Anasayfa / GENEL / Paralel çeteye TSK’dan büyük darbe yolda
tsk

Paralel çeteye TSK’dan büyük darbe yolda

Ağustos’ta toplanacak olan YAŞ öncesi Antalya’da ‘Kum Şûrası’ gerçekleştirildi. Komutanlar terfi anketlerini değerlendirdi. TSK’daki Cemaat yapılanması için de temizlik kararı alındı. Cemaat’e karşı en büyük tasfiyelerden birinin bu YAŞ kararında alınması bekleniyor.

Antalya’da Karpuzkaldıran tesislerinde toplanan orgeneral ve oramiraller, ağustos ayının ilk haftasında toplanacak olan Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) gündemindeki konuları ele aldılar. Toplantıda, YAŞ’a başkanlık edecek olan Başbakan’a iletilecek mesaj da belirlendi.

Bu toplantılara, Karpuzkaldıran’ın kumsalı nedeniyle “kum şûrası” adı veriliyor. Ankara’da yıllardır Genelkurmay’ı izleyen deneyimli bir gazeteci, “Kum”da yapılan toplantıların YAŞ kararlarını belirleyen en önemli toplantı olduğunu belirtiyor.

YAŞ ÖNCESİNDE SON TOPLANTI

“Kum” toplantıları geleneksel olarak her yıl yapılıyor. Toplantı, ortam dinlemesi veya ‘böcek’e karşı bir önlem olarak açık alanda, ‘kum’da gerçekleştiriliyor. Toplantıda herkes fikrini özgürce söylüyor, bazen sert tartışmalar yaşanıyor. “Kum Şûrası” genellikle bütün komutanların bir arada olduğu TSK’nın geleneksel yaz tatbikatları sonrasında yapılıyor.

“Kum şurası” için çoğunlukla Karpuzkaldıran, son yıllarda bazen Bodrum’da bir askeri dinlenme tesisi tercih ediliyor. Bu yılın “kum şurası” Karpuzkaldıran’da haziran ayının son haftasında yapıldı.

CEMAAT’E KARŞI KESİN TUTUM

Aydınlık gazetesinden Hikmet Çiçek, “Kum Şûrası”nı izleyen bir askeri yetkiliyle görüştü. “Kum Şûrası”nda alınan kararların en önemlisi, TSK içindeki Cemaat mensuplarına karşı kesin bir tutumun belirlenmesi oldu. TSK’dan ihraç kararlarında bu yıl yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle YAŞ devre dışı bırakılmıştı. TSK’dan ayırma cezası ile ilgili karar vermek üzere Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıkları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda birer Yüksek Disiplin Kurulu oluşturulmuştu.

Aydınlık’ın verdiği bilgilere göre, “Kum”da alınan karar, “Cemaat’in beli bükülecek” şeklinde özetleniyor. “Geçen yıl ‘kum’ kararlarında Cemaat etkin olmuştu. Şimdi durum değişti” deniliyor. “Birilerinin gideceği” ifade ediliyor fakat “gideceklerin” sayısı ve isimleri verilmiyor. Ancak TSK’da Cemaat’in tasfiyesi için ilk ve en önemli adım olacağı ve “devamının geleceği” kaydediliyor.

341 GENERAL VE AMİRAL KADROSU VAR

TSK Personel Kanunu’na göre orduda 301 general kadrosu var. Ancak TSK’nın son açıkladığı rakamlara göre 341 general/amiral görev başında görünüyor. Görev süresi uzatılanlar (temdit) mevcut kanundaki 301 kontenjanının dışında tutuluyor. Bunlar arasında Balyoz davasından hüküm giydikten sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye olan 12 general de bulunuyor. Genelkurmay’dan yapılan açıklamaya göre, 38 bin 921 subay, 95 bin 138 astsubay, 23 bin 380 uzman jandarma, 51 bin 915 uzman erbaş, 3 bin 136 sözleşmeli erbaş ve er olmak üzere, toplam 212 bin 831 uzman personel bulunuyor. Yedek subay sayısının 8 bin 490, erbaş/er sayısının ise 400 bin 821 olduğu TSK’da, toplam 409 bin 311 yükümlü personel yer alıyor.

’40 PARALEL PAŞA’ ‘KUM’DAN SIZDI

Akşam gazetesinin 27 Haziran 2014 tarihli “Karargâhta 40 paralel paşa!” manşetinin “Kum Şûrası”ndan sızdığı öne sürülüyor. Akşam’ın haberinde, 40 general ve amiralin ‘örgüte’ çalıştığının tespit edildiği, hatta bir kuvvet komutanın da “paralellere hizmet ettiği” belirtiliyordu.

Habere göre, Cemaat’e hizmet eden paşaların, “20’si tuğgeneral ve 5’i bölge komutanı, 7’si tuğamiral, diğerleri tümgeneral ve tümamiral düzeyinde”ydi. Aydınlık’a konuşan kaynaklar, bu haberdeki bilgilerin büyük oranda doğru olduğunu teyit etti. Hatta, “5 bölge komutanı”nın yerleri ve isimleri bile sayılıyor!

YÜKSEK ASKERİ ŞURA (YAŞ) NEDİR?

YAŞ yılda iki kez toplanıyor.

İlki ağustos ayında yapılıyor ve asıl önemli olan bu toplantı oluyor. YAŞ’ın ağustos toplantısında terfi edecek, rütbede bekleyecek olan (temdit) askerlerin durumu görüşülüyor. Bu yıl çıkarılan yönetmelikle ihraç kararlarında YAŞ devre dışı bırakıldı. Anayasa’ya göre YAŞ toplantıları Başbakan’ın başkanlığında gerçekleştiriliyor. YAŞ’ın diğer üyelerini Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve TSK bünyesindeki orgeneraller ve oramiraller oluşturuyor.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

katar3

Türk askeri Katar toprağında

TSK’dan yapılan açıklamada 23 Türk personel ve 5 zırhlı aracın Katar’a ulaştığı belirtildi. TSK’dan yapılan …

askeri

TSK resmen açıkladı; askeri üs için Katar’dayız

Genelkurmay Başkanlığınca, dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gönderildiği, heyetin, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili …

2 Yorumlar

  1. Bakalım göreceğiz bu kez HaşHaşilerin isimlerini biliyoruz:))) HaşHaşilerin ekip yükselirse ordudan atılmazlarsa Avcı’nın dediklerine inanmaktan başka çaremiz yok ama öyle bir şey olursa YUH OLSUN…PEYGAMBER OCAĞINDA HAŞHAŞİNİN NE İŞİ VAR…onların İSLAM’LA uzak yakın ilişkisi yok rahmetli Erbakan’ın dediği gibi GEVUR AŞIĞI haşhaşi müptelası bunlar…ULUSAL GÜVENLİK MESELESİDİR BU HAŞHAŞİLERİN ORDUDAN ATILMASI GEREKİR…BU ARADA HAŞHAŞİLERİN SOL TERÖR ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN DOLAYI ORDUDAN ATILDIKLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKİR…A.V. T.H. vd hepsi aşırı sol terör örgüt üyeliğinden dolayı ordudan atılmıştır. Yani KOMÜNİST oldukları için ordudan atıldılar ve KOMÜNİZMLE MÜCADELE DERNEĞİNİN KURUCUSUNUN KANATLARI ALTINA GİRDİLER!!!! Ey HAŞHAŞİ CİĞERİNİ ATTIĞIN ADIMI BİLİYORUZ…elemanlarını KOMÜNİST diye ordudan attırıp Türkiye’de komünizm tehlikesi devam ediyor diye ABD’den para aşırdığını biliyoruz…Sonra O KoM-Haşi lerini medya kuduz köpeği yaptığını da biliyoruz!!! Hesap vereceksin. Korkma TİTRE

  2. Bakalım HaşHaşi denilenler yine yasa dışı sol örgüt mensupluğundan mı atılacak ordudan? Hanefi Avcı’nın da yasa dışı sol örgüt üyeliğinden meslekle ilişkisi kesilmemiş miydi? Cemaat bağlantılı kişilerin yasa dışı sol örgütle ilişkilileri NE ANLAMA GELİYOR???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir