Anasayfa / GENEL / Paralel örgüt delili için kriptolu telefon dinlemesine bakın
dinleme4

Paralel örgüt delili için kriptolu telefon dinlemesine bakın

Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni kriptolu telefonların yılbaşından önce dağıtılacağını açıkladı. Işık, kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin ayrıntıları da açıklayarak, “paralel örgüt için delil arayanlar, kriptolu telefon dinlemesine baksın” dedi.

Işık, TBMM’de gazetecilerle yaptığı sohbette, ABD ve Almanya’nın paralel örgütle işbirliği yapmaması halinde, kriptolu telefonları dinleme şansı bulunmadığını da vurguladı.

Bakan Işık, kriptolu telefonların dinlenilmesine ilişkin sistemin ayrıntılarını şöyle anlattı:

-Kriptolu telefonların yazılımını yapanlar, telefonların IMEI numaralarını TİB’e bildirmişler
-TİB, kriptolu telefonların IMEI numaralarını kaydetmiş.
-Oysa kriptolu telefonların IMEI numaralarının TİB’e bildirilmesi de, TİB’in bunları kaydetmesi de yasadışı
-TİB’e telefonların IMEI’leri emniyet tarafından bildirilmiş.
-Dolasıyla, bu sadece tek bir kurumdan yapılan ihlal değil. Değişik kurumlardaki, aynı örgütün farklı elemanlarının işbirliği sonucunda yapılan bir güvenlik ihlali.

“PARALEL ÖRGÜT İÇİN DELİL BURADA…”

Işık, bu ayrıntıları verdikten sonra ise şu cümleyi kullandı; “Eğer paralel örgüt konusunda hala delil arayanlar varsa, kriptolu telefonların dinlenmesine baksınlar. Kriptolu telefonların sadece bunların yazılımını yapanlar tarafından dinlenilmesi mümkün değil. Pek çok kurumdaki örgüt elemanlarının işbirliği sonucunda bu dinlemeler yapılabiliyor.”

“ALMANYA, ABD, PARALELSİZ DİNLEYEMEZ…”

Bakan Işık, Almanya, ya da ABD gibi ülkelerin, böylesine örgütsel bir yapının gerekli olduğu kriptolu telefon dinleme konusunu, “paralel yapının yardımı olmadan yapamayacaklarını” da vurguladı. Bakan Işık, “dinledilerse, mutlaka paralel aracılığıyla dinlemişlerdir” dedi.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI

Bakan Işık, kriptolu telefonların nasıl dinlendiğinin belirlenme sürecinin ayrıntılarını da paylaştı. Buna göre;
-Kriptolu telefon konuşmalarının tapeleri internete sızınca, dinlemenin nasıl yapıldığı konusunda araştırma başlatıldı.
-TÜBİTAK’taki kriptolu telefon yazılımlarında, ilerde dinlemeyi sağlamak için özellikle yazılım açıkları bırakıldığı belirlendi
-Tüm mahkeme kararları tek tek incelenerek, kriptolu telefonların IMEI numaraları arandı. Ancak kriptolu telefonların IMEI numaralarının hiçbir mahkeme kararında bulunmadığı da kesinleştirildi.
-Buna rağmen, TİB’e kriptolu telefonların IMEI numaralarının emniyetteki bazı kişiler tarafından iletilip, kayıt edildiği de belirlendi.
-Tapeler ortaya çıktıktan sonra, TİB ve TÜBİTAK’ta ayrıntılı soruşturma başlatıldı.
-TİB’de silinen konuşmaların izleri bulundu. Bu izler sürülerek, hangi kriptolu telefonların dinlenildiği belirlendi.
-Bu çerçevede toplam 164 kriptolu telefonun 76’sının dinlendiği ortaya çıkarıldı. Bakan Işık, “ben matematikçiyim. Eğer 164 telefondan 76’sının dinlendiği ortaya çıkmışsa, hepsinin dinlendiğini düşünürüm” dedi.

YENİ KRİPTOLU TELEFONLAR YILBAŞINDA

Bakan Işık, yeni kriptolu telefonların yazılımlarının da halen TÜBİTAK’ta yeni bir ekip tarafından yapıldığını, yeni telefonların yılbaşından önce dağıtılmasının planlandığını söyledi.

BEYAZ HACKER’LAR GÖREVDE

Yeni yazılım konusunda da, TSE’nin ‘beyaz hacker’larının daha şimdiden göreve başlayıp, açıkları belirlemeye çalıştıklarını söyleyen Bakan Işık, “ben onlara iyi yürekli hacker diyorum” dedi.

KİME KRİPTOLU TELEFON VERİLECEĞİNE MGK KARAR VERECEK

Yeni kriptolu telefonların kimlere verileceğine ise Milli Güvenlik Kurulu karar verecek. Bakan ışık, “kaç telefon olduğunu şimdiden söylemek mümkün değil. Bizim için 150 ya da 200 telefon olması fark etmez. Kimlere telefon verileceğine MGK’da karar verilecek, biz de dağıtacağız” dedi.

TELEFONLARIN ŞEKLİ DEĞİŞMİYOR

Bakan Işık, yeni kriptolu telefonların çok kısa bir süre içinde, yılbaşından önce dağıtılmasının planlanması nedeniyle, sadece yazılımın yenileceğini, kullanılan telefonların ise eskilerine çok benzer olacaklarını söyledi. Işık, “ancak yeni kriptolu telefonları dağıtır dağıtmaz, daha gelişmiş yeni nesil yazılım için çalışmalara da başlayacağız. Bu yeni nesil yazılımla birlikte, bir sonraki aşamada, yeni telefonlar da kullanıma girecek” diye konuştu. (HÜRRİYET)

MEDYAGUNDEM

abd2

ABD’den yine aynı yalan!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD’nin Suriye’de PYD /YPG ile ilişkisinden Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı ABD …

abd-pyd1

Terör sevici ABD’ye karşı İngiltere Türkiye’nin yanında

Savunma Bakanı Fikri Işık ile telefonda görüşen İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Suriye’de Rakka operasyonunun …

bora1

Milli savunmada gururlandıran ilk

Milli Savunma Bakanı Işık, Türkiye’nin ilk uzun menzilli füzesi Bora’nın başarıyla test ediliğini açıkladı. Fikri …

1 Yorum yapıldı

  1. Fazla uzun yoruma gerek yok.,Kısa ve öz…
    Tüm istihbaratçılar bilir; İçeriden destek olmadan, kimse kimseyi,hiçbir devlet diğerini,(Kendisine fayda sağlayacak şekilde dinleyemez..!) Çünkü: neyi,ne zaman,neden,nasıl dinleyeceğini bilemez..! Kulaklarını nereye çevireceğini bilemez, şeytanınayrıntılarda gizli olduğunu bilse de,ayrıntının ne olduğunu bilemez vs.vs…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir