Anasayfa / GENEL / Paralel terör örgütünün yeni kaos planı
kaos

Paralel terör örgütünün yeni kaos planı

Darbe girişimlerinde başarısız olan Paralel çete şimdi de barış sürecini baltalayıp, kaos çıkarmak istiyor. Hüda-Par’a saldırılar ve Kızıltepe Belediyesi eş başkanlarının gözaltısına alınması da bunun bir parçası.


Paralel Yapı Türkiye’nin geleceği üzerine büyük bir oyuna daha hazırlanıyor. Hedef çözüm sürecini baltalayıp, kaos çıkarmak. Yılın son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında devlete sızan Paralel Yapı ile mücadelenin kararlılıkla süreceği mesajı çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında 6.5 saat süren toplantıda terörün sona erdirilmesi ve çözüm sürecinde gelinen aşama ele alındı. Paralel devlet yapılanması ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadele hakkında sunum yapılırken, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı. Toplantıda Paralel Yapı’nın çözüm sürecine yönelik tepki zemini oluşturmaya çalıştığı tespiti yapıldı. Bu kapsamda yargıdaki ve emniyetteki faal elemanlarının, çözüm sürecini sabote edecek, görünüşü yasal kılıfa büründürülmüş tahrik operasyonları yapabilecekleri vurgulanıyor.

RAPORLARA YANSIDI

Çözüm sürecini sabote etmeye yönelik girişimler istihbarat birimleri tarafından deşifre edilirken, ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Bingöl, Diyarbakır ve en son Cizre’de üç kişinin yaşamını yitirdiği provokatif eylemlerin arkasında da Paralel çetenin izleri çıktı. Sürece olan güveni azaltmak, Hüda-Par’a saldırılar gibi olaylarla bölgede çatışma ortamı yaratmak istenirken, bölge halkını da hükümete karşı kışkırtmayı planladığı belirlendi. İstihbarat birimleri, çatışma olaylarının yanı sıra bölgedeki Kürt siyasetçilere yönelik gözaltı, tutuklama şeklinde girişimlerin devreye sokulduğunu saptadı. Seçimlerden önce Diyarbakır, Şırnak gibi bölgedeki kritik illerde koas ortamı yaratma girişimlerinin devam edeceği ifade edildi.

KIZILTEPE SON ÖRNEK

“Öcalan’a özgürlük” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Mardin’in Kızıltepe İlçesi Belediyesi eşbaşkanları İsmail Ası ve Leyla Salman sorgularının ardından serbest bırakıldı. Batman’da da 4’ü meclis üyesi 9 kişi “örgüt propagandası yapmak” ve “suçluyu övmek” iddiasıyla polis tarafından Emniyet’e götürüldü. Ası, sürecin sabote edilmek istendiğini vurgulayarak, “İmza kampanyasının yasaklandığı gerekçesiyle bizi göz altına aldılar. Oysa devlet nezdinde Öcalan ile görüşmeler yapılıyor. Süreci provoke etmek istercesine kampanyayı hem yasaklıyorlar hem bizi gözaltına alıyorlar” diye konuştu. Paralel Yapı’nın yargıdaki elemanlarının özellikle bölgede benzeri gözaltılarla süreci sabote etmeye yönelik girişimlerinin devam edeceği belirtiliyor.

(HAZAL ATEŞ/SABAH)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’nün nefes borusu kesildi

MGK’ya sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgütün, finansal ayağı kırıldı. 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar …

kaos

Asıl hedefleri ekonomi

Türkiye’nin şahlanmasını istemeyen güçler, terör örgütleriyle sonuca ulaşamayınca bir kez daha ekonomiyi hedef aldı. Bunun …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir