Anasayfa / GENEL / Paralel yargıya eşi görülmemiş operasyon
paralel-yargi

Paralel yargıya eşi görülmemiş operasyon

Yargıda örgütlenen Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik HSYK geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Başta Ergenekon, Balyoz, Kozmik Oda, KPSS, MİT TIR’ları olmak üzere onlarca dava ve soruşturmayla ilgili yüzden fazla hâkim ve savcı incelenecek.


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yargıdaki Paralel yapılanmayı ortaya çıkarmak ve bu yapının Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısını araştırmak üzere, sayıları yüzü aşan hâkim ve savcıya yönelik bugüne kadar eşi görülmemiş inceleme süreci başlattı. Soruşturmanın başlangıcı, Fethullahçı Terör Örgütü ana soruşturmasını yürüten Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcısı Serdar Coşkun’un HSYK’ya gönderdiği kapsamlı yazı oldu. Savcı Coşkun, yürüttüğü soruşturma sırasında örgütün yargı içinde örgütlendiği ve böylelikle Paralel bir yargı kurulmasının amaçlandığı yönünde bulgulara ulaştı. Savcı Coşkun bunun üzerine HSYK’ya gönderdiği yazıda bulguların araştırılmasını talep etti.

‘BİR KISIM HÂKİM VE SAVCI’

Yazıyı değerlendiren HSYK 3’üncü Dairesi iddiaları ciddi bularak incelenmesi ve bu nedenle müfettişler görevlendirilmesi yönünde karar aldı. Karar sonunda Adalet Bakanı Kenan İpek’in imzasıyla yapılan açıklamada, Ankara Başsavcılığı’ndan gelen ihbar yazısı ve içerdiği iddialara ilişkin bilgi aktarıldı ve o yazı hatırlatılarak şöyle denildi: “Bir kısım hâkim ve Cumhuriyet savcıları hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargı kuvveti içerisinde, organizasyonu ve hiyerarşik yapısı bulunan, devlet yargısına alternatif olarak ve örgütlü biçimde faaliyet gösteren, kendinden olmayan veya kullanamadığı ya da farklı düşünen kişileri yargı kararları ile operasyonların hedefi hâline getiren, emniyet ve yargı üzerinden toplanan istihbarata göre örgütün üst düzey yöneticilerinin verdiği kararları icra eden, suç faili veya masum olduğuna bakılmaksızın bir çok kişiyi yargı eliyle mağdur eden, abartılı, ayrıntıya boğulmuş, gerçeklerin gizlendiği, kasıtlı, taraflı ve delilsiz davalar açan, topluma yönelik algıyı yöneten Paralel Devlet Yapılanması Terör Örgütü isimli yapının yargıdaki uzantıları olarak paralel bir yargı gücü oluşturdukları iddiasıyla yapılan ihbar üzerine, HSYK 3’üncü Dairesi’nin 2015/3488 sayılı dosyası açılmış ve anılan dairece 14.04.2015 tarihinde söz konusu iddia ile inceleme sırasında ortaya çıkabilecek sair hususların Kurul Müfettişi tarafından incelenmesine karar verilmiştir.”

ONLARCA SORUŞTURMA VE DAVA İNCELENECEK

HSYK 3’üncü Dairesi incelenecek hâkimsavcıların isimleri vermedi. Ancak araştırılacak yargı süreçlerinden bazıları şunlar:
Ergenekon ve Balyoz gibi ana davalarda, Paralel’in amacına hizmet ederek, darbeyle mücadele soruşturmalarında komutanları hedef alan hâkim – savcılar incelenecek.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan Kozmik Oda soruşturmasında, Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndan alınan askeri bilgilerin nerelere aktarıldığı, hâkim-savcıların buradaki rolü araştırılacak.
KPSS soruşturmasının neden sürüncemede bırakıldığı, Paralel’in devlette yapılanmasına neden göz yumulduğu incelenecek.
MİT TIR’larını durdurup bunlarda silah varmış algısı yaratan hâkim – savcıların, FTÖ ile bağlantıları araştıralacak.
Paralel çetenin ticaret mahkemelerindeki faaliyetleri incelenecek.
Eski İstanbul Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Kurtoğlu’na kumpas kurularak emekli olması araştırılacak.

(ERSAN ATAR/SABAH)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir