Anasayfa / GENEL / Paralel okullar boşaldı
okul

Paralel okullar boşaldı

Özel okula dönüşüm teşviğinden yararlanmak için başvuran ve aralarında paralellerin de olduğu 4 bin 361 dershanenin 4 binine olumlu cevap verildi. Paralel okullar teşvik için adeta sıraya girdi. Büyük öğrenci kaybına uğrayan paralel okullar ‘ücretsiz eğitim’ vaat ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara vereceği teşvik için başvuran 4 bin 361 okuldan çoğu paralel yapılanmaya ait 360’ının talebi mali inceleme ve soruşturma geçirmelerinden dolayı kabul edilmedi. Başvurusu kabul edilen 4 bin 1 okulun ise mali yönden incelemeye alınacağı, geçemeyenlerin teşviklerinin iptal edileceği öğrenildi. Paralel yapıya yakın okulların çoğunda ise mali sorun bulunduğu belirtiliyor.
Paralel okullardan çok sayıda öğrencinin ayrıldığı bildirilirken, nakilleri önlemek için velilere “Devletin vereceği fiyattan başka ücret almayacağız” dediği kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullarda okuyacak öğrenciler için vereceği teşvik başvurularının sonuçlarını açıkladı. Buna göre başvuruda bulunan 4 bin 361 okuldan 4 bin 1 okula teşvikten yararlanma hakkı tanındı.

REDDEDİLENLERİN ÇOĞU PARALEL

Başvurusu kabul edilmeyen 360 okulun mali inceleme ve soruşturma geçirdikleri ve özel okul standartlarını mali açıdan karşılamaktan uzak oldukları anlaşıldığından başvurularının kabul edilmediği öğrenildi. Bu okulların büyük çoğunluğunun ise paralel yapının okulları olduğu öğrenildi. Teşvik başvurusu kabul edilmiş olsa dahi mali soruşturmadan geçecek daha birçok okulun başvurularının iptaline gidilmesi bekleniyor.

Bu kapsamda başvurusu kabul edilen 4 bin 1 okul yeniden denetime tabi tutulacak. Teşvik başvurusunda bulunan okullar listesine bakıldığında ise paralel yapıya yakın okulların sayıca fazlalığı dikkat çekti. Bu durum da paralel yapının teşvik fırsatçılığı yaptığı şeklinde değerlendirildi. Paralel yapının kurumları, dönüşüm sürecinin başlamasıyla kamuoyunda kaos oluşturmak isterken ve hala dönüşüme başvuruda bulunmamak için direnirken, dershane dönüşümünün bir parçası olan özel okula gidecek öğrencilere verilecek teşvikten yararlanmak için ise adeta yarışa girmiş durumda.

ÜCRETSİZ EĞİTİM ÖNERİYORLAR 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Paralel yapının okullarından ve dershanelerinden çocuklarınızı alın çağrısı” ve özel okullardan devlet okullarına geçişte kontenjan şartının kaldırılmasıyla birçok öğrenci paralel yapının okullarından ayrıldı.Öğrenci kaybı yaşayan bu okulların, öğrencileri tutabilmek için yeni bir ikna yöntemi geliştirdikleri öğrenildi.

Paralel yapı şimdi de öğrencilere, “Yeter ki okuldan ayrılmayın, devletin vereceği fiyattan başka ücret almayacağız” vaadinde bulunuyor.   (STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

Milli Eğitim’de 100 ByLock’çu terörist öğretmen!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Fethullahçı Terör Örgütü’nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları belirlenen 100 öğretmen …

chp1

Daha CHP Atatürk’ün adını doğru yazamıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni müfredat taslağına ilişkin görüş bildirme süreci sona erdi. Taslağa 175 …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

1 Yorum yapıldı

  1. Bittiniz Bittiniz!

    Üstüne para verecekleri günler yakın olduğu gözüküyor. Tabi toplum bunları devleti yıkmaya çalışanlar olarak gördüklerinin hala bilincinde değiller. Varsayalım ki parada almıyor, hatta üstüne para dahi verecekler, peki oradan mezun olanların devlette görev alma şansları var mı? Ne mümkün! Gelecekleri! 0 Zero! İşte zero=0 burada anlam kazanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir