Anasayfa / GENEL / Reuters o fotoğrafları yayınlamayı kabul etmedi
turan-kislakci

Reuters o fotoğrafları yayınlamayı kabul etmedi

MEDYAGUNDEM.COM- Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Yayınlar Koordinatörü Turan Kışlakçı, A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programında, eş zamanlı olarak Anadolu Ajansı, Guardian ve CNN International’da yayınlanan Suriye kaynaklı işkence fotoğraflarının arka planını anlattı.

“Fotoğrafları yayınlayan medya kuruluşlarının seçiminin Suriyeli muhalifler tarafından tayin edildiğini” söyleyen Kışlakçı, “fotoğrafların yayın tarihine de muhaliflerin” karar verdiğini ifade etti.  “Fotoğrafların yayın tarihinden bir hafta önce Anadolu Ajansı’nın eline ulaştığını” sözlerine ekledi.

HANGİ AJANS FOTOĞRAFLARI YAYINLAMADI?

Selin Ongun’un “Muhaliflerin fotoğrafları paylaştığı ancak görüntüleri yayınlamayı uygun bulmayan uluslararası medya kuruluşları oldu mu?” sorusu üzerine “Reuters” cevabını verdi. Kışlakçı, “Reuters işkenceye ilişkin olarak resimlerin çok ağır olduğunu, kendi okuyucularına bu resimleri sunamayacağını ifade etti” şeklinde konuştu.

“MUHALİFLERİN HEDEFİ, FOTOĞRAFLARIN CENEVRE 2 ÖNCESİ YAYINLANMASIYDI”

Kışlakçı, işkence fotoğraflarının kamuoyuna yansıma tarihine ilişkin olarak, “Muhaliflerin hedefinin Cenevre2 Konferansı öncesi yayınlanması olduğunu” kaydetti.

“MUHALİFLER DE İŞKENCE SUÇU İŞLİYORSA, ONLAR DA LAHEY’E GÖTÜRÜLMELİ”

Savaşın da bir hukuku olduğunu vurgulayan Kışlakçı, “Muhalifler de benzer işkence suçları işliyorsa, bunlar da Lahey’e götürülmeli, bunun cezası verilmeli” dedi.

“TEHDİT TELEFONLARI ALIYORUM”

Kendisi ile birlikte Anadolu Ajansı’ndan birçok meslektaşının tehdit edildiğini ifade eden Kışlakçı, “Telefonla arıyorlar, bilmediğimiz bir numaradan arayıp, neden bu konuda haber yapıyorsunuz diyorlar. Telefondaki kişi Türkçe konuşuyor. Ajans şu anda bu telefonları açan kişilerin kimler olduğu ile ilgili takibini yapıyor” şeklinde konuştu.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir