Anasayfa / GENEL / Paralel KPSS hırsızları en çok TRT’ye doluşmuş!
kpss-trt

Paralel KPSS hırsızları en çok TRT’ye doluşmuş!

Soruların çalındığı belirlenen 2010’daki KPSS’de paralel yapı mensuplarının hemen hemen tüm sorulara doğru cevap vermesi dikkat çekti. Örgütün yayın organı AktifHaber muhabiri Mustafa Yurttav’ın eşi ve kız kardeşi de derece alarak kamuya yerleşti. Sınava öğretmen olmak için giren bir çok adayın öğretmenliği bir kenara bırakarak TRT’ye geçmesi dikkat çekti. Bunların arasında 17 Aralık komplosunu yapan ekipten Başkomiser İsmail Arpacı’nın eşi de var. Tutuklanan iki polisin eşi de aynı sınavda yüksek derece yaptı.


Binlerce gencin umutlarının söndüğü 2010 yılında yapılan KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturmada ‘paralel’ bağlantılar çıkmaya devam ediyor. Paralel yapının dershane ve kolejlerinde çalışan bazı adayların 18 yıl sonra girdikleri KPSS’de ful çektikleri belirlendi. 2010 KPSS dahileri arasında paralel yapının yayın organı olan Aktif Haber muhabiri Mustafa Yurttav’ın eşi ve kız kardeşinin de olduğu tespit edildi. Derece yaptıkları sınava öğretmen olmak için giren paralel yapının kurumlarında çalışan birçok adayın öğretmenliği bir kenara bırakarak TRT’ye yerleştikleri tespit edildi. Aynı sınavda 22 Temmuz operasyonunda tutuklanan polislerin arasında yer alan Ali İhsan Tezcan’ın eşi Filiz Tezcan ile Muhammed Fatih Tezcan’ın eşi Ayşenur Tezcan’ın da derece yaptığı belirlendi.

trt1

SAHTEKARLIKLARI ORTAYA ÇIKTI

10 Temmuz 2010’da yapılan KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu’nda görevli Savcı Yücel Erkman’ın yürüttüğü soruşturma derinleştikçe paralel yapının gerçekleri de gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Eğitim Bilimleri’nin yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sınav sorularının da çalındığının tespit edilmesinin ardından korkuya kapılan paralel yapının adaylarının sahtekarlıkları da bir bir deşifre oluyor.

kpss

GÖZ YAŞARTAN SONUÇLAR

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve örgütlü olarak sahtecilik” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında, 100 ve üzerinde net yapan adaylar mercek altına alındı. Söz konusu adayların bazılarının ise paralel yapının dershane ve kolejlerinde çalıştığı belirlendi. Söz konusu adayların bazılarının ise başarı grafiği dikkat çekti. Tam 18 yıl sonra KPSS’ye öğretmen olmak için giren bazı adaylar Eğitim Bilimleri sorularının tümüne de doğru cevap vermeyi başardı. (!)

2010 KPSS’nin ihtiyar dahisi

Bazı adaylar da soruların tamamına yakınını doğru yanıtladı. 1994 yılında mezun olan 3 kişi de Eğitim Bilimleri’de ful çeken adayların arasında yer aldı. Ful çekenler arasında dikkat çeken isimlerden birisi de İrfan A. 43 yaşında sınava giren İrfan A., Eğitim Bilimleri sorusunun tamanına doğru yanıt verdi. Söz konusu isimlerden bazıları öğretmen olmak için girdikleri sınavın ardından Dışişleri Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme gibi kurumlara yerleşirken bazıları da cemaatin kurumlarında çalışmaya devam etti.

Öğretmenlikten TRT’ye geçtiler

2010 KPSS’de öğretmenlerin ataması P10 puan dilimine göre yani Eğitim Bilimleri, Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puanların hesaplanmasıyla yapılıyordu. Ancak o yıl yapılan sınavda, P10 puan diliminde ‘derece yapan’ adayların, ikinci kez yapılan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine tercihlerini düz memurluktan yana kullandığı tespit edildi. Hayatını öğretmen olmaya adayan ve girdikleri sınavda adeta büyük bir başarıya imza atan adayların, P3 puan dilimine göre, yani Genel Yetenek ve Genel Kültür’den alınan puana göre tercih yapması dikkat çekici bulundu. Adayların bu şekilde yerleştikleri kurumlardan biri de TRT. İşte 2010 KPSS’nde derece yaptıkları halde tekrarlanan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine TRT’yi tercih eden bazı isimler:

– Ayşe A. 17 Aralık operasyonunu yapanlardan İstanbul Mali Şube’de görevli Başkomiser İsmail A.’nın eşi. Eğitim Bilimleri’nden 116 nete aldı. İkinci sınav yerine TRT’yi tercih etti.

– Hüseyin E. Eğitim Bilimleri sorularının tamamına doğru yanıt verdi. 2003-2011 arasında paralel yapının eğitim kurumlarında çalışan Elmas, tekrarlanan ikinci sınava girmek yerine TRT’yi tercih etti. Eşi de aynı sınavla öğretmen olarak atandı.

– İbrahim T. Eğitim Bilimleri’nden ise 111 nete imza attı. Paralel yapının eğitim korumlarından çalıştığı belirlenen T. de öğretmenliği bırakarak P3 puanı ile TRT’ye yerleşti. T.’nin eşi de 2010 KPSS ile öğretmen olarak atandı.

– Asım K. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 nete imza attı. Paralel yapının eğitim kurumlarında çalışan K. da Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavının iptal olmamasından yararlanarak TRT’ye yerleşti. K’nın eşi de o yıl aldığı puanla öğretmen olarak atandı.

– Ersan Y. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 net yaptı. 2010 KPSS’de derece yapmasına rağmen öğretmenlik hayalini bir kenara bırakarak P3 puan türüyle TRT’yi tercih etti.

– Mevlüt Y. Eğitim Bilimleri’nden 118.75 nete imza attı. 2001-2011 cemaatin eğitim kurumlarında çalışan Y. de TRT’yi tercih edenler arasında yer aldı.

Soruların kokusunu iyi almışlar

Şaibeli KPSS’de derece yapanların arasında Aktif Haber muhabiri olarak görev yapan Mustafa Yurttav’ın eşi M. Yurttav ile kız kardeşi H. Yurttav da bulunuyor. Niğde Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği’nden 2008’de mezun olan M. Yurttav, 2010’daki sınavda Eğitim Bilimleri’nde 118.75 net yaparken, Genel Yetenek’ten 58, Genel Kültür’den 51.5 nete imza attı. Öğretmenlik için P10 puanı 96.251 olan Yurttav, Eğitim Bilimleri sınavının iptal edilmesinin ardından ikinci sınava girdi. Yurttav, tekrarlanan sınavdan aldığı 88 puan ile öğretmen olarak atandı.

96 aldı ama beğenmedi

Kastamonu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği’nden 2009 yılında mezun olan H. Yurttav da 2010 yılındaki sınavda yengesi M. Yurttav’ın aldığı puanı alarak önemli bir başarıya imza attı. (!) Eğitim Bilimleri’nden 118.75, Genel Yetenek’ten 58,Genel Kültür’den 51 net yaparak 95.968 puan alan H. Yurttav, Eğitim Bilimleri sınavının iptal olmasının ardından öğretmenlik hayalini bir kenara bırakarak, TRT’yi tercih etti. O yıl Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavının iptal olmamasını fırsatını kaçırmayan H. Yurttav, tekrarlanan Eğitim Bilimleri sınavına girmek yerine P3 puan türüyle TRT’ye yerleşti.

Polis eşleri dahi çıktı!

22 Temmuz’da tutuklanan polislerden Ali İhsan Tezcan’ın eşi F. Tezcan, Genel Yetenek’ten 52.5, Genel Kültür’den 46 net yaparken, Eğitim Bilimlerin’den 105.5 nete imza attı. 2009’da Eğitim Bilimleri’nden 48 net yapan Tezcan’ın 2010’da 105 net yapması dikkat çekti. Eğitim Bilimleri sınavının iptalinin ardından ikici sınava giren F. Tezcan, 71 net yapabildi. Tezcan, Genel Yetenek ve Genel Kültür netlerinin yüksek olmasından dolayı öğretmen olarak atanabildi. Polis eşi A. Tezcan’ın da başarısı dikkat çekti. Tezcan, Genel Yetenek’ten 55.5, Kültür’den 55 net yaparken, Eğitim Bilimlerin’den ise 115 nete imza attı. Fule yakın net yapan A. Tezcan, tekrarlanan Eğitim Bİlimleri sınavından 70 net yapmasına rağmen öğretmen olarak atandı.

(OSMAN ÖZGAN/YENİ ŞAFAK)

MEDYAGUNDEM

trt1

TRT’de 8 daire başkanı görevden alındı

TRT’de geçen hafta Şenol Göka’nın istifasının ardından dün de 8 daire başkanı görevden alındı. TRT’de …

trt1

TRT Genel Müdürü istifa etti

TRT Genel Müdürü Şenol Göka istifa etti. Göka’nın dilekçesinde, ‘gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum’ yazdığı …

trt1

FETÖ’nün TRT inine yeni operasyon

FETÖ’nün TRT’deki yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 38 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir