Anasayfa / GENEL / Parlamenter sistem kriz demek
meclis

Parlamenter sistem kriz demek

Sabah gazetesinde Hilal Kaplan’ın “Parlamenter sistem diye yazılır, kriz diye okunur” başlıklı yazısı şöyle…

Mustafa Kemâl ve İsmet İnönü, ‘birinci- ikinci adam’ dinamiğini uzun süre iyi yönetmiş, pek çok zorluktan birlikte geçmiş, yeri geldiğinde dostlarını bile birlikte tasfiye etmiş iki tarihî kişilik olarak bilinir. Ancak aynı zamanda, tek parti yönetimi olmasına rağmen ikisi arasındaki anlaşmazlığın, Mustafa Kemâl’in son dönemlerinde ayyuka çıktığı da gizli değildir.
Bunun devlet işlerine nasıl yansıdığı ise uzun hikâye…
Süleyman Demirel, Tansu Çiller’i, Turgut Özal, Mesut Yılmaz’ı siyaset dünyasının merdivenlerinde yukarıya taşımış, partilerini onlara emanet etmiş iki liderdi.
Neticede ne oldu; iki ikili de kendi paylarına düşen anlaşmazlıkları yaşadılar ve bu kişisel bir husumet olmakla kalmadı, ülkemiz için de olumsuz sonuçlar doğurdu.
Keza, Ahmet Necdet Sezer’i Cumhurbaşkanlığı makamına taşıyan, tüm koalisyon ortaklarını ve muhalefet partilerini ona ikna eden kimdi? Bülent Ecevit… Ve Sezer’in Cumhurbaşkanlığı daha bir yılını doldurmamıştı ki aralarında geçen ‘anayasa kitapçığı fırlatmalı’ kriz yaşandı.
Özal’ın vefatının ertesi yılı siyasî istikrarsızlığın tetiklemesiyle gerçekleşen ekonomik krizin kat kat beterini yaşadık. Borsa %14.6 düştü.
Repo faizi %760’a fırladı. Bankalar arası gecelik faiz %7500’ü buldu. Merkez Bankası’ndan 7.5 milyar dolarlık para çıkışı yaşandı. Millî gelir 200 milyar dolardan 140 milyar dolara geriledi. Enflasyon %90’ı aştı. Binlerce işyeri kapandı.
1.5 milyondan fazla kişi işsiz kaldı.
Yürütme yetkilerinin Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında paylaştırılması budur.
Daha koalisyon hükümetlerinin bu ülkeye yaşattıklarına girmedik bile.
Bunca kötü tecrübeye rağmen parlamenter sistem hâlâ allanıp pullanabiliyor, hayret ediyorum. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne, en başta yürütme erkini merkezileştirmesi ve de koalisyona geçit vermemesi sebebiyle ihtiyacımız var. Bölgemiz savaş ve krizle kaynarken başka türlü ayakta kalamayız, 7 Haziran’da direkten döndüğümüz gibi er geç saldırılara açık hale geliriz.
Bu yüzden de Evet…

MEDYAGUNDEM

evet

Gizli hayırcılar deşifre oldu

Sabah gazetesinde Hilal Kaplan’ın “Referandum dersleri” başlıklı yazısı şöyle… Gerçekten topu birden geldi. Hakikaten Cumhurbaşkanı …

kulliye

Cumhurbaşkanlığı sisteminde ekonomi şaha kalkacak

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türkiye ekonomisi şaha kaldıracak. Atamalardaki krizler sona erecek, dev projelerde imza süreleri …

kk

Yine skandal; şu cahili CHP’ye lider yapmışlar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”nde başbakanlığın kalkacağını unuttu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir