Anasayfa / GENEL / Paralel örgüt yüzlerce savcının sicilini böyle bozdu!
star-manset

Paralel örgüt yüzlerce savcının sicilini böyle bozdu!

Star gazetesi yazarı Elif Çakır, bugün gazetesinin manşetinde de yer alan yazısında paralel örgüt tarafından mağdur edilen yargı mensuplarının hikayelerini yazdı. Yalan, iftira, sahte ihbar mektuplarıyla paralel örgütten olmadıkları için hayatları karartılmaya çalışılan savcı ve hakimlerin anlattıkları kan dondurucu cinsten.
İşte o yazı:
PARALEL ÖRGÜT MAĞDURU YARGI MENSUPLARI
Paralel yapının sicillerini bozarak terfi etmelerinin önüne geçtiği savcı ve hakimlerin anlattıkları şaşkınlık yaratıyor. Paralel mağduru savcı anlatıyor: “İmzasız e-postaya göre alkollü bir mekanda aşırıya kaçarak darbuka çalmaya başlamışım. Sonra masa masa dolaşarak bahşiş toplamışım… İşte sicilim böyle bozuldu.”

HatırlayacaksInız, Cumartesi günü ‘Pensilvanya’nın HSYK seçim stratejisi’ başlıklı yazımı, Çarşamba’ya ‘sicil affı’ konusuyla devam edeceğiz diye bitirmiştim.

Biliyorsunuz, Yargıda Birlik Platformu üyeleri  hafta Adalet Bakanı Bozdağ ve Başbakan Davutoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiler. Bu ziyarette platform üyeleri yargı mensuplarının taleplerini üç başlık altında hükümet yetkililerine ilettiler.

10 BİNE YAKIN DOSYA

Bunlardan en önemlisi 2010 yılından bu yana, HSYK’ya isimsiz ve imzasız gönderilen ihbar mektuplarıyla haklarında başlatılan soruşturmalar neticesinde sicilleri bozularak hayatları karartılan yargı mensuplarına yönelik ‘sicil affı’ meselesidir. HSYK’nın elinde toplamda 10 bine yakın dosya olduğu bulunuyor.

Bu dosyalar ikiye ayrılıyor.

Paralel yapıya mensup olmayan yargı mensupları hakkında ivedilikle soruşturmaların ve incelemelerin başlatıldığı dosyalar.

Paralel yapıya yakın yargı mensupları hakkındaki işleme konulmayan sümenaltı edilen dosyalar.

EKREM DUMANLI’NIN ANLATTIĞI GİBİ

Yani, Ekrem Dumanlı’nın 2009 yılında gündeme getirdiği gibi ne zaman kamuoyunu yakından ilgilendiren kritik bir dava görülse ve ne zaman o dava sonuca doğru yürüse HSYK devreye giriyor ya zanlıları aklayıp paklıyor…

Ya da HSYK içindeki gücü elinde bulunduran ekip, korsan kararnameler ve korsan açıklamalar yapıp HSYK’nın arkasına sığınarak yargı camiasını tehdit ediyorlar, kendilerinden olmayan savcılar ve hakimlere dünyayı cehennem ediyorlar.

Evet, Ekrem Dumanlı aynen böyle yazıyordu 2009 yılında.

12 Ekim’de yapılacak olan HSYK seçimleri hem ülkenin kaderini belirleyecek hem de yargı mensuplarının kaderini…

Bu seçimler, topluma adalet ve hukuk dağıtan yargıçların maruz kaldığı mağduriyetlerin giderilmesi açısından önem taşıyor.

Peki, paralel yapıya mensup olmayan, paralel yapıyla işbirliği yapmayan savcılar ve hakimlerin ‘sicilleri’ nasıl bozuluyor.

HSYK İÇİNDEKİ PARALEL ÇETE NASIL ÇALIŞIYOR?

Daha doğrusu ‘HSYK içindeki çete’ organize bir şekilde nasıl çalışıyor.

Paralel yapı mensubu olmadığı için sicili bozulan üç binin üzerinde savcı ve hakim olduğu söyleniyor.

Ben de bu mağduriyet hikayelerinin peşine düştüm.

Okuduğunuzda inanamayacağınız, ‘bu gerçek olamaz’ diyeceğiniz bir hikaye anlatacağım.

Daha doğrusu hikayeler.

Öyle görünüyor ki, adliyesi olan her şehirde birden fazla buna benzer akıl almaz olaylar yaşanmış.

MESLEK HAYATLARIMIZ BÖYLE BİTİRİLMEYE ÇALIŞILDI

Mağduriyet yeri Ege’nin şirin bir ilçesi. Yıl 2011. Cumhuriyet Savcısı Y. A’nın sicilinin nasıl bozulduğunun hikayesini dinlediğimde inanamadım. Sürekli sözünü kesip “Bu anlattıklarınız doğru mu?” diye sordum, “Bu kadarı da fazla” itirazları yaptım dahası “İyi ama bu çok komik değil mi?” dedim… İnanamadım. Şaka gibi. Sit-com gibi. Hatta “Ya buna kimse inanmaz ama..” dediğimde Y. A ‘İyi de işte bütün bunlarla bizim sicillerimiz bozulmaya çalışıldı, bu saçma sapan, akıl dışı iddialar için gittik savunma verdik, meslek hayatlarımız bitirilmeye çalışıldı” dedi.

Araya girmeden, tüm hikayeyle başbaşa bırakıyorum sizi.

SAHTE İHBAR MEKTUBUYLA HAYAT KARARTMA

2011 yılında Cumhuriyet Savcısı olan Y. A anlatıyor:

“Başıma gelenleri ilk bir yıl algılamaya çalıştım. Yaşadıklarımın gerçek olmadığını, bir gün uyanacağımı ve aslında bütün bunları yaşamadığımı, bir kabus gördüğümü zannedeceğimi düşündüm. Yaşadıklarımı kaldıramadım, antidepresanlar kullandım.

Her şey bir elektronik postayla başladı.

HSYK’ya benimle ilgili hala ulaşamadığımız ve kim olduğunu bilmediğimiz, İsmail adında, Yargıtay Onursal Emekli Savcısı titriyle bir elektronik bir posta gönderilmiş. Böyle bir unvanın olmadığını söylemeliyim bu arada. Yargıtay Onursal Emekli Savcısı olan bu kişi ‘Burada bir savcı var. Adı Y. A Giyimi kuşamı gayet düzgün, hali tavrı yerinde birisi gibi gözüküyordu. Çok da hoşumuza gitmişti ilk başlarda. Sonra hakkında duyduklarımla dehşete düştüm. Bu Y. A meğer her gün bir yerde alkol alıp eğleniyormuş, dışarıda da mafya uzantılı kişilerle iletişim halindeymiş. İletişimde olduğu mafyanın adliyede dosyaları varmış, onları kapattığına dair duyumlar aldım.

Hatta geçenlerde alkollü bir mekanda aşırıya kaçmış, mekan sanatçısının elindeki darbukayı alıp çalmaya başlamış, sonra da savcı Y. A masa masa dolaşarak bahşiş toplamış. Böyle bir adamın savcılık görevinde bulunmasına nasıl müsaade ediyorsunuz? Hakkında soruşturma başlatılmasını talep ediyorum.’

Bu e-posta üzerine HSYK derhal bir müfettiş görevlendirdi. E. D. geldi, olayı soruşturmak için. Adliyeden iki kişiyi dinlemiş. Tabi ilçedeki alkollü mekanları dolaşmış, bütün bunları sonrasında öğrendik. Mekan sahibine ‘Siz bize söyleyin, bakın tüm ilçe görmüş onu darbuka çalarken, bahşiş toplarken, siz görmemiş olabilirsiniz, zaten görevden alacağız onu, hadi doğruyu söyleyin’ diyerek e-postada yer alan iddiaları doğrulatmaya çalışmış ancak mekan sahibi reddetmiş. Mekan sahibi söyledi sonrasında.

AKILLARA ZİYAN MÜFETTİŞ RAPORU

HSYK’nın görevlendirdiği müfettişin hazırladığı akıllara ziyan rapor HSYK’da. İddiaları gördüğümde inanamadım. Ben bir gözlükçüden de 15 tane gözlük almışım, dahası yemek yediğim yerlere para ödemiyormuşum… Ödediğimde de çok düşük hesaplar ödüyormuşum. Daha neler neler… Bütün bunlarla sicilim bozulmaya çalışıldı.

Müfettiş raporu hazırladı. Raporda diyor ki ‘Soruşturma esnasında savcı Y. A’nın baktığı bin 500 dosya incelendi. İlgilinin incelenen dosyasında herhangi bir eksik ya da şaibeye neden olacak bir tespit yapılmamış ise de ilgilinin ‘geniş çevresi’ nedeniyle tarafsız görev yapamayacağı kanaati oluşmuştur. Bu nedenden dolayı savcı Y. A’ya ‘Yer Değiştirme Cezası’ verilmesini talep ediyorum.

Yer Değiştirme Cezası, meslekten ihraç edilmekten sonraki en ağır ceza oluyor, bu arada. Suçum ne? Yok. Delil, yok. Tanıkların kim olduğu belli değil.

Raporun bu kısmı ‘sicil’ bozmaya yönelik oluyor.

TERFİ ETMEMİN ÖNÜNÜ KESTİLER

Bununla kalmıyor elbette. Raporun ikinci kısmını yazıyor müfettiş ve orada da ‘mesleki’ başarıyı bozuyor. Bu şu demek, bizler 1. Sınıf olduğumuzda Başsavcıvekili, Başsavcı olabiliyoruz. Bunun önünü de işte bu ‘Meslek Başarısı’ puanıyla bozuyor.

Raporun ikinci kısmında akıllara ziyan şu sözler yer alıyor bakın, “Her ne kadar ilgili hakkında bazı tanıklar lehte tanıklık yapsalar da bu tanıkların beyanlarını ciddiye almamak gerekiyor. Bu tanıklar savcı Y. A ile yakın ilişkide olduklarından dolayı kendisini korumak amaçlı bu beyanları vermişlerdir. Adliyede görev yapan tanık Z ile tanık Y’nin beyanları ilgili hakkında gerçeği yansıtmaktadır. İlgili ‘geniş çevresi’ nedeniyle mesleki anlamda kendisini geliştirememiş olup 66 notu verilmiştir.’

Müfettiş bana 66 notu yazarak terfi etmemin önünü kesti. Hem de benim 2009 yılında ‘Mümtaz Defteri’nin birinci sırasında terfi etmiş olmama rağmen bunu yaptılar.”

EVİNE MOBİLYA ALAN SAVCIYA ATILAN İFTİRA

Ne hissediyorsunuz. Şaka gibi değil mi? İnanamıyorsunuz.

Ancak değil, şaka bir gibi saçma sapan iddialarla yargı mensuplarının ‘sicilleri’ böyle bozuldu. Şu anda başka bir şehirde savcı olarak görevine devam ediyor Y. A.

Kendisine “Siz tek miydiniz, bu muameleye maruz kalan” diye sordum. “Bütün bunlar benim başıma gelirken sonra bir fark ettim ki, ben yalnız değilim. Bu kabusu yaşayan sadece ben değildim. Cumhuriyet Başsavcısı da dahil olmak üzere benimle birlikte beş arkadaşımız benzeri şeyleri yaşadığımızı fark ettik.”

Şirin ilçenin adliyesinde bunları yaşayan elbette sadece savcı Y. A değil.

O dönem Cumhuriyet Başsavcısı olan U. K ve aynı adliyede hakim olan eşi M. K’nın yaşadıkları da akıl alır gibi değil.

“İlçedeki filan mobilya mağazasından indirimli mobilya alıyor, adliyedeki diğer savcıları da o mağazadan mobilya almaları için baskı kuruyor” suçlamasıyla, U. K’nın Cumhuriyet Başsavcılığı unvanı alınırken, hakim eşi M. K ise ‘Evinin dekorasyonunu mafyadan birilerine yaptırmak’la itham edilmiş.

“ÇAYCI KIZA SARKIYOR” İFTİRASI

Cumhuriyet Savcısı M. D ve eşinin mağduriyeti tam bir bel altı. HSYK’ya giden ihbar mektubu ‘Çaycı kıza sarkıyor’ şeklinde olmuş. Müfettiş raporunda ise ‘Alkol alıp dağıttığı, büfeden ücretsiz rakı alıyor’ gibi akıllara ziyan iddialar yazılmış.

Dönemin Cumhuriyet Başsavcı’nın yaşadıklarını daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Şimdi…

Savcı Y. A diyor ki…

“Bizim istediğimiz ‘sicil affı’ değil. Sicil affı demek bizim suç işlediğimiz demektir. Biz CMK’ya göre yeniden soruşturma istiyoruz. Kim bu bilinmeyen adamlar. Bu aslı astarı olmayan ihbar mektupları kimler tarafından yazıldı. Bizler gerçek tanıklar dinlensin dediğimiz halde HSYK’da neden kapılar bize kapatıldı ve hangi gerekçelerle bizler infaz edildik. Bizler bütün bu dosyalara yeniden bakılsın istiyoruz. Sicil affı gerektirecek bir durumumuz yok bizim.”

Velhasıl, ben bu hikayeleri yazmaya devam edeceğim. Devam edeceğim ki, ülkenin kaderini belirleyecek olan HSYK seçimlerinin neden çok önemli olduğu anlaşılabilsin ve HSYK içindeki organize çete ortaya çıkabilsin.

HSYK seçimleri önemli.

Önce bu ülkenin adalet ve hak dağıtan savcıları ve hakimlerinin yaşadıkları adaletsizlik giderilecek ki, onlar da bu ülkenin insanlarına hakkaniyetli bir şekilde adalet ve hak dağıtabilsinler.

Paralel örgüt tarafından, sahte ihbar mektupları, sahte tanıklarla sicilleri bozulmuş savcılar ve hakimlerin kişisel hikayelerini anlatmaya devam ediyoruz.

ÇAKIR’IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kemal

CHP’nin yargıyı arka bahçesi yaptığı yıllar!

“Yargıya müdahale” olarak ilan ettiği olayın bir şikayet dilekçesi olduğu ortaya çıkan Kılıçdaroğlu ve CHP’nin …

monte6

Yargıdaki FETÖ’ye dair vehameti gösteren haber

Meslekten ihraç edilip haklarında gözaltı kararı verilen 23 hakim ve savcıdan 5’i tutuklandı. Önceki günlerde …

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir