Anasayfa / GENEL / Reyhanlı’nın faili FETÖ çıktı
reyhanli

Reyhanlı’nın faili FETÖ çıktı

MİT TIR’ları kumpasının başrolündeki savcı Şişman’ın, Reyhanlı istihbaratını dikkate almadığını belirten İstanbul Başsavcı Vekili Fidan suç duyurusunda bulunarak, “Reyhanlı, paralel yapının kurgusuydu” dedi.


1 Ocak 2014’te MİT’e ait yardım TIR’larını durduran ve bu nedenle hakkında soruşturma açılıp tutuklanan savcı Özcan Şişman’ın 52 kişinin öldürüldüğü Reyhanlı katliamında da rol oynadığı iddia edildi. İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan, Şişman’ın, 11 Mayıs 2013’teki saldırıyı, MİT’in istihbaratına rağmen engellemediğini belirterek, saldırının paralel yapının kurgusu olduğunu ifade etti. Şişman hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulunan Fidan, tutuklanan savcının Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a gönderdiği mektuptaki ifadeleri de ‘itiraf’ ve ‘delil’ olarak kabul etti.

MİT, OPERASYON İSTEDİ

Savcılığın tespitlerine göre; Şişman’ın Can Dündar’a gönderdiği gönderdiği mektubunda, “Soruşturma sürerken Reyhanlı saldırısından üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT’ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. İşimize karışmamalarını söyledim.

GÜYA İHBARA ŞAŞIRMIŞ

Birçok terör olayında perde gerisinde ya da içinde gördüğümüz MİT’in bu saldırıyı ihbar etmesine şaşırmıştım. Reyhanlı’dan 3 gün önce bu dosyayı operasyon yapın diye yaptıkları ısrarın beni ve polisi içi boş dosya ile meşgul ederek saldırının polis tarafından engellenmesinin önüne geçilmek istendi“ ifadelerini kullandığı anlaşıldı.

Saldırı kumpas için zemin

İrfan Fidan, 52 kişinin ölümüne neden olan saldırının sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü’nün şiddet eylemi olarak kullanılmak üzere kurgulandığını tespit etti. Eyleme yol verilmesi gibi vahim bir durumun ortaya çıktığını belirten Başsavcı Vekili’nin suç duyurusunda bulunduğu Şişman hakkında HSYK da inceleme başlattı.

Bombacıları dinlediği halde…

Şişman, Can Dündar’a gönderdiği mektupta, saldırıya ilişkin görüşmelerin teknik takip sırasında elde edildiğini de itiraf ederek, “Ancak fiiliyata geçildiğine dair tespit yapılamadı. MİT yetkilileri bir kaç kez operasyon yapsanız diye teklifte bulundular. Yeterli delil olmadığını, engellemeye yönelik MİT’in de yetkileri bulunduğunu, gelen bilgileri polisle paylaşmalarını, işimize karışmamalarını söyledim” ifadelerini kullandı.

(AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

can-huf1

Vatan haini it, Türkiye’ye baskı yapın diye yalvarıyor!

Hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Türkiye’den kaçan Can Dündar, ülkesinin zor duruma girmesi için elinden geleni …

mittir2

ABD Büyükelçiliği cevap vermekten kaçıyor!

Adana ve Hatay’da 2014 yılında MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin 5’inci iddianame tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir