Anasayfa / GENEL / PYD’nin kabusu olan “Fırtına”ları tanıyalım!
firtina5

PYD’nin kabusu olan “Fırtına”ları tanıyalım!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücü Fırtına obüsleri, dosta güven düşmana korku veriyor. Türk mühendisler tarafından yerli olarak üretilen Fırtına, pek çok ülkenin hayranlıkla takip ettiği bir savaş aracı olarak dikkat çekiyor.


Türkiye’de yerlileştirme çalışmaları kapsamında ihtiyacı önemsenen ve sonunda tamamen yerli olarak üretilen Fırtına obüsleri düşmana göz açtırmıyor. Son dönemde özellikle terör örgütleri PKK, PYD ve DAEŞ’e karşı caydırıcı özelliğe sahip TSK’nın vurucu gücü, ülke topraklarının korunmasında büyük rol oynuyor.

;

Angajman kuralları uygulandı
Bilindiği gibi PYD, PKK unsurları tarafından Kilis bölgesine, Demirışık Hudut Karakolu sorumluluk bölgesindeki Türkiye topraklarına geçtiğimiz günlerde havan mermisi atıldı. Angajman kuralları çerçevesinde ülkemize doğru bir atış yapıldığında buna caydırıcı bir şekilde misliyle karşılık veriliyor.

firtina2 firtina3 firtina4 firtina5

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ülkemize havan mermisi gelmesi üzerine; Maranaz, Sicarnaz ve Minak Havaalanı ile Tel Rıfat ve Şafarikat bölgelerinde tespit edilen unsurlara karşı, Fırtına obüslerinin bataryasıyla atış yapıldığını açıkladı. Buna ilişkin olarak, “Bizim tarafımızda can kaybı yok, karşı tarafı da bilmiyoruz” açıklaması yapıldı.
Yapılan operasyon hakkında bilgi veren Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, “YPG, Azez civarından uzaklaştırıldı. Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.
Yaşanan bu gelişmeler dünyada büyük yankı uyandırdı. Yabancı kaynaklı birçok ajans, Türkiye’nin PYD’yi Fırtına obüsleriyle vurmasını ‘flaş haber’ olarak verdi.

PYD’yi vuran yüzde 100 yerli Fırtına
İnsansız Hava Aracı’ndan (İHA) alınan görüntüler değerlendirilerek ve son teknolojik imkan kullanılarak fırtına obüs, tank birlikleri ve ateş destek vasıtalarıyla mevziler vuruluyor. Yerli imkanlarla üretilen fırtına obüsleri, manevra kabiliyetleri ve yüksek teknolojik özellikleriyle göz dolduruyor.
Seri üretim çalışmalarına 2001’de başlanan ve 2004-2014 yıllarında üretilen T-155 Kundağı Motorlu Fırtına obüslerinin sürüş ve manevra kabiliyetleri ile özellikleri saymakla bitmiyor.
Tamamen yerli imkanlarla, Türk mühendis ve işçileri tarafından tasarlanan Fırtına obüsleri, 20 ton zırh çeliği, 47 ton muharebe ağırlığı, 400 kilometre hareket sığasına sahip olması ve süratle mevzi değiştirebilme özellikleriyle düşmanlara korku salıyor.

40 km’den nokta atışı yapıyor
Dünya orduları arasında aynı sınıfta çok az sayıdaki silah sisteminde bulunan özelliklere sahip fırtına obüsleri, 8 metrelik namlusuyla 40 kilometre uzaklıktaki hedeflere nokta atışı yapabiliyor.
Hızlı ve kısa sürede birden fazla hedefi vurabilme özelliği bulunan TSK’nın vurucu gücü, küresel konumlandırma, otomatik namlu yönlendirme ve otomatik mermi doldurma sistemleri sayesinde yüksek ateş kabiliyeti sunuyor.

Dakikada 8 atış özelliği
Bilgisayar destekli tasarım, analiz ve simülasyon programları kullanılarak tasarlanan obüsleri dakikada 6 ila 8 atış yapabiliyor. Hareket halindeyken ani durumlarda 30 saniyede mevzi alarak, 15 saniyede 3 ani atım yapıp tekrar 30 saniyede mevziyi terk ederek, süratle görevini tamamlayabiliyor.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

1 Yorum yapıldı

  1. güvenlik kuvvetlerimizin kahramanca yaptıkları ç ve dış yurt savunmasında sonuna kadar yanlarındayız Allah her birine güç kuvvet versin.. savaşı kimse istemez ama vatanımıza bir saldırı olduğunda da evelallah nasıl savaşılırmış tüm dünyaya göstermeyi biliriz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir