Anasayfa / GENEL / Paralel örgütün “bavulcusu” Baransu tutuklandı
baransu-tutuklama

Paralel örgütün “bavulcusu” Baransu tutuklandı

Balyoz davası sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada gazeteci Mehmet Baransu mahkemece tutuklandı.


Balyoz Davası’nın delillerini yayınlayan ve savcılığa teslim eden gazeteci Mehmet Baransu, davanın delillerinin çökmesinin ardından “Örgüt kurma” ve “devletin gizli bilgilerini yayınlama” suçlamasıyla tutuklamaya sevk edilen Baransu tutuklandı..

Gazeteci Mehmet Baransu, Balyoz sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmasında tutuklandı. Gerekçe, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek.

Gazeteci Mehmet Baransu, Balyoz davası sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada tutuklandı.

İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Baransu’yu devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçlamasıyla tutukladı.

Balyoz belgeleri soruldu

Baransu tutuklama istemiyle mahkemede sorgulanmadan önce emniyette 17 sayfalık ifade verdi. İfade için hazırlanan sorularda Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen yazıya yer verildi.
Savcılık, soruşturma kapsamında Mehmet Baransu tarafından savcılığa teslim edilen belgeler arasında gizli belge olup olmadığını sordu. Genelkurmay, “Belgeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda Balyoz, Suga, Çarşaf vb isimlerle hazırlanmış olanlar TSK’ya ait belgeler değildir.” dedi.
Genelkurmay, belgeler arasında 118 adet ‘çok gizli’ belge olduğunu da belirtti.
İfadede Baransu’ya belgeleri savcılığa kimin teslim ettiği soruldu. Mehmet Baransu, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı’nın istemesi üzerine belgeleri kendisinin savcılığa teslim ettiğini’ söyledi. Belgelerinin orjinallerini imha etmediklerini belirtti.
Baransu, Balyoz haberlerine konu olan belgeleri de Taraf Gazetesi’ne giderken yolda gördüğü bir kişinin verdiğini anlattı. Baransu, bu kişinin kendisini emekli asker olarak tanıttığını söyledi.

“Tarihi hatırlamıyorum”

Baransu’ya haberinin kaynakları da soruldu. Emniyet sorgusunda ‘Bunları kim yada kimlerden hangi tarihte teslim aldınız?’ sorusunu yöneltildi. Baransu bu soruya, ‘Bu belgeleri bir kişiden aldım, uzun zaman oldu tam tarihini hatırlamıyorum’ diye yanıt verdi. Baransu bu kişiyle Taraf Gazetesi’ne yakın bir yerde görüştüğünü söyledi.

Sorguda ‘Çok gizli belgeleri gazetede kimlerle incelediniz? sorusu da yöneltildi. Baransu, belgeleri Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ile birlikte incelediklerini ifade etti.

Baransu devletin askeri hareketanı tehliyekeye sokacak belgelerin yayınlanmadığını da belirtti.
Balyoz davası kapsamında hazırlanan son bilirkişi raporunda dijital verilerin sahte olduğu yönünde rapor verildiği hatırlatılarak, “Bu sahte dijital verileri siz mi ürettiniz?’ diye soruldu. Mehmet Baransu, “Hayır. İddia edildiği gibi ‘sahte dijital verileri’ ben ürettiysem orjinal hallerini neden savcılığa vereyim?” diye yanıt verdi.

MEDYAGUNDEM

kadir2

FETÖ’nün avukatı Baransu’nın kankası Kadir!

DHA’da muhabirlik yapan Kadir Çetinçalı’nın 25 Aralık kumpasından 1 hafta önce Twitter’dan “Sıra Bilal Erdoğan’da” …

baransu2

Baransu’nun FETÖ’cü ağabeyi hırsızlıktan hesap verecek

2010’daki sınav usulsüzlüğüne yönelik 5’inci dava bugün başlıyor. Yalçın Baransu ile Gülen’in yeğeni de sanık …

baransu1

Çocuklarının utanç duyduğu FETÖ’cü baba!

Eski eşi FETÖ tutuklusu Mehmet Baransu’nun iki çocuğunun “Baransu”olan soy isimleri, mahkeme kararı ile değiştirdi. …

2 Yorumlar

  1. aslan parçası

    sıra fuatavniye kucak açan pavyon fedaisine mi geldi? onun suçları daha çok bakalım parti genel başkanının kiraladığı arabayı neresine sokacak!!! eee baransu için en çok kim tepiniyorsa ortalıkta sıra ona onlara gelmiş demektir…TANIKLIK kurtaracak mı seni

    • Bu ülke Tanık’ların Sanık olduğunu çoook gördü, en çok tepinen, debelenen Memişlerinden emziren PİÇ’tir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir