Anasayfa / GENEL / Paralel yapının yargıdaki 2 ismi TMSF’de mevzilenmiş
karakus-tmsf

Paralel yapının yargıdaki 2 ismi TMSF’de mevzilenmiş

Zekeriya Öz’ün ‘fatura timi’nde yer alan avukat Tayfun Aktaş’la paralel yapının en etkili ikinci adamı Osman Karakuş’un TMSF’de kritik davalara baktığı ortaya çıktı.

Savcı Zekeriya Öz’ü ailesiyle birlikte Dubai’de ağırlayan işadamı Ali Ağaoğlu’nun ofisine gidip, tehditle geçmişe yönelik fatura isteyen “Fatura timi”nde yer alan avukat Tayfun Aktaş’la, cemaatin yargıdaki en etkili ikinci imamı, avukat Osman Karakuş’un Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatı olduğu ve pek çok kritik davaya baktıkları ortaya çıktı. TMSF bünyesinde 150 civarında hukuk müşaviri olduğunu buna rağmen dışarıdan paralel yapıyla bağlantılı olan bu iki isimden hizmet alındığını belirten TSMF’ye yakın bir kaynak, “Her iki avukatla danışmanlık ücreti adı altında bir anlaşma yapılarak dışarıdan hizmet alınıyor. Kritik davaları bu avukatlara verip bunun üzerinden bir operasyon yapıyorlar. Bazı gazeteler de bu ‘algı’ operasyonunda kullanılıyor. Hep bu gazetelere servisler yapılıyor” dedi.

MUSTAFA SARIGÜL İÇİN MAĞDUR ALGISI
Eski TMSF Başkanı Ahmet Ertürk döneminde de kurum içinde ‘parelel yapı’ adamlarının yer aldığını belirten aynı kaynak şunları belirtti: “Ancak o dönem açıktan bir çalışma yapılmıyordu. Mevcut Başkan Şakir Ercan Gül’ün etrafını sardılar. Örneğin Mustafa Sarıgül’e yapılan operasyonu bu ekip organize etti. Bir hafta Sarıgül manşetlerde yer aldı ve mağdur rolü biçildi. Milyonlarca para verse, bu kadar reklam yapamazdı. Ayrıca bu operasyonla birlikte Sarıgül’ün kamuoyunda ‘mağduriyet’ algısından azami ölçüde faydalanması sağlandı.” TMSF içindeki kritik dosyalara kesinlikle kurum içindeki hukukçuların baktığını belirten aynı kaynak, şu tespitlerde bulundu: “İcra, takip gibi dosyaların hukuki takipleri dışarıya verilmesi gerekirken, özel dosyaların verilmesinin bir anlamı var. Örneğin Fethi Çalık döneminde kuruma hâkim olmak istediler. İzin verilmedi. Verilmediği için Çalık’la ilgili sık sık haber servisleri yapıldı. Kendilerinden olmayan personele mobbing uygulandı. Bazıları istifa ettirildi, bazılarının ise yerleri değiştirildi. Şakir Ercan Gül’ün etrafını bir ‘ahtapot’ gibi sardılar.”

FETHULLAH GÜLEN’İN DE DÜNÜRÜ…
Tayfun Aktaş, 17-25 Aralık operasyonlarının kilit ismi savcı Zekeriya Öz’ün fatura timinde yer alan isimlerden biri. Dubai’de Ali Ağaoğlu’nun parasıyla 5 yıldızlı otelde tatil yaptığı ortaya çıkan savcı Öz, beleş tatilin masrafını kendi cebinden ödemiş gibi göstermek için arkadaşlarını makbuz almak üzere Ağaoğlu’na göndermişti. Öz’ün ‘fatura timi’nde avukat Tayfun Aktaş, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca ve Yeditepe İnşaat’ın sahibi Aytaç Ocaklı bulunuyordu. Güvenlik kameralarına yansıyan görüşme yaklaşık 70 dakika sürmüştü. Avukat Osman Karakuş’un ise Ahmet Can’dan sonra paralel devletin yargıdaki gizli yapılanmasını yöneten en etkili ikinci isim olduğu ortaya çıkmıştı. HSYK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’a bakan üst yargı imamı Karakuş’un üst mahkemelerdeki davalara müdahil olarak, aleyhte veya lehte karar çıkarılmasında etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu üyesi olan Karakuş’un kızı, Fethullah Gülen’in kardeşi Mesih Gülen’in oğlu ile evli. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

taraf-altan

FETÖ’nün kumpas gazetesi satılık!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) aralarında Taraf gazetesinin de bulunduğu 8 adet basın yayın kuruluşuna …

gulluoglu

FETÖ’nün baklavacısının mal kaçırma oyunu

FETÖ’ye finansman sağlamaktan tutuklanan Baklavacı Faruk Güllüoğlu’nun bazı şubelerini devralan ve ‘Hasan Gültekin Gaziantep Baklavacısı’ …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir