHaber’e para cezası kesilmesine karar kıldı. Karar, daha önce de olduğu gibi RTÜK’ün CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilen üst kurul üyelerinin oy çokluğu ile alındı. “Kaçak otopark” sözüne ceza kesmek için uğraşan üyeler, medyada hakaret amaçlı sürekli kullanılan”kaçak saray” ifadelerini ise görmezden geldi. RTÜK’ün 30 Eylül tarihli üst kurul toplantısında yine ifade özgürlüğüne darbe vuran skandal bir karara imza atıldı. Sözcü gazetesi sahibi Ertuğrul Akbay’ın “kaçak” olduğu ortaya çıkan garajı ve bununla ilgili belediyenin aldığı yıkım kararına yönelik aHaber’de yayımlanan haberler, RTÜK’ün kestiği cezanın da nedeni oldu.

AYNI KAFA, AYNI ZİHNİYET

İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, aHaber’in herhangi bir hak ihlali yapmadığına ve Sözcü gazetesinin de zaten düzeltme ve cevap hakkını kullanabildiğine işaret ederek, ceza verilmemesi yönünde karar alırken, Üst Kurul bu görüşü bile hiçe saydı. aHaber’e verilen bu ceza her zaman olduğu gibi RTÜK’ün CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilen üst kurul üyelerinin oy çokluğu ile alındı. Daire başkanlığının görüşünü hiçe sayan üyeler, “kaçak garaj” diye haber yapan aHaber’e idari para cezası kesilmesine karar kıldı. Bu karar, aHaber’e ceza verilmesini savunan kişiler, kurula “en yaşlı üye” sıfatıyla başkanlık eden MHP kontenjanından seçilen üye Arif Fırtına ile üst kurul üyeleri yine MHP kontenjanından gelen Esat Çıplak, CHP kontenjanından gelen İsmet Demirdöğen ve Süleyman Demirkan ile HDP kontenjanından seçilen üye Ersin Öngel oldu. aHaber’e 56 bin 71 lira para cezası kesildi.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

akbay1

Terörün “Sözcü”sü!

Pensilvanya’dan gelen talimatla manşet atan Burak Akbay’ın sahibi olduğu Sözcü gazetesi bir skandala daha imza …

burakakbay

Sözcü’yü FETÖ kurdurmuş olabilir

Gazeteci Hüseyin Gülerce Sözcü gazetesinin bazı mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet …

sozcu

FETÖ’nün Sözcü’sü savunurken suçüstü oldu!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Sözcü savunma yaparken suçüstü oldu!” başlıklı yazısı şöyle… Bilmiyorum daha …

1 Yorum yapıldı

  1. bu rtük üyesi fetö cüler hala niye tutuklanmıyor. ne biçim devlet bu. rtükdeki hikmet ve muhsin derhal tutuklanmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir