Anasayfa / GENEL / Paralel rektör Gezi kalkışmasına otobüs kaldırmış!
gezi

Paralel rektör Gezi kalkışmasına otobüs kaldırmış!

Fetullah Gülen’in doktoru Tuncay Delibaş’ın kurduğu vakıfın üyesi olan Hacettepe Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer’in, Gezi olayları sırasında öğrencilerin ODTÜ’deki eylemlere gidebilmeleri için otobüs kaldırdığı iddia edildi


FETÖ/PDY örgütü lideri Fetullah Gülen’in özel doktoru Tuncay Delibaş ve Hacettepe Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, 2011 yılında üniversitedeki rektörlük seçimlerine 6 ay kala Sağlık Bilimleri Yüksek Teknoloji Araştırma Vakfı adını verdikleri bir vakıf kurdu. Amacı Hacettepe Üniversitesi’ni ve bünyesindeki Teknokent’i ele geçirmek olan Paralel Yapı’nın bu vakfı üyesi olan Prof. Dr. Murat Tuncer, 2011’de yapılan seçimin ardından Hacettepe Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Tuncer’in rektör seçilmesinin ardından Hacettepe Üniversitesi ve Teknokent, vakfa ve paralel yapıya finans sağlayan şirketlerin deyim yerindeyse cirit attığı yer haline geldi. Paralel Yapı’nın üniversite ve Teknokent’te oyunu bir dönem burada iş yapan bir iş adamı ve eski bir genel müdürünAnkara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne verdiği ifadelerle gün yüzüne çıktı.

PARALAR FETÖ’YE AKTARILIYOR
FETÖ’ye yakın vakfı kuran isimlerin kısa bir süre içerisinde üniversite ve Teknokent yönetiminde önemli yerlere getirilmesi dikkat çekerken Teknokent’te firma sahibi olan üst düzey bir işadamı Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne verdiği ifadede, “Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Delibaş ile FETÖ’nün Kuzey Pasifik sorumlusu Hüseyin Kara vasıtasıyla tanıştım. Hacettepe Teknokent’te Paralel Yapı’ya yakın birçok firma bulunmaktadır. Bu şirketler üzerinden Paralel Yapı’ya paralar aktarılmaktadır. Tuncay Delibaş ile görüşmelerimiz 2013 yılına kadar sürdü. Delibaş benden rektörlük seçimleri, kendilerinin yöneteceği bir vakıf üniversitesi ve kurulacak bir şirket için 10 milyon Dolar istedi. 17-25 Aralık süreciyle ilgili fikirlerimi anlatıp Fetullah Gülen cemaati hakkında olumsuz görüş belirtince Teknokent yönetimi tarafından yaptığım iş durduruldu” dedi. Hacettepe Teknokent’i Fetullahçı imajından kurtarmak için Tuncay Delibaş tarafından göreve getirildiğini belirten Eski Genel Müdür D.K. ise emniyete verdiği ifadede Paralel Yapı’nın Gezi olaylarına destek verdiğini bir kez daha ortaya çıkardı.

YENİ REKTÖR HALUK ÖZEN OLDU
19 Aralık 2015’te gerçekleştirilen rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Murat Tuncer, 688 oy alan Prof. Dr. Haluk Özen’in ardından ikinci sırada yer alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özen’i Hacettepe Üniversitesi’ne rektör olarak atadı.

İŞTE D.K.’NİN İFADELERİNDEN ÖNE ÇIKANLAR
Teknokent’in asli işi olan AR-GE proje süreçleri, idari aksaklıkları ve usulsüzlükleri düzeltmeye başladım. Alınacak hizmetlere dair yapılan sözleşmeler, ya ihalesiz yada göstermelik ihalelerdi. İnşaatı dahi yapmayan müteahhide 4 milyon 500 bin TL ödenmiş, üstelik bu iş için bakanlıktan 2 milyon 400 bin TL hibe alınmıştı.
Tuncay Delibaş görüşmelerini odasının arkasındaki 3 tane tekli koltuğun sığdığı, penceresiz, hava girişi bile olmayan odada yapması dikkatimi çekti.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer başta gezi olaylarını desteklemiş, gezi olayları sırasında öğrencilerin ve akademisyenlerin ODTÜ’ye gidebilmeleri için otobüs kaldırmıştır.

PARALEL FİRMALARA İŞLER VERİLDİ
Paralel Yapı’nın adeta hücresi haline dönüşen Hacettepe Üniversitesi’nde cemaate yakın Zirve Üniversitesi’nin sahibi olan Nakiboğlu ailesinin idaresindeki Ankara Kapital ve Lotus İnşaat şirketlerine Teknokent’in yapı işleri verildi. Normal değerinin üstünde bedellerle sözleşmeler imzalandığı gibi kararlaştırılan bu oranlar paralel firmalara üniversitenin zararına olacak şekilde defalarca değiştirildi. Değiştirilen bu oranlar nedeniyle Hacettepe Üniversitesi çok büyük maddi zararlara uğratıldığı iddia edildi.

(Sabah Ankara)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir