Anasayfa / GENEL / Politik psikiyatrinin duayeninden çarpıcı açıklamalar
ahaber-volkan

Politik psikiyatrinin duayeninden çarpıcı açıklamalar

MEDYAGÜNDEM-  Politik psikiyatrinin duayen ismi Prof. Vamık Volkan yeni kitabı, “Divandaki Düşmanlar”ı ilk kez A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu Bi Sormak Lazım programında anlattı. Dünyanın pek çok çatışmalı bölgesinde “arabulucu” olarak görev yapan Volkan, gündemdeki “Akil insanlar” kavramını Türkiye’ye öneren ilk isimlerin başında geliyor. Açılımın ilk günlerinde defalarca dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la görüşen Volkan, akil insanlar listesinde neden yer almadığını, liderlerin ve toplumun psikolojisini değerlendirdi.

AKİL İNSANLAR HEYETİNDE NEDEN YOK?

Ben Türkiye’de olmadığım için tabi ki heyette olmamam gerekiyor. Herhangi bir öneri de almadım.

BEŞİR ATALAY BENİ ÇOK İYİ BİLEN BİR KİŞİ

Beşir Atalay ile açılım sürecinde defalarca konuştuk. Beşir Bey beni çok iyi dinlemiş birisi. Fikirlerimi çok iyi biliyor.

LİSTEDE YOKUM AMA BENDEN FİKİR ALMAK İSTERLERSE AÇIĞIM

Benden bir fikir almak isterlerse, politik psikoloji hakkında görüşümü almak isterlerse ben açığım. Türkiye’de bu işleri bilen benden daha genç kişiler var öğrencilerim var. Onlar da yardım edebilirler.

LİDERE TAVSİYEDE BULUNMAYACAĞIM

Ne Sayın Erdoğan’a ne, sayın CHP başkanına kimseye bir şey söylemek istemem. Ben gidip kimseye tavsiyede bulunmayacağım. Türkiye’de gurur duyacağımız çok büyük değişkenlikler oldu. Avrupa Birliği parçalanmaya kadar gidiyor. Türkiye yükseliyor. Anadolu gelişti. Gurur duyuyorum. Köyler değişti. Bunun yanında bazı problemler var. Bunları saklamaz da konuşursak daha iyi yere varırız.

VAMIK VOLKAN’DAN AKİL İNSANLARA ESTONYA ÖRNEĞİ

Estonya ansızın bir günde istiklaline ulaştı. Düşünen ne kadar allak bullak olmuş. Orada her üç kişiden birisi Rus. 2 kişi Estonyalı üçüncü kişi Rus. Türkiye’dekinden daha büyük bir problem. Dediler ki her Rus’un Estonyaca öğrenmesi gerekiyor Estonyalı olması için. Bir gün önce Ruslar başta, ikinci gün ikinci sınıf. Ne oldu, hürmet meselesini orada ortaya çıkardık. Mesela Estonyalılar bir lisan imtihanı yapıyorlar, düşünün Estonyalılar kızgın Rus’u geçirir mi? Biz oraya gittik hürmet ortaya çıktı. Lisan imtihanları çok güzel bir şekle sokuldu herkes rahatladı. Estonya’da en akıllı insan bile, ne diyordu dört tane küçük Rus çocuğunu 16 Estonyalı çocukla beraber bir okula koyduğunda estonyalı çocukalr iki ayda Rusça öğrenecek, hiçbir rus çocuğu estonyaca öğrenemeyecek. Mantılı bir şey değil. Ne yaptık biz. Akil adamlar meselesi burada akil adamlar yani benim de bulunduğum gruba hükümet izin verdi. Şu mahallenin okulu size ait. O ilkokulları biz idare ettik, hükümetin izniyle. Rus çocuklarla Estonyalı çocukları bir araya koyduk. Öğretmenlerle buluşmaya başladık. Altı ay içerisinde bütün Rus çocuklar Estonyaca öğrendiler. Annelerinin tercümanı oldular. Herkes çocuklarını o mahalleye, o okula götürmek istediler. Bütün okul sistemlerini bu şekilde değiştirdiler.

AKİL İNSANLAR HEYETİ SOMUT NE YAPMALI?

En sonunda somut şeyler yapılması gerekecek. Mesela Hakkari’de yapılması gerekecek. Hakkari’de anneler var, Ayla Yazıcı’nın başlattığı şeylerin devamı gerekiyor. En sonunda annelerden geliyor bütün hisler çocuklarına öğrettikleri şeyler. Her şey annelerden geliyor. Anneler ve çocuklara bakmak lazım. Akil kişiler için de, onlar benim anladığım kadarıyla bölgelere gidip konuşacaklar. Bu barışçıl şeyleri yayacaklar. Ümit ederim ki çok iyi olur. Ama bunun yanında barış geldiği zaman, bazı süreçlerinden de gelişmesi gerekecek. Mesela yas tutan annelerin Çocukları, torunları için neler yapılmalı ki, bu çocuklar bu torunlar öfkelerini gidersinler, daha rahat şekilde yaşadılar. Çünkü ne yapsak bilmiyoruz. Devamlı kronik bir şey oldu. Türkiye yas tutan bir ülkedir.

VUR DE VURALIM DİYENLERİN KALBİNE NASIL DOKUNULUR?

Mesela deriz ki; eğer birisi ben Kürt’üm Kürtçe konuşacağım derse, benim Türklüğüme bir hakarette bulunmuyor bunu söylerim. Her yerde var bu. Mesela Finlandiya’nın batısındaki köylerine gittiğiniz zaman, bir köyde İsveç’ten gelen kişiler daha fazla. Çünkü köyün ismi İsveççe yazmış. Bu gibi şeyler konuşuluyor.  Hürmet değimiz şey odur.

LİDER HAKKINDA SÖYLEYECEĞİM TEK ŞEY VAR, TALİHLİYSENİZ İYİ BİR LİDERİNİZ OLUR

Liderler hakkında söyleyeceğim tek şey var, talihliyseniz iyi bir lideriniz olur. Liderlerin psikolojisi var, onu takip edenlerle liderlerin psikolojisi birbiri içine giriyor.

 ÖCALAN’IN NEVRUZ’DAKİ MEKTUBU ÇOK HOŞUMA GİTTİ

Benim takip ettiğime göre, Öcalan’ın mektubu psikolojiyi, toplum psikolojisini bilenlerden örnek almıştır. Çok hoşuma gitti yazdığı şeyler. diğer liderlerin de öcalan’ın nevruz’daki gibi konuşmasını arzu ederim

ÖCALAN’IN İMRALI’DAN ÇIKMASINI KONUŞMAK İÇİN ÇOK ERKEN, BELKİ SENEYE KONUŞURUZ

Öcalan’ın adadan çıkıp başka yere gitmesi falan, henüz o süreçte değiliz. 10 sene önce deseydim ki Öcalan ile konuşulacak, deli misin sen derlerdi. Zaman değişiyor. Bu Kürt işi aynı zamanda politik siyasal bir süreç oldu. sadece Türkiye’de değil dünyada bir süreç oldu. Dünya değişiyor, biz kimiz meselesi ortaya çıktı için dünyada insan hakları da değişiyor. Bu nedenle 10 sene önceki Öcalan ile bugünkü Öcalan arasında büyük fark var. Ölümleri durdurmak, kanı durdurmak için Öcalan’la konuşulacak şimdi. İyi ki o da konuşmak istiyor. Öteki şeylerin, Öcalan’ın sonu ne olacak sorusunun zamanı değil. Belki gelecek sene de onu konuşuruz.

MEDYAGUNDEM

apo

FETÖ 15 Temmuz’da Apo’yu öldürüp kaos planı yapmış

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili 2 general ve 2 albayla ilgili hazırladığı …

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir